PSL apeluje do Szczurka o "rezerwę kryzysową" w związku z suszą

Z kraju

shutterstock.comPoseł Piotr Zgorzelski (PSL) poinformował, że wystąpił do ministra finansów Mateusza Szczurka o uruchomienie "rezerwy kryzysowej"

Poseł Piotr Zgorzelski (PSL) poinformował, że wystąpił do ministra finansów Mateusza Szczurka o uruchomienie "rezerwy kryzysowej". Miałaby ona pozwolić na wypłacanie środków wójtom, którzy umorzą jedną ratę podatku gruntowego rolnikom poszkodowanym przez suszę.

- W obliczu niespotykanej skali klęski suszowej, po konsultacjach z korporacjami samorządowymi (...) zwracamy się do wszystkich wójtów i burmistrzów o powoływanie komisji szacujących straty suszowe - mówił przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Pomoc specjalna

Poseł Zgorzelski zaznaczył, że wystąpił do ministra Mateusza Szczurka z apelem "o uruchomienie specjalnej rezerwy kryzysowej". Rezerwa ma pozwolić - jak wyjaśnił - na wypłacanie środków tym wójtom, którzy umorzą czwartą ratę podatku gruntowego rolnikom stratnym z powodu suszy.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) Wiktor Szmulewicz ocenił, że sytuacja w rolnictwie w trakcie 25 lat przemian jeszcze nie była tak poważna, o czym - jak mówił - świadczą niespotykanie niskie stany rzek.

Według Szmulewicza straty z powodu suszy są nieodwracalne, bo "nawet ulewne deszcze nie uratują wielu roślin, które są na polach". Dlatego - jak ocenił szef KRIR - uzasadnione jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

- Apeluję do rządu o podjęcie natychmiastowych działań, które zmniejszą skutki suszy - zaznaczył Szmulewicz. - Apeluję również do prezydenta, by tą sprawą się zajął. Polska wieś oczekuje na natychmiastowe rozwiązania - dodał.

"Starty duże"

Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Kielcach, że straty w wyniku suszy są „bardzo duże” i trwa ich szacowanie, które w niektórych gminach dopiero się rozpoczyna.

Według ministra wsparcie państwa dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy nie będzie miało charakteru odszkodowawczego, ale będzie to pomoc „bardziej socjalna, wspierająca”.

Sawicki przypomniał, iż w piątek podpisał wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie pomocy w sektorze bydła mlecznego i mięsnego, który jest szczególnie dotknięty suszą i wiążącym się z nią brakiem pasz. „Tu liczę na wsparcie środkami unijnymi" - powiedział.

Dodał, że jeśli chodzi o suszę, "trzeba rozpatrzeć kilka możliwości pomocy – socjalną dla gospodarstw szczególnie poszkodowanych, być może wsparcie do powierzchni zniszczonych upraw, ale też - niewykluczone - wsparcie do zakupu materiału siewnego”.

Bez referendum

Poseł Piotr Zgorzelski na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie ponowił też apel do prezydenta Andrzeja Dudy - formułowany od kilku dni przez polityków PSL - by odwołał wyznaczone na wrzesień referendum i przeznaczył zaoszczędzone środki na wsparcie rolników najbardziej dotkniętych przez suszę.

Według Zgorzelskiego referendum "w aktualnej sytuacji politycznej zostało tak zdewaluowane, że jego przeprowadzenie nie ma sensu".

Zobacz deklarację premier Ewy Kopacz o pomocy dla rolników dotkniętych suszą

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com