Przedsiębiorcy będą wspierać Morawieckiego. "Nie chcemy wyrzucać pieniędzy w błoto"

Zgodnie z Planem rozwój polskiej gospodarki ma opierać się na pięciu filarach.PAP

Polska Rada Przedsiębiorczości chce do jesieni przygotować rozwiązania, które miałyby pomóc w realizacji Planu Morawieckiego. Przekonuje, że niezbędne są m.in. ułatwienia dla firm, wspieranie ich rozwoju, uproszczenie systemu podatkowego, a także reforma dyplomacji ekonomicznej.

Reaktywowana Polska Rada Przedsiębiorczości, w skład której wchodzą: Business Centre Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego, odniosła się w poniedziałek do "Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Polski", przygotowanego pod kierunkiem wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z nim rozwój polskiej gospodarki ma opierać się na pięciu filarach. Są to: reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał, ekspansja zagraniczna oraz zrównoważony rozwój społeczny i regionalny. Na jesieni Rada planuje zorganizować Kongres Przedsiębiorczości. W poniedziałek o reindustrializacji mówiła prezes Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz. Oceniła, że w Polsce udział produkcji przemysłowej w tworzeniu dochodu jest bardzo wysoki, bo - jak podkreśliła - wynosi ponad 25 proc. Jej zdaniem należy szukać sposobów, by wspierać te firmy, które "przebiły się" i stworzyły nowoczesne dziedziny gospodarki, jak przemysł lotniczy, motoryzacyjny, farmaceutyczny, meblarski czy stoczniowy. - Bardzo byśmy się obawiali wskazywania przez administrację rządową konkretnych liderów, bo mamy doświadczenia z poprzedniego systemu, że jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto" - podkreśliła. - Chcemy rozmawiać o tym, jakie instrumenty powinny funkcjonować, żeby wspierać tych, którzy już dali sobie radę, ewentualnie tych nowych, którzy będą wchodzić na rynek - dodała Bochniarz.

"Bez rozwoju nie ma dużych pieniędzy"

Na kolejny filar Planu Morawieckiego - rozwój innowacyjnych firm - zwracał uwagę prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Słowo innowacje, jak mówił, stało się dla polityków słowem "wytrychem". - Przedsiębiorcy używają prostszego określenia: wprowadzanie nowości, albo po prostu rozwój. W biznesie bez rozwoju nie zarabia się dużych pieniędzy. Bez rozwoju płace muszą być niskie, takie również są dochody państwa - przekonywał Malinowski. - Potrzebny jest zasadniczy zwrot w polityce państwa, powodujący wykorzystanie ogromnego potencjału drzemiącego w polskiej nauce i uruchomienie mechanizmów obniżających ryzyko wprowadzania przez przedsiębiorców nowych rozwiązań i wdrażanie polskich produktów na globalne rynki- dodał prezydent Pracodawców RP. O ekspansji zagranicznej mówił z kolei wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Marek Kłoczko. Zauważył, że od ponad 20 lat kolejne rządy mówią tylko o reformie dyplomacji ekonomicznej, ale jej nie przeprowadzają. - Kibicujemy rządowi w wypracowaniu instrumentarium, które pozwoli na wsparcie przedsiębiorców działających szczególnie na rynkach wschodzących. (…) Teraz jest też czas, by wypracować system finansowania promocji eksportu. Cieszymy się rząd będzie nad tym pracował - podkreślił. Jego zdaniem niezbędne jest budowanie silnych marek.

Potrzeba jasnych przepisów

Prezes BCC Marek Goliszewski wskazał na inny filar Planu Morawieckiego - kapitał dla rozwoju. Jak mówił, głównym źródłem finansowania budżetu państwa jest gospodarka i przedsiębiorcy. Dlatego - podkreślił - ułatwienia dla firm są konieczne. Ocenił, że w Polsce istnieje skomplikowany system podatkowy. - Należy stworzyć nową ordynację podatkową, zapewniającą prostotę i jednoznaczność systemu podatkowego oraz konsekwentne przestrzeganie interpretacji jej przepisów - zaznaczył. Mówił też o potrzebie przygotowania spisu dziedzin, do wykonywania których konieczne jest uzyskanie licencji i koncesji. "Jest ich dużo. Są one rozrzucone w różnych aktach prawnych. Powinien być jeden spis" - postulował. - Należy poszukać też rozwiązań prawnych, których celem jest skrócenie postępowań sądowych i egzekucyjnych, aby ściąganie należności było procedowane szybko i sprawnie - podkreślił. Goliszewski wskazał również na potrzebę zwiększenia liczby sędziów specjalizujących się w sprawach gospodarczych, jak również położenia większego nacisku na mediacje. - Obecnie sądownictwo gospodarcze działa słabo i przewlekle, jest zupełnie niewydolne. Długi czas oczekiwania na zwrot należności sprawia, że kwestia zapewnienia bezpieczeństwa obrotu generuje duże koszty i zabiera dużo czasu. Przewlekłe i kosztowne jest dochodzenie należności. W aktualnym systemie prawnym nieuczciwi klienci i przedsiębiorcy czują się bezkarni, zaś uczciwi bezsilni - przekonywał. Goliszewski mówił też o uciążliwych kontrolach przedsiębiorców. Ubolewał, że w Polsce jest ponad 40 instytucji kontrolnych. Postulował, by przedsiębiorca miał możliwość "złożenia sprzeciwu do sądu administracyjnego wobec każdorazowego przedłużenia czasu trwania kontroli przez organ".

Wątpliwe 500+

Na ostatni filar Planu Morawieckiego - rozwój społeczny - zwrócił uwagę wiceprezes Polskiej Rady Biznesu (PRB) Grzegorz Hajdarowicz. "Będziemy analizować możliwości programu 500 plus i zagrożenia dla jego skuteczności" - podkreślił. Jak mówił, "w wielu krajach rozdawnictwo pieniędzy doprowadziło do ich bankructwa".

- Ważna jest też kwestia budownictwa mieszkaniowego jako dźwigni demografii, a także migracji. Trzeba zachęcać Polaków przebywających za granicą do powrotu do kraju m.in. z Ukrainy, Kazachstanu, Rosji. Może też warto myśleć o Polakach mieszkających w Stanach Zjednoczonych, Brazylii - zaznaczył. Powołując się na badania, wskazał, że jeszcze kilka milionów Polaków planuje wyjechać z naszego kraju. Hajdarowicz mówił też o problemach związanych z uchodźcami. - Kraje, w których trwają konflikty zbrojne, będą generowały falę uchodźców do Unii Europejskiej, w tym do Polski. Trzeba podjąć wyzwanie racjonalne, a nie emocjonalne - podkreślił. Wiceprezes PRB zwrócił też uwagę na potrzebę wsparcia osób starszych. - Mało się u nas mówi, jak technologie mogą wspomóc seniorów, pozwolić im żyć samodzielnie - wskazał.

Zobacz: Za 15 lat będziemy zarabiali tyle, co Niemcy? Plan Morawieckiego:

Za 15 lat będziemy zarabiali tyle, co Niemcy? Plan Morawieckiego
Za 15 lat będziemy zarabiali tyle, co Niemcy? Plan Morawieckiego

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Rosja dąży do tego, by Stany Zjednoczone otworzyły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych, lecz Unia Europejska nie jest temu przychylna, a bez współpracy z Europą rosyjskim przewoźnikom trudno będzie wznowić loty do Ameryki - ocenił serwis Politico.

Nie zgadzają się na rosyjskich przewoźników. "Poważne kwestie bezpieczeństwa"

Nie zgadzają się na rosyjskich przewoźników. "Poważne kwestie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP

Sprawa dotycząca możliwego zwolnienia szefa Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome'a Powella będzie nadal analizowana przez Donalda Trumpa i jego zespół - powiedział w piątek Kevin Hassett, doradca prezydenta USA do spraw gospodarczych. Eksperci zwracają uwagę, że Trump nie jest upoważniony do zwolnienia prezesa amerykańskiego banku centralnego, jednak wyraźnie dał do zrozumienia, że może chcieć zerwać z dotychczasowymi zasadami.

Trump będzie "analizował tę sprawę"

Trump będzie "analizował tę sprawę"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wielki Piątek nie powinien być kolejnym dniem wolnym od pracy - stwierdziła szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Ministra wyraziła również sceptycyzm wobec postulatu czterodniowego tygodnia pracy. - Czy ktoś to w ogóle gospodarczo skalkulował? - zapytała.

Wielki Piątek wolny od pracy? Ministra komentuje

Wielki Piątek wolny od pracy? Ministra komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie określonych partii bezglutenowych batonów proteinowych. Stwierdzono w nich obecność glutenu. Kwestionowane produkty są wycofywane ze sklepów.

Batony wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Batony wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, przygotowanym przez resort infrastruktury, maszyniści prowadzący pociągi nie będą musieli podawać sygnałów dźwiękowych przed częścią przejazdów kolejowych.

Zmiany na przejazdach kolejowych. Efekt skarg

Zmiany na przejazdach kolejowych. Efekt skarg

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane piątego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Ceny paliw na stacjach spadły względem zeszłego tygodnia i obecnie są o około 10 procent niższe niż przed rokiem - poinformowali analitycy z e-petrol.pl. Dodali, że w następnych dniach kierunek zmian na rynku detalicznym powinien się utrzymać. "Jeśli chodzi o tankowanie przed świętami, to będzie ono najtańsze od pandemii koronawirusa" - zwracają z kolei uwagę analitycy Reflex.

"Najtaniej od pandemii". Dobre wieści dla kierowców

"Najtaniej od pandemii". Dobre wieści dla kierowców

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w pierwszym kwartale 2025 roku spadły w porównaniu z czwartym kwartałem roku ubiegłego - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Mimo zainteresowania wielu potencjalnych nabywców nie odnotowano wyraźnych wzrostów sprzedaży, ponieważ rynek czeka na spadek stóp procentowych.

Chcą kupić mieszkanie, ale czekają na jedną decyzję

Chcą kupić mieszkanie, ale czekają na jedną decyzję

Źródło:
PAP

W rozliczeniu PIT za 2024 rok można uwzględnić ulgę z tytułu darowizny - przypomina Ministerstwo Finansów. Resort wyjaśnia, że odliczenie dotyczy między innymi darowizn na cele pożytku publicznego, krwiodawstwa, kultu religijnego, kształcenia zawodowego czy odbudowy niektórych zabytków.

Tak można zmniejszyć podatek. Resort wyjaśnia

Tak można zmniejszyć podatek. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

Wojna handlowa dotarła do sektora energetycznego - wskazuje "Financial Times" informując, że od ponad dwóch miesięcy Chiny nie importują gazu skroplonego (LNG) z USA.

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Źródło:
PAP

Donald Trump stwierdził w czwartek, że los Jerome'a Powella, prezesa Rezerwy Federalnej, jest w jego rękach. Prezydent USA powiedział, że szef amerykańskiego banku centralnego odejdzie "bardzo szybko" ze stanowiska, jeśli tylko on sobie tego zażyczy. Trump po raz kolejny stwierdził, że Powell jest "winny Amerykanom obniżenie stóp procentowych".

Trump zabiera głos. "Jeśli będę chciał, odejdzie bardzo szybko"

Trump zabiera głos. "Jeśli będę chciał, odejdzie bardzo szybko"

Źródło:
PAP

W okresie Świąt Wielkanocnych banki, podobnie jak większość instytucji, pracują w niestandardowych godzinach. W dni ustawowo wolne od pracy zmienia się również sposób funkcjonowania systemów rozliczeniowych Elixir i Euro Elixir. "Dlatego o terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem" - ostrzega Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Władze Czarnogóry podpisały ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi dwie umowy, które umożliwią prywatyzację i wydzierżawienie Wielkiej Plaży w Ulcinju. To jedna z najpiękniejszych plaż nad Adriatykiem i najdłuższych w całej Europie. Działania władz wywołały protesty w stolicy kraju.

Abu Zabi przejmuje jedną z najdłuższych plaż w Europie 

Abu Zabi przejmuje jedną z najdłuższych plaż w Europie 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Produkująca słynne kawiarki włoska firma Bialetti trafi w ręce hongkońskiego inwestora - pisze Reuters. Spółka zostanie także wycofana z giełdy.

Słynna włoska marka zmienia właściciela

Słynna włoska marka zmienia właściciela

Źródło:
Reuters

W piątek 18 kwietnia w Wenecji ponownie zaczyna obowiązywać system rejestracji wizyt w mieście. Przez 54 wybrane dni, do końca lipca, od osób, które nie zatrzymają się w mieście na nocleg, władze będą pobierać opłatę za wjazd. Od 5 do 10 euro.

Opłata za wstęp do miasta. Kary mogą być duże

Opłata za wstęp do miasta. Kary mogą być duże

Źródło:
PAP

Władze Ghany, jednego z największych na świecie producentów złota, zakazały jego sprzedaży za granicę. Na mocy nowego prawa wszyscy producenci muszą całość wydobycia sprzedawać utworzonej przez rząd instytucji, która jako jedyna będzie miała prawo do handlu tym kruszcem. Zmiany te wchodzą w życie w czasie, gdy globalne ceny złota biją kolejne rekordy.

Złoto bije rekordy. Jeden z głównych producentów zakazuje sprzedaży go za granicę

Złoto bije rekordy. Jeden z głównych producentów zakazuje sprzedaży go za granicę

Źródło:
Africanews, BBC, Reuters, tvn24.pl

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek weszła w życie ustawa, która zakazuje sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem. Producenci i sprzedający mają dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Źródło:
PAP

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wprowadzające zakaz fotografowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i umożliwienie służbom interwencję oraz nakładanie kar za nielegalne fotografowanie tych miejsc.

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Źródło:
PAP

Liczba samochodów elektrycznych (BEV) w pierwszym kwartale 2025 roku wzrosła o 22 procent w porównaniu do tego samego okresu w minionym roku - wynika z Licznika Elektromobilności uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM). Eksperci zauważają, że brak dopłat do elektrycznych samochodów dostawczych znacznie zmniejsza potencjał zakupowy w Polsce.

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował w serwisie Truth Social Jerome'a Powella, szefa Rezerwy Federalnej - amerykańskiego banku centralnego. "Zawsze się myli i zawsze się spóźnia" - napisał prezydent USA.

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Źródło:
PAP, tvn24. pl

W Polsce droższe niż w Niemczech są między innymi wielkanocne słodycze, jaja i majonez. Tańsze są natomiast niektóre owoce i warzywa, cukier oraz sery - tak wynika z porównania cen w sklepach w Warszawie i Bonn, przeprowadzonego przez "Deutsche Welle".

Porównali ceny w Polsce i w Niemczech

Porównali ceny w Polsce i w Niemczech

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego obniżyła główne stopy procentowe o 25 punktów bazowych - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC nie użył już w swoim komunikacie określenia "restrykcyjne" w odniesieniu do stóp.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Według raportu Intrum "European Payment Report 2025", co czwarta firma w Europie może zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Szczególnie niepokojące są prognozy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), gdzie aż 29 procent respondentów dostrzega ryzyko upadłości.

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Źródło:
PAP

Wielkanoc coraz bliżej. Z powodu zbliżających się świąt w najbliższych dniach sklepy niektórych sieci będą otwarte dłużej. Z kolei w Wielką Sobotę sklepy będą otwarte krócej niż zazwyczaj. Poniżej przedstawiamy kalendarz handlowy na nadchodzące dni.

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Po raz pierwszy w historii Czechy odbierają wyłącznie nierosyjską ropę - poinformował w czwartek premier tego kraju Petr Fiala. Zakończona została rozbudowa transalpejskiego rurociągu TAL i pierwsze dostawy nierosyjskiej ropy pochodzące ze zbiorników we włoskim Trieście dotarły do naszych południowych sąsiadów.

Zerwali z rosyjską ropą. Pierwszy taki dzień w historii

Zerwali z rosyjską ropą. Pierwszy taki dzień w historii

Źródło:
PAP

21 nowych propozycji deregulacji przedstawiła Inicjatywa SprawdzaMY. Zaproponowała między innymi wprowadzenie jednolitego wzoru umowy kredytu hipotecznego czy wideorozmów z dyspozytorem medycznym 999.

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Źródło:
PAP

Zgodnie z danymi Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, za wielkanocny koszyk zapłacimy o ponad 7 procent więcej niż w ubiegłym roku, czyli 65 złotych. Największy wzrost cen odnotowano w przypadku czekolady, soli i masła, natomiast chleb pszenny i kiełbasa krakowska potaniały.

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Organy likwidacyjne Krajowej Administracji Skarbowej uzyskały łącznie ponad sześć milionów złotych ze sprzedaży samochodów odebranych przez sądy pijanym kierowcom - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Finansów.

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Źródło:
tvn24.pl

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego opublikowała listę nominowanych w jubileuszowej, 35. edycji konkursu "Teraz Polska". Wśród wyróżnionych znalazło się 57 firm i instytucji z całej Polski, których produkty, usługi i innowacje cechują się wysoką jakością, nowoczesnością oraz znacznym potencjałem rynkowym.

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Źródło:
tvn24.pl