TVN24 Biznes | Z kraju

Morawiecki o uruchomieniu Nord Stream 2: to element szantażu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Morawiecki o Nord Stream 2
Morawiecki o Nord Stream 2TVN24
wideo 2/11
TVN24Morawiecki o Nord Stream 2

Gazociąg Nord Stream 2 jest dzisiaj instrumentem szantażu gazowego. Rosja jest odpowiedzialna, a Bruksela współodpowiedzialna za bardzo wysokie ceny energii i gazu - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 17 grudnia spółka Nord Stream 2 AG, która jest operatorem gazociągu Nord Stream 2, poinformowała, że przeprowadziła certyfikację techniczną drugiej nitki rurociągu i rozpoczęto zapełnianie jej gazem.

Szef rządu dodał, że wysokie ceny gazu i prądu przekładają się na "wysokie ceny różnych produktów i usług". - Taka jest prawda o inflacji, która w tej części świata jest bardzo wysoka. Swoimi słowami prezydent Rosji (Władimir Putin - red.) tylko potwierdza to, że jest to element szantażu, że Nord Stream 2 to element szantażu gazowego Rosji: jeżeli będziecie grzeczni w Europie, to odkręcimy kurek i gaz popłynie, jeżeli nie - to będziecie mieli problemy - powiedział Morawiecki.

Niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt" przytoczył słowa prezydenta Rosji Władimira Putin, który przekonywał, że uruchomienie przez Niemcy Nord Stream 2 "da Zachodowi w perspektywie spadek cen gazu".

- My w Europie, całej Unii Europejskiej, powinniśmy jasno odpowiedzieć na taki szantaż. Powinniśmy odpowiedzieć polityką zdecydowaną, zarówno w krótkim terminie, jak poprzez rozbudowę infrastruktury gazowej i energetycznej w terminie dłuższym - stwierdził Morawiecki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Putin o Nord Stream 2

W środę szef Gazpromu zadeklarował, że gazociąg jest gotowy do uruchomienia. Putin pogratulował Gazpromowi i jego pięciu europejskim partnerom ukończenia projektu. Stwierdził też, że "pojawienie się gazu po certyfikacji rurociągu będzie miało natychmiastowy wpływ na cenę gazu" na europejskim rynku i dla europejskich konsumentów. - Ten nowy rurociąg z pewnością pomoże ustabilizować ceny na rynku europejskim - zapowiedział.

Według szefa Gazpromu Aleksieja Millera magazyny gazu w Europie są zapełnione w 44 proc., a w Niemczech w 47 proc. Gazprom od kilku dni nie pompuje gazu rosyjsko-europejskim gazociągiem jamalskim przez Polskę do Europy Zachodniej.

"Gazprom nie podejmuje żadnych kroków, aby zwiększyć wolumeny dostaw do Europy: na styczeń nie zarezerwowano dodatkowych ilości gazu na tranzyt istniejącym ukraińskim systemem gazociągów" - podał "Handelsblatt", cytując operatora sieci w Kijowie.

Tymczasem do Europy przybywa gazu ziemnego z USA, 20 tankowców z amerykańskim gazem ziemnym (LNG) było w drodze do Europy od świąt Bożego Narodzenia, a kolejne 14 czeka na zamówienia - poinformował Bloomberg. Według agencji ceny gazu w Europie spadły od czasu ogłoszenia kolejnych dostaw z USA, jednak nadal są one dziesięciokrotnie wyższe niż rok temu.

Budowa Nord Stream 2

Budowa gazociągu, który biegnie z Rosji do Niemiec na dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem Ukrainy, została zakończona we wrześniu br. Nord Stream 2 musi jednak jeszcze zostać zatwierdzony do użytkowania przez organy regulacyjne Niemiec i UE. Przewiduje się, że proces certyfikacji Nord Stream 2 zostanie zakończony nie wcześniej niż przed końcem pierwszego półrocza 2022 roku.

17 grudnia spółka Nord Stream 2 AG, która jest operatorem gazociągu Nord Stream 2, poinformowała, że przeprowadziła certyfikację techniczną drugiej nitki rurociągu i rozpoczęto zapełnianie jej gazem. Zapełnianie gazem nie oznacza rychłego rozpoczęcia dostaw, bo Nord Stream 2 AG, która w całości należy do Gazpromu, powinna uzyskać certyfikację jako niezależny operator.

W połowie listopada niemiecki regulator energetyczny Bundesnetzagentur zawiesił procedurę certyfikacji spółki Nord Stream 2 AG jako operatora gazociągu Nord Stream 2. Jako powód tej decyzji podał, że spółka jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego. W grudniu regulator podał, że decyzja w sprawie certyfikacji nie zapadnie przed drugim półroczem 2022 roku.

Projekt budzi kontrowersje. Rząd USA krytykuje fakt, że Europa zbytnio uzależnia się od Rosji, jeśli chodzi o dostawy energii. Dodatkowo Ukrainie zagraża dalsza destabilizacja ze strony Rosji przez pozbawienie jej dotychczasowych miliardowych opłat za tranzyt gazu przez swoje terytorium.

Nord Stream i Nord Stream 2PAP

Odczuwacie wzrost cen gazu i prądu? Dajcie znać na kontakt24@tvn.pl.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Pozostałe wiadomości