Rafineria Gdańska zostanie ujęta w wykazie podmiotów podlegających ochronie. W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w tej sprawie. Według Ministerstwa Aktywów Państwowych, które przygotowało projekt przepisów, umieszczenie Rafinerii Gdańskiej w wykazie podmiotów o szczególnej ochronie związane jest z "potencjalnym ryzykiem niekontrolowanego, dalszego zbycia udziałów w Rafinerii Gdańskiej" przez Saudi Aramco.
Rafineria Gdańska z dniem 1 stycznia 2023 roku zostanie ujęta w wykazie podmiotów podlegających ochronie. W czwartek opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie.
Umowa Orlenu z Saudi Aramco
Pod koniec listopada Orlen podpisał ze światowym gigantem paliwowym Saudi Aramco umowę dotyczącą sprzedaży 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii. Dziennikarze programu "Czarno na białym" dotarli do projektu umowy między Orlenem i Saudi Aramco. Wynika z niego, że po fuzji Orlenu i Lotosu Polska może utracić kontrolę nad Rafinerią.
Nie wiadomo, czy zapisy projektu znalazły się w finalnej umowie, ale wiele na to wskazuje, między innymi dokument z Komisji Europejskiej, która dała zgodę na fuzję oraz to, że Orlen, w odpowiedzi na szczegółowe pytania reporterów "Czarno na białym", nie zaprzeczył tym zapisom.
Jedną z wątpliwości wokół transakcji, obok potencjalnej możliwości blokowania przez Saudów działalności rafinerii oraz kwoty, za którą sprzedane zostały udziały, jest kwestia możliwości dalszej sprzedaży aktywów przez Saudi Aramco na przykład Rosjanom.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przekonywał, że nie ma ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów w Rafinerii Gdańskiej. - Jesteśmy zabezpieczeni umową oraz przepisami ustawowymi, gdzie nie ma możliwości niekontrolowanego zbycia - przekonywał w połowie grudnia w rozmowie z PAP.
- Państwo w żadnym wypadku nie straci kontroli nad rafinerią, jest to chronione ustawą, która zawiera bardzo mocne zapisy, chroniące polskie firmy strategiczne przed niekontrolowaną sprzedażą przez kogokolwiek - stwierdził kilka dni temu w Polsat News wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
"Ryzyko niekontrolowanego, dalszego zbycia"
Jednocześnie w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, które zostało opublikowane w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji, MAP napisało, że "z planowanym nabyciem 30 proc. udziałów w Spółce przez Aramco Overseas Company B.V. związane jest potencjalne ryzyko niekontrolowanego, dalszego zbycia tych udziałów w Rafinerii Gdańskiej, nabytych uprzednio przez ten podmiot w efekcie realizacji środków zaradczych, a w konsekwencji dostęp do rynku paliwowego w Polsce".
"Rafineria Gdańska posiada znaczny udział w rynku rafineryjnym w Polsce, głównie w zakresie zaopatrzenia w paliwa silnikowe. Biorąc pod uwagę strategiczny charakter tej spółki i jej wpływ na bezpieczeństwo paliwowe w Polsce, zasadne jest umieszczenie spółki w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli" - dodał resort.
Rozporządzenie w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie jest aktem wykonawczym do ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Ustawa określa zasady i tryb kontroli niektórych inwestycji polegających na nabywaniu udziałów albo akcji, praw itp., skutkujących nabyciem lub osiągnięciem istotnego uczestnictwa albo dominacji nad spółką będącą podmiotem podlegającym ochronie.
Podmiot, który zamierza nabyć lub osiągnąć istotne uczestnictwo albo uzyskać dominację, jest obowiązany każdorazowo złożyć zawiadomienie organowi kontroli o zamiarze dokonania zakupu udziałów. Odpowiedni organ musi wyrazić zgodę na transakcję. W przypadku Rafinerii Gdańskiej ma to być Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: lotos.pl