W Sejmie ruszył proces legislacyjny nowelizacji ustawy o VAT. Zakłada on zniesienie zwolnienia z VAT dla importu spoza Unii Europejskiej towarów w tak zwanych małych przesyłkach o wartości do 22 euro. Nowe przepisy mogą oznaczać zmiany, w tym wzrost cen, dla osób korzystających z chińskich serwisów zakupowych.
Komisja finansów publicznych rozpatrzyła i przyjęła w środę wieczorem rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, która ma na celu implementację do polskich regulacji unijnych dyrektyw tzw. pakietu e-commerce związanego z uszczelnieniem VAT-u w zakresie handlu internetowego.
"Wszystkie przysyłki spoza UE (np. z Chin) od 1 lipca z obowiązkowym VAT. Także te poniżej 22 euro, które do tej pory były z tego zwolnione. To 1,1 mld zł extra do budżetu/rok" - skomentował na Twitterze ekonomista z Uniwersytetu Wrocławskiego Rafał Mundry,
O zmianach w podatku VAT informowała też czwartkowa "Rzeczpospolita".
"Na razie nie wiadomo, w jakim stopniu sprzedawcy czy sam AliExpress będą skłonni wziąć nieunikniony wzrost cen na siebie, czy raczej przerzucą go na klientów" - pisał dziennik.
– Jesteśmy przygotowani, jeszcze nie publikujemy konkretnych informacji. Dla klientów zmiana nie będzie odczuwalna, nie mają się czego obawiać – wyjaśniło w odpowiedzi na pytani "Rzeczpospolitej" biuro prasowe AliExpress.
– W niektórych przypadkach oszczędność na podatku VAT może stanowić czwartą część ceny – mówił w rozmowie z gazetą Bartosz Ferenc, twórca m.in. Founders.pl. – Innym aspektem jest to, że europejscy gracze musieli płacić cło i VAT od towarów hurtowo sprowadzanych z Azji, a ich konkurenci obchodzili tę konieczność, dzieląc przesyłki na mniejsze, które trafiały bezpośrednio do klientów – dodał.
"Rzeczpospolita" zwróciła też uwagę na raport Najwyższej Izby Kontroli, w którym oceniono, że obecny system weryfikacji przesyłek trafiających do Polski spoza UE jest nieskuteczny.
Nowe przepisy
Według autorów projektu nowe przepisy mają przyczynić się do wyrównania szans unijnych przedsiębiorców w konkurowaniu w obszarze handlu elektronicznego z podmiotami z krajów trzecich, poprzez m.in.: zniesienie zwolnienia z VAT dla importu towarów w tzw. małych przesyłkach o wartości do 22 euro we wszystkich państwach członkowskich.
Zmiany mają prowadzić do pełniejszego odwzorowania zasady opodatkowania towarów lub usług w miejscu ich konsumpcji. Oznacza to, że przychody z VAT będą zasilać budżet państwa ostatecznego odbiorcy danego towaru lub usługi. Planowane jest zmniejszenie obciążeń i kosztów związanych z wypełnianiem obowiązków podatkowych poprzez uproszczenie i modernizację systemu VAT, jeśli chodzi o transgraniczny handel elektroniczny.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2021 r., z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes, Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock