500 zł na dziecko. Sprawdź, co rodzic wiedzieć musi

Z kraju

TVN24 BiSJak wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko? Tłumaczy wiceminister

Co zrobić, aby otrzymać świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus? W TVN24 Biznes i Świat odpowiedzi na te pytania udzielił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

Sprawdź, co warto wiedzieć o Rodzina 500 plus.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej przypomniał w TVN24 Biznes i Świat, że aby otrzymać świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus wcale nie trzeba osobiście iść do urzędu.

Co zrobić?

- Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie ma konto w banku, które obsługuje elektronicznie, to wystarczy na nie wejść, aby od 1 kwietnia złożyć wniosek. Tam będzie można go wypełnić. Następnie wniosek powędruje do gminy. Po jego rozpatrzeniu otrzymamy decyzję o tym, że świadczenie zostało przyznane, bądź nie - mówił Bartosz Marczuk i dodał, że w przyszłym tygodniu będzie znana pełna lista banków z pomocą, których będzie można złożyć wniosek online.

- Spodziewamy się, że nawet jeśli nie od razu wszystkie banki przystąpią do programu, to sukcesywnie będzie dołączać cały rynek - dodał wiceminister.

Nie tylko bank

Gość TVN24 Biznes i Świat przypomniał również, że wniosek będzie można złożyć także poprzez przez portal empatia prowadzony przez MRPiPS, portal usług elektronicznych ZUS oraz ePUAP.

- Zarówno wniosek elektroniczny, jak i tradycyjny są bardzo podobne i banalne do uzupełnienia. Należy podać swoje dane identyfikacyjne, podstawowe osobowe plus dane dzieci. Zatem jeśli ktoś ma troje dzieci, to i przekracza poziom dochodowy, to podaje dane dwojga dzieci: drugiego i trzeciego. Wtedy sprawa jest właściwie załatwiona - powiedział Marczuk.

Decyzja

Wiceminister wytłumaczył, że wniosek można wypełnić również w formie tradycyjnej i przynieść do urzędu. - W pierwszym okresie, w czasie trwania rozruchu programu urzędnicy będą mieli trzy miesiące na wydanie decyzji - wyjaśnił Marczuk.

Sprawdź, jak program Rodzina 500 plus zmieniał się.

Autor: msz/ / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Raporty: