Rekordowy zysk największego polskiego banku

TVN24 Biznes

Ekspert o zmianach dla klientów bankówtvn24
wideo 2/4

W drugim kwartale bieżącego roku grupa kapitałowa PKO BP osiągnęła najwyższy w całej swojej historii wynik finansowy - poinformował we wtorek prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Zapowiedział, że bank najwcześniej w listopadzie przedstawi aktualizację celów finansowych.

"W drugim kwartale bieżącego roku grupa kapitałowa banku wypracowała 1,22 miliarda złotych zysku netto, był on o 30 procent wyższy niż przed rokiem" - powiedział Jagiełło na konferencji prasowej dotyczącej wyników banku za drugi kwartał br. To także najwyższy zysk w całej historii banku - dodał. Jak wskazał, "tak dobry wynik - to zasługa sprawnie prowadzonych działań biznesowych, które dodatkowo wspierane są efektami transformacji technologicznej, jaką przechodzi bank". Bank poinformował, że wartość aktywów w drugim kwartale br. wyniosła 329 mld zł i była o ponad 10 proc. wyższa niż przed rokiem. W całym pierwszym półroczu zysk netto grupy banku przekroczył 2 mld zł.

Nowe cele

Przedstawiciele banku przekazali, że PKO BP dwa lata przed czasem zrealizował finansowe cele Strategii na lata 2016-2020. Na czwarty kwartał planuje aktualizację finansowych celów strategicznych. - Jesienią tego roku chcemy przedstawić nowe cele finansowe. Odbędzie się to nie wcześniej niż 5 listopada, kiedy bank publikuje wyniki za trzeci kwartał - powiedział Jagiełło. Bank przypomniał, że 14 sierpnia nastąpi wypłata 1,66 mld zł dywidendy z zysku za 2018 r. "Inwestorzy podjęli także decyzję o niepodzieleniu połowy zysku z 2018 r., co wraz ze spełnieniem przez bank kryteriów do wypłaty połowy zysku z 2019 r., daje większą elastyczność w kształtowaniu dywidendy w przyszłym roku" - przekazał bank. PKO BP przekazało, że w drugim kwartale bieżącego roku finansowanie udzielone podmiotom gospodarczym przez bank przekroczyło 100 mld zł. Bank obsługuje ponad 15 tys. klientów korporacyjnych i prawie pół miliona mniejszych firm.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PKO BP