Projekt zamrożenia cen gazu jeszcze nie jest gotowy. Soboń: będą widełki

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP
Soboń: kryterium dochodowe jest możliwe w przypadku zamrożenia cen gazu
Soboń: kryterium dochodowe jest możliwe w przypadku zamrożenia cen gazuRadio Zet
wideo 2/5
sobon

Projekt dotyczący zamrożenia cen gazu zostanie przedstawiony na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów, będzie to pod koniec tego tygodnia lub w przyszłym - powiedział w Radiu Zet wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że mechanizm będzie podobny jak w przypadku zamrożenia cen prądu.

Wiceminister finansów Artur Soboń pytany był w czwartek w Radiu Zet o kwestię utrzymania w przyszłym roku cen gazu. - Jak dokładnie to będzie wyglądać, pokażemy na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów, w najbliższych dniach.(...) Czy to będzie koniec tego tygodnia, czy to będzie przyszły tydzień wszystko zależy od tego, jak finalnie te prace się zakończą - poinformował.

Kryterium dochodowe przy zamrażaniu stawek na gaz

Soboń odniósł się również do słów premiera Mateusza Morawieckiego, że może w przypadku zamrożenia cen gazu powinno być zastosowane kryterium dochodowe.

- Jeśli chodzi o gaz, to jesteśmy w trakcie dyskusji. Wczoraj była bardzo pogłębiona i dobra dyskusja na Radzie Ministrów na ten temat. Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ten gaz na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku. Aczkolwiek rzeczywiście pojawiają się takie głosy, żeby zastosować kryterium dochodowe - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Jak mówił w czwartek Soboń, to jest opcja, którą premier bierze pod uwagę. - Mamy sytuację, w której w jednych instrumentach pomocowych w tym kryzysie energetycznym, inflacyjnym związanym z wojną, mamy kryteria dochodowe, w innych nie mamy i tutaj jest analiza, na ile to kryterium dochodowe jest w tym przypadku możliwe - zaznaczył Soboń.

Soboń pytany, czy będzie to porównywalny mechanizm, jak w przypadku zamrożenia cen prądu, potwierdził, że tak. - Widełki będą dostosowane do cen gazu - wyjaśnił. Stwierdził też, że nie może jeszcze powiedzieć, na jakim poziomie będzie to zamrożenie cen. - To jest rozwiązanie, które jest jeszcze w szczegółach doprecyzowywane. Współpracujemy z ministerstwem klimatu, które jest tutaj resortem wiodącym - poinformował. 

Soboń: kryterium dochodowe jest możliwe w przypadku zamrożenia cen gazu
Soboń: kryterium dochodowe jest możliwe w przypadku zamrożenia cen gazuRadio Zet

Szczególna ochrona niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku

Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka powiedział we wtorek, że projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, wymaga jeszcze doprecyzowania przez resort.

KPRM poinformowała we wtorkowym komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, że rząd omówił projekt i zdecydował, że będzie on przedmiotem dodatkowych analiz.

Czytaj więcej: Zamrożenie cen prądu. Środki mają pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości