76 proc. właścicieli firm w Polsce chce przekazać biznes swoim potomkom, ponad połowa z nich planuje w ten sposób zapewnić dzieciom łatwiejszy start, a 46 proc. nie chce stracić rodzinnego interesu - wynika z badania, o którym informuje w komunikacie Krajowy Rejestr Długów.
KRD dodaje, że jeszcze rok temu trzech na pięciu przedsiębiorców deklarowało, że mając perspektywę porównywalnych zarobków u kogoś, wolałoby pracować na etacie, niż prowadzić własną firmę.
Sukcesja
"Wśród ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu 'Przedsiębiorca a sukcesja', przeprowadzonym przez Keralla Research na zlecenie Rzetelnej Firmy, zdecydowana większość rozpatruje pozostawienie własności i władzy w rodzinie" - głosi komunikat KRD.
Badanie wykazało, że swoje dzieci w roli następców widzi 76 proc. przedsiębiorców z sektora MSP (małych i średnich przedsiębiorstw). "Główny powód to łatwiejszy start w przyszłość, bo potomek ma już gotowy biznes – uważa tak ponad połowa ankietowanych. 46 proc. mówi wprost – byłoby szkoda rodzinnego interesu, gdyby dzieci nie zdecydowały się na jego przejęcie. Trzecim najczęściej wymienianym argumentem jest przekonanie, że własna firma da potomstwu niezależność" - głosi komunikat KRD. Na taki argument, jak wynika z komunikatu, wskazało dwóch na pięciu właścicieli biznesów.
KRD dodaje, że swoje dzieci w roli sukcesora zdecydowanie częściej widzą przedsiębiorcy, którzy prowadzą biznes w pojedynkę, w odróżnieniu od właścicieli firm, zatrudniających od 50 do 249 osób.
Etat lepszy?
KRD zwraca też uwagę, że "jeszcze kilkanaście miesięcy temu w innym badaniu Rzetelnej Firmy na pytanie, czy biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej zdecydowaliby się drugi raz na rozkręcenie własnego biznesu, aż 27 proc. przedsiębiorców odpowiedziało 'zdecydowanie nie'". Ponadto, jak wynika z tego badania, aż trzech na pięciu biznesmenów, mając do wyboru tę samą pensję we własnej firmie i u kogoś na etacie, wybrałoby etat - informuje KRD.
Przedsiębiorczy Polak to mit? Zobacz materiał TVN24 BiS:
Autor: msz/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock