Rafał Hirsch: podsumowanie roku w gospodarce i na światowych rynkach

e4f2f828-8dde-11e4-ab12-0025b511226eshutterstock.com

Najważniejsze wydarzenia mijającego roku w światowej gospodarce i na rynkach przedstawia Rafał Hirsch.

10. STREFA EURO ZNÓW SIĘ CHWIEJE

Pod koniec 2014 powróciły nieobecne od 2012 roku obawy o strefę euro, które stanowią dodatkowe ryzyko utrudniające Europie wychodzenie z kryzysu. Tym razem już nie chodzi o poziom długu publicznego (który zresztą wcale się nie zmniejszył), tylko o wzrost popularności polityków, którzy bardziej lub mniej otwarcie głoszą, że chcą rozpadu euro. Beppe Grillo pod wnioskiem o odpowiednie referendum we Włoszech zebrał już pół miliona głosów, w Wielkiej Brytanii wszystkie wybory uzupełniające wygrywa antyunijna UKIP, Partie antyunijne z Francji i Grecji wyraźnie się umocniły w wyborach do Europarlamentu. Grecję prawdopodobnie już w lutym czekają przyspieszone wybory parlamentarne, a w sondażach prowadzi Syriza, która zapowiada, że po dojściu do władzy przestanie spłacać greckie długi. 2011 pokazał, że strefa euro nie może się rozpaść tylko na skutek kryzysu gospodarczego, jeśli nie chcą tego politycy. 2014 pokazał, że politycy którzy tego chcą mają w Europie coraz poważniejszą pozycję

9. CHINY ROSNĄ CORAZ WOLNIEJ

W 2014 Chiny otwarcie zaczęły mówić o spowolnieniu w swoim kraju. Pierwszy raz od lat zaczęły tam tanieć nieruchomości, bankrutować mniejsze firmy, a bank centralny musi coraz aktywniej angażować się w rynek międzybankowy, aby nie doszło do poważniejszego załamania finansowego w bankach, które są pełne złych kredytów. Koniunkturę dodatkowo hamuje ostra polityka antykorupcyjna prezydenta Chin. Mniejszy popyt z Chin oznacza niższe ceny praktycznie wszystkich surowców na świecie, co wywołuje poważne problemy widoczne także w Polsce w takich branżach jak na przykład górnictwo

8. SZWAJCARIA I UJEMNE STOPY PROCENTOWE

W 2014 w Szwajcarii mieliśmy najpierw najciekawsze referendum roku w sprawie oparcia rezerw walutowych kraju w 20 procentach o złoto (pomysł na szczęście odrzucono), a potem najciekawszą decyzję banku centralnego roku. Szwajcaria ma od niedawna oficjalnie ujemne stopy procentowe. Stopa pożyczek na rynku międzybankowym, czyli LIBOR na franka też jest już poniżej zera. Wszystko po to, aby zniechęcić kapitał z zewnątrz do napływu na szwajcarski rynek, bo taki napływ umacnia franka, a Szwajcarom chodzi o to, żeby frank był słabszy, bo to pomaga eksportowi. Ujemne stopy procentowe już się w historii świata zdarzały, ale w ostatnich latach to największy bank centralny na świecie, który się zdecydował na tak drastyczne posunięcie

7. DRAGHI KONTRA WEIDMANN

2014 przyniósł najgłośniejszy konflikt personalny w historii strefy euro – szef ECB Mario Draghi kontra szef Bundesbanku Jens Weidmann. Większość opinii ekonomistów, rynków finansowych i instytucji międzynarodowych jest po stronie Draghiego, który chce mocno poluzować politykę ECB i rozpocząć skup obligacji rządowych z rynku, tak jak robił to chociażby Fed. Weidmann stara się to zablokować. W połowie roku panowie tak się pokłócili, że wg niemieckiej prasy przestali się do siebie na kilka miesięcy odzywać. Potem w prasie (wyłącznie niemieckiej) zaczęły się pojawiać przecieki dokumentów mające skompromitować Draghiego. Nieskutecznie, bo wszystko wskazuje na to, że Draghi już na początku 2015 przeforsuje swoje pomysły wbrew Weidmannowi.

6. FED KOŃCZY QE, GOSPODARKA USA KWITNIE

Rok 2014 przyniósł zakończenie trwającego z przerwami aż 5 lat nadzwyczajnego skupu obligacji rządowych w USA (tak zwane QE), chociaż wcześniej niektórzy obawiali się, że to się nigdy nie skończy. Zdania na temat skuteczności tej metody obniżania długoterminowych stóp procentowych i zapobiegania deflacji są podzielone, ale faktem jest, że dziś USA są gospodarką, która jest na świecie w zdecydowanie najlepszej kondycji – szybko rośnie, a każdego miesiąca powstają tam setki tysięcy nowych miejsc pracy. Do tego giełdowy indeks S&P500 bił w tym roku swój rekord wszechczasów okrągłe 50 razy. Do tego dolar był w tym roku najsilniejszą walutą na świecie (wśród tych ważnych, bo tak generalnie najbardziej w tym roku zyskał szyling somalijski, ale zapewne mało kto widział tę walutę kiedykolwiek na oczy)

5. KARY ZA OSZUSTWA BANKÓW NA FOREXIE

Rok 2014 potwierdził jedną z najpopularniejszych wśród inwestorów indywidualnych teorię spiskową. Potwierdził poprzez wykrycie i ujawnienie spisku. Okazało się, że traderzy z kilku bardzo dużych banków manipulują kursami walutowymi. Wśród zarzutów postawionych przez nadzory bankowe w USA, Szwajcarii i UE był między innymi ten dotyczący wymiany informacji dotyczących pozycji zajętych na rynku przez klientów tych banków po to, aby wspólnymi siłami ich ograć. Banki się przyznały, powyrzucały z pracy kilka ważnych osób z odpowiednich departamentów i zapłaciły kary. Natomiast efektem ubocznym śledztw i dochodzeń wobec banków są coraz mniejsze obroty na rynkach finansowych, bo kolejne banki wycofują się z kolejnych rynków. Tak jakby miały tam wcześniej coś do ukrycia. Hmmm…

4. CHINY JAKO KONKURENCJA DLA MFW

Rok 2014 pokazał nam jak Chiny starają się budować światową pozycję swojej waluty. Nie jest ona wprawdzie jeszcze w pełni wymienialna, ale Pekin zwiększa uzależnienie świata od juana poprzez umowy dwustronne i rozdawanie zaprzyjaźnionym centrom finansowym zezwoleń dopuszczających inwestorów z danego kraju do rynku finansowego w Szanghaju. Chiny są też gotowe pożyczyć dowolną ilość juanów każdemu państwu, które jest w potrzebie – skorzystała z tego w tym roku między innymi Argentyna i Wenezuela. W grudniu ofertę podobnej pomocy (swapu walutowego) pomiędzy bankami centralnymi) dostała nawet Rosja, która jednak ofertę odrzuciła. Dla tych, którzy ją przyjęli efekt jest taki, że nie muszą już prosić o pomoc Międzynarodowy Funduszu Walutowy. Chiny tworząc realną konkurencję dla MFW podważają fundament światowych finansów opartych od dziesięcioleci na amerykańskim dolarze.

3. ZAŁAMANIE RUBLA I KRYZYS ROSYJSKIEGO SYSTEMU FINANSOWEGO

Rosyjski rubel stracił w 2014 na wartości ponad 40 procent, inflacja sięgnęła 10 procent, a stopy procentowe podniesiono tam z 5,5% na początku roku do 17% w grudniu. To efekt zablokowania rosyjskim firmom w wyniku zachodnich sankcji dostępu do rynków finansowych w Europie, USA i Japonii. To także efekt taniejącej ropy naftowej, na której oparta jest rosyjska gospodarka. Rubla ustabilizowano dopiero kilka dni temu nakazując państwowym firmom sprzedawanie dolarów na rynku i kupowanie na nim rubli i poważne zmiany w zasadach księgowania operacji walutowych w bankach. Wcześniej Rosja odeszła od systemu bezskutecznych interwencji walutowych, na które w 2014 zdążyła wydać ponad 70 mld USD. W efekcie Rosja w 2014 doczekała się w pełni płynnego kursu walutowego, ale też poważnych ograniczeń nałozonych na banki i państwowe firmy w handlu walutami. Efektem ubocznym załamania się rubla były poważne przeceny walut państw uzależnionych gospodarczo od Rosji – Kazachstanu, Azerbejdżanu, Gruzji, a przede wszystkim Białorusi, gdzie prezydent Łukaszenko po prostu zakazał handlu walutami obcymi.

2. UKRAINA I ROSJA CZYLI POWRÓT RYZYKA GEOPOLITYCZNEGO

To zapewne najważniejsze wydarzenie roku w wielu rankingach politycznych na świecie. Z punktu widzenia gospodarczego ważne, że to nowy czynnik ryzyka. A ryzyko ma na rynkach swoją cenę. Zarządzający globalnymi funduszami muszą teraz brać pod uwagę nie tylko to czy akcje są drogie czy tanie, albo jakie są prognozy makro dla kraju, którego obligacje kupują. Pod koniec 2014 trzeba też brać pod uwagę ryzyko geopolityczne, po faktycznej aneksji Krymu przez Rosję wiadomo, że granice państw nie są już nienaruszalne. A do tego mamy coraz większe zagrożenie atakami islamistów w Europie, a do tego po ataku na Sony mamy cyberwojnę chyba już na całego. Rok temu rynek żadnego z tych czynników nie musiał brać pod uwagę. Zrobiło się bardziej ryzykownie, a to oczywiście nie będzie pomagać we wzroście gospodarczym.

1. ROPA NAFTOWA TAŃSZA O 40 PROCENT

Najważniejszym wydarzeniem gospodarczym 2014 na świecie był spadek cen ropy naftowej o ponad 40 procent. W tym roku pierwszy raz od wielu lat zderzyły się ze sobą mniejszy popyt na ropę (bo Chiny i reszta świata rosną wolniej) i większa podaż ropy (rewolucja łupkowa w USA plus powrót na rynki Libii i Iranu). Efekt był piorunujący, a dodatkowo został pogłębiony decyzją Arabii Saudyjskiej, aby celowo sprowadzić cenę ropy tak nisko, aby łupki w USA przestały być opłacalne.

Dwa główne efekty spadku cen ropy to niższe koszty produkcji i więcej pieniędzy w kieszeniach konsumentów, co powinno pomóc w ożywianiu gospodarki światowej oraz poważne kłopoty państw opartych o eksport ropy - problemy Rosji znamy, ale w jeszcze większych tarapatach są na przykład Nigeria, czy Wenezuela, a wśród najsłabszych walut tego roku znalazła się nawet korona norweska.

Tańsza ropa jest powiązana z większością zjawisk opisanych wcześniej w tym rankingu - wpływa na postawę Rosji, a więc na geopolitykę, pomaga gospodarce USA, pomaga Chinom budować pozycję juana poprzez pożyczki dla krajów takich jak Wenezuela. Może pomóc wyciągnąć strefę euro ze stagnacji, ale też wpędza Szwajcarię w deflację, a wśród przyczyn tańszej ropy jest m.in. spowolnienie wzrostu w Chinach. Wszystko ze sobą się wiąże. Taki był rok 2014.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy: niska cena ropy uwiera Rosję.
Dorota Sierakowska, analityk surowcowy: niska cena ropy uwiera Rosję. TVN24 BiS

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: TVN124 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w czwartek ponownie skrytykował prezesa Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome'a ​​Powella, nazywając go "głupcem". Narzekał też, że Fed nie chce obniżyć stóp procentowych.

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

Źródło:
PAP

Animex Foods, producent szynki Krakus, zwalnia wieloletnich pracowników zakładu Agryf w Szczecinie i zatrudnia tańszych z Azji oraz Ukrainy za pośrednictwem agencji pracy - donosi "Gazeta Wyborcza". W środę związkowcy i pracownicy zorganizowali protest, domagając się przywrócenia zwolnionych i zmiany polityki zatrudnienia.

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Źródło:
GW, tvn24.pl

W czwartek w Lotto padła główna wygrana w wysokości dwóch milionów złotych. Z kolei w Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oto wyniki losowania z 8 maja 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych stanowiła dostosowanie do obecnej sytuacji, ale nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek - poinformował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Według szefa banku centralnego, jest wątpliwe, aby Rada Polityki Pieniężnej za miesiąc zaryzykowała następną zmianę stóp procentowych. 

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w czwartek podpisanie przez USA i Wielką Brytanię umowy handlowej. Według Trumpa porozumienie to jest "historyczne" i otwiera brytyjskie rynki na wiele amerykańskich produktów.

"Wielkie porozumienie" Trumpa

"Wielkie porozumienie" Trumpa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Po czwartkowej wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, że wątpliwe jest, by w czerwcu doszło do kolejnych obniżek stóp procentowych, nastąpiło umocnienie polskiej waluty. "Prezes Adam Glapiński uderzył dzisiaj w jastrzębie tony akcentując mocniej ryzyka wzrostu inflacji" - ocenili ekonomiści Pekao.

Złoty zareagował na "jastrzębie tony" Glapińskiego

Złoty zareagował na "jastrzębie tony" Glapińskiego

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w czwartek, że wkrótce porozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tego samego dnia ukraiński parlament ratyfikował umowę z USA w sprawie zasobów mineralnych.

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent Donald Trump przyznał w czwartek, że spodziewa się konstruktywnych negocjacji handlowych z Chinami, zaplanowanych na sobotę w Szwajcarii. - Myślę, że mają wiele do zyskania. O wiele więcej niż my w pewnym sensie - stwierdził. Dodał, że nie wyklucza rozmowy z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

"Myślę, że będziemy mieć dobry weekend"

"Myślę, że będziemy mieć dobry weekend"

Źródło:
PAP

Pilotaż skróconego czasu pracy będzie dostosowany do potrzeb branż, wielkości przedsiębiorstwa i specyfiki danego sektora - powiedziała w czwartek w Sejmie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Pomysł podzielił posłów. Chwali go Lewica, a PiS nazywa przedwyborczym populizmem.

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Źródło:
PAP

Bill Gates zapowiedział, że w ciągu 20 lat przekaże niemal całą swoją fortunę na rzecz walki z ubóstwem i chorobami. - Jest zbyt wiele problemów do rozwiązania, abym trzymał się środków, które mogłyby pomóc innym - stwierdził współzałożyciel Microsoftu. Środki, w wysokości około 200 miliardów dolarów, będą przekazywane poprzez jego fundację.

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Źródło:
PAP

W marcu wypłacono niemal 438 tysięcy tak zwanych emerytur groszowych, czyli poniżej świadczenia minimalnego, w tym około pół tysiąca nieprzekraczających 10 złotych - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawionych na posiedzeniu komisji do spraw polityki senioralnej.

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Źródło:
PAP

Rządy państw członkowskich Unii Europejskiej zaapelowały do Komisji Europejskiej o wstrzymanie do czerwca wszelkich decyzji w sprawie ceł odwetowych na USA - podał w czwartek "Financial Times". Ma to pomóc uniknąć konfliktu z prezydentem Donaldem Trumpem na szczycie NATO w Hadze.

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

Źródło:
PAP

W czwartek Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje nad listą towarów z USA, które mogą zostać objęte cłami odwetowymi w razie braku porozumienia z Waszyngtonem. Wśród nich znalazły się między innymi samochody, samoloty, maszyny, whisky, ryby i orzechy. Łączna wartość towarów objętych cłami odwetowymi ma wynieść 95 miliardów euro.

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Źródło:
PAP

Firmy ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzać, czy numer PESEL klienta wykupującego ubezpieczenie OC jest zastrzeżony. Jeśli będzie, firma będzie mogła odmówić zawarcia umowy - wynika z założeń projektu autorstwa Ministerstwa Finansów. Ma to ograniczyć zawieranie umów na podstawie skradzionych danych osobowych.

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Źródło:
PAP

Nieustannie rośnie zainteresowanie Polaków nieruchomościami w Hiszpanii. Tylko w pierwszym kwartale tego roku nasi rodacy kupili tam niemal tysiąc domów i apartamentowców. Jak wskazuje czwartkowy "Puls Biznesu", to niemal o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Źródło:
PAP

Restrukturyzacja Getin Noble Banku nie powinna mieć wpływu na możliwość zawieszenia spłaty kredytu - ogłosił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taki wniosek składali kredytobiorcy, którzy przed polskim sądem domagają się unieważnienia umowy w sprawie kredytu hipotecznego powiązanego z kursem franka szwajcarskiego.

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Źródło:
PAP

Od początku 2025 roku amerykańskie służby wydaliły ośmiu Polaków, do tego kolejnych sześciu jest w trakcie procesu deportacji - wynika z danych przekazanych przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych "Gazecie Wyborczej".

Deportacje Polaków z USA. Ministerstwo podało dane

Deportacje Polaków z USA. Ministerstwo podało dane

Źródło:
PAP

Wobec dalszego trwania procedury uzyskania zezwolenia na eksploatację reaktora badawczego Maria od piątku 9 maja reaktor rozpocznie okres dodatkowej przerwy w eksploatacji - podało Ministerstwo Przemysłu. Jak dodano, potrwa ona do momentu uzyskania zezwolenia Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

Maria będzie miała dodatkową przerwę

Maria będzie miała dodatkową przerwę

Źródło:
PAP

- Podwyżka zasiłku pogrzebowego będzie kosztowała budżet maksymalnie dwa miliardy złotych rocznie - ogłosiła w środę w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Podkreśliła, że podwyżka to "absolutna konieczność".

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Źródło:
PAP

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii zarabiają więcej niż rodowici Brytyjczycy - podał "Economist", powołując się na rządowe dane. Jednym z czynników stojących za tą zmianą jest podnoszenie kwalifikacji przez polskich migrantów.

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję. Stopy procentowe zostaną obniżone o 50 punktów bazowych do poziomu 5,25 procent - podano w komunikacie. Poprzednia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Lepiej późno niż wcale - napisał w środę premier Donald Tusk. Wcześniej Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe po raz pierwszy od października 2023 roku.

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a główna stopa referencyjna została obniżona do poziomu 5,25 procent. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat wskazał, jak decyzja RPP wpłynie na wysokość raty kredytu.

Tak zmieni się rata kredytu

Tak zmieni się rata kredytu

Źródło:
tvn24.pl

Weto prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustawy obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców jest głęboko niesprawiedliwe - oceniła rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska, zapowiadając dalszą walkę o zmianę przepisów.

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec nieczytelnych, niechlujnie wypełnionych oświadczeń majątkowych. Trwają prace nad systemem generowania i przechowywania elektronicznych wersji dokumentów - wskazuje resort cyfryzacji.

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian w przedziale 4,25-4,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Jak podano, niepewność wokół perspektyw gospodarczych w USA "wzrosła jeszcze bardziej".

Fed podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w USA

Fed podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP