Prawo, polityka i SKOK-i. Najważniejsze daty


Dwadzieścia lat obowiązywania ustaw o SKOK-ach to czas, w którym na zmianach w prawie ich dotyczących piętno odciskała polityka. Dopiero trzy lata po utworzeniu pierwszej kasy powstała pierwsza całościowa regulacja prawna dotycząca SKOK-ów. Wcześniej kasy działały na podstawie ustawy o związkach zawodowych.

14 grudnia 1995 roku - Sejm II kadencji, zdominowany przez koalicję SLD-PSL, przyjmuje pierwszą ustawę o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Ma ona obowiązywać od 1996 roku. W ustawie są m.in. zapisy, że za "zapewnienie stabilności finansowej kas oraz sprawowanie nadzoru nad kasami dla zapewnienia bezpieczeństwa zgromadzonych w nich oszczędności oraz zgodności działalności kas z przepisami ustawy" odpowiada Kasa Krajowa SKOK. Również Kasa Krajowa ma reprezentować kasy przed organami administracji państwowej, określać normy dopuszczalnego ryzyka w działalności kas, a także udzielać kasom pożyczek i kredytów. Może również zawieszać działalność kas i ustanawiać w nich zarząd komisaryczny. Taki stan prawny trwa ponad 10 lat. W międzyczasie zmieniają się przepisy dotyczące nadzoru finansowego.

Przełom?

21 lipca 2006 roku - Sejm V kadencji uchwala ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym, zakładającą utworzenie Komisji Nadzoru Finansowego. Komisja ma zebrać w jednym ręku nadzór nad rynkiem finansowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym. Od początku 2008 roku w kompetencjach KNF ma być także nadzór bankowy, znajdujący się dotąd w strukturach NBP. Jednym z głównych twórców ustawy jest PiS-owski wiceminister finansów Cezary Mech, wcześniej szef Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi. Przeciw ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym głosuje ówczesna opozycja na czele z PO, obawiając się zbyt silnej pozycji nowej Komisji, jako "supernadzorcy". Wcześniej jednak posłowie koalicji PiS-Samoobrona-LPR odrzucają poprawkę autorstwa posłów PO, by nowo powstała KNF objęła swoim nadzorem także SKOK-i. Pierwszym przewodniczącym KNF zostaje Stanisław Kluza, przez dwa miesiące minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. 11 kwietnia 2008 roku - Do Sejmu VI kadencji, w którym koalicję rządzącą stanowią PO i PSL, trafia projekt nowelizacji ustawy o SKOK-ach z 1995 roku, podpisany przez posłów Platformy. Projekt zakłada, że działalność kas i Kasy Krajowej SKOK podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, a Kasa Krajowa w swojej działalności nadzorczej wobec kas powinna kierować się wytycznymi KNF. KNF miałaby też prawo zawieszać mające problemy kasy, na wniosek Kasy Krajowej. Projektodawcy proponują zawężenie zadań Kasy Krajowej oraz zmianę zasad podziału nadwyżki SKOK. Pierwsze czytanie projektu odbywa się 23 lipca 2008 roku, nie staje się on jednak ustawą - zajmująca się nim podkomisja przerywa pracę na początku 2009 roku. 21 kwietnia 2008 roku - Dziesięć dni po projekcie posłów PO do Sejmu wpływa projekt ustawy o spółdzielniach, będący inicjatywą ustawodawczą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W przepisach przejściowych tego projektu zawarte są artykuły zmieniające ustawę o SKOK-ach z 1995 roku, m.in. zakładające objęcie SKOK-ów nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Pozycja Kasy Krajowej jest jednak silniejsza niż w projekcie posłów PO. To Kasa Krajowa SKOK, zgodnie z propozycją prezydenta, ma np. wykonywać decyzje nadzorcze KNF. Projekt zostaje odrzucony w pierwszym czytaniu 25 lipca 2008 roku, głosami koalicji PO-PSL. Posłowie tych ugrupowań argumentują w debacie, że kwestie SKOK-ów trzeba uregulować w oddzielnym projekcie, a nie dołączać ich do ustawy o spółdzielniach.

Po nowemu

19 marca 2009 roku - Do Sejmu trafia nowy projekt ustawy o SKOK-ach, całkowicie zastępujący ustawę z 1995 roku, również autorstwa PO. Zostaje uchwalony przez Sejm 5 listopada 2009 roku. W myśl ustawy KNF uzyskuje duże uprawnienia nadzorcze wobec SKOK-ów. Zawiera m.in. zapisy, że KNF nie tylko nadzoruje SKOK-i; utworzenie kasy i mianowanie jej władz także wymaga zezwolenia KNF. Ustawa w nowy sposób reguluje też np. minimalne fundusze własne kas. 30 listopada 2009 roku - Prezydent Lech Kaczyński przed podpisaniem kieruje całą ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Zastrzeżenia prezydenta budzą m.in. przepisy, że utworzenie kasy wymaga zezwolenia KNF. Prezydent uważa, że przesłanki odmowy wydania zezwolenia są nieostre. Ponadto - jego zdaniem - ustawa zbyt daleko ingeruje w samorządność i autonomię kas. Kilka dni temu "Gazeta Wyborcza" opisała, jak powstawał tamten wniosek do TK, który przygotowywał ówczesny prawnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a obecny kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda. Według "GW" Duda nie zamówił wtedy niezależnych ekspertyz w sprawie SKOK-ów, ponieważ wystarczyły mu te sporządzone w interesie Krajowej Kasy SKOK, a które uznawały kontrolę KNF nad SKOK-ami za niekonstytucyjną. Duda miał też wtedy przynieść pozbawioną autorstwa opinię prawną, której fragmenty wstawiono do prezydenckiego wniosku do Trybunału, a także, w czasie prac nad skargą, przyjąć w Pałacu Prezydenckim prezesa Kasy Krajowej Grzegorza Biereckiego i szefa rady nadzorczej SKOK Adama Jedlińskiego.

Decyzja prezydenta

10 marca 2011 r. - Prezydent Bronisław Komorowski decyduje o ograniczeniu skierowanego przez Lecha Kaczyńskiego wniosku do TK, dotyczącego ustawy o SKOK-ach. Komorowski wycofuje zastrzeżenia wobec przepisów ustanawiających nad działalnością SKOK-ów nadzór KNF, choć niektóre pytania poprzednika pozostawia w skardze. 12 stycznia 2012 roku - Trybunał Konstytucyjny uznaje, że dwa przepisy ustawy o SKOK-ach, które zaskarżył prezydent Kaczyński, a pozostawił prezydent Komorowski, są niezgodne z konstytucją. Po usunięciu przez Sejm 25 maja 2012 roku niezgodności z konstytucją wskazanych przez TK ustawa wchodzi w życie. Powoduje to, że w październiku 2012 roku SKOK-i po raz pierwszy trafiają pod "skrzydła" KNF, kierowanej od końca 2011 roku przez Andrzeja Jakubiaka, byłego zastępcy Hanny Gronkiewicz-Waltz na stanowiskach prezesa NBP i prezydenta Warszawy. 19 lipca 2012 roku - Do Sejmu trafia projekt nowelizacji ustawy z 2009 roku, autorstwa Platformy Obywatelskiej. Zakłada on, że w SKOK-ach muszą być takie same gwarancje depozytów, jak w bankach, zwiększa też uprawnienia nadzorcze KNF względem SKOK-ów. Ustawa zostaje uchwalona 19 kwietnia 2013 roku. Prezydent Bronisław Komorowski podpisuje ją, ale w czerwcu 2013 roku kieruje do Trybunału Konstytucyjnego, podobny wniosek składa w TK też grupa posłów.

Najnowszy krok

9 lutego 2015 roku - Ministerstwo Finansów kieruje do konsultacji kolejną nowelizację ustawy o SKOK-ach i o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Ma on dostosować obecne przepisy do zasad udzielania pomocy publicznej w UE. "Istotą rozwiązań zawartych w projekcie jest dostosowanie przepisów regulujących procesy restrukturyzacji spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do zasad udzielania pomocy publicznej instytucjom kredytowym, określonych w komunikatach Komisji Europejskiej" - argumentuje MF.

Według resortu zmiany mają zapewnić otwartą i konkurencyjną procedurę przejęcia kasy dla wszystkich krajowych oraz zagranicznych instytucji kredytowych. Projekt zostaje negatywnie zaopiniowany przez Kasę Krajową SKOK m.in. dlatego, że "w wyniku projektowanych zmian kasy będą mogły być przejmowane nie tylko, jak do tej pory, przez banki krajowe, lecz również przez banki zagraniczne". "Rozwiązania te uniemożliwiają zastosowanie najbardziej pożądanego sposobu rozwiązania problemów, z jakimi borykają się kasy, jakim byłaby ich autosanacja" - głosi opinia Kasy Krajowej SKOK wobec projektu.

Autor: mn / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Produkcja cementu to jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce. W 2022 roku odpowiadał za ponad 20 procent emisji przemysłowych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W dekarbonizacji sektora pomóc mają nowe technologie, takie jak wychwyt i magazynowanie CO2.

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Źródło:
PAP

W najbliższych tygodniach można spodziewać się umocnienia polskiej waluty do około 4,25 złotego za euro - uważa Mirosław Budzicki, strateg z banku PKO BP. Jego zdaniem przyczyni się do tego uspokojenie sytuacji wokół ceł i złagodzenie oczekiwań co do obniżki stóp procentowych.

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Źródło:
PAP

30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Źródło:
"Forbes"

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

Nałożone przez USA cła oraz rosnące wydatki publiczne w Niemczech mogą wpłynąć na wzrost inflacji - stwierdził członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller.

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Źródło:
PAP

Firmy z Chin są obecne w jednej trzeciej portów w Afryce. Tak duże zaangażowanie państwowych spółek daje Chińczykom większe wpływy niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Źródło:
PAP

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP