Prawo, polityka i SKOK-i. Najważniejsze daty


Dwadzieścia lat obowiązywania ustaw o SKOK-ach to czas, w którym na zmianach w prawie ich dotyczących piętno odciskała polityka. Dopiero trzy lata po utworzeniu pierwszej kasy powstała pierwsza całościowa regulacja prawna dotycząca SKOK-ów. Wcześniej kasy działały na podstawie ustawy o związkach zawodowych.

14 grudnia 1995 roku - Sejm II kadencji, zdominowany przez koalicję SLD-PSL, przyjmuje pierwszą ustawę o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Ma ona obowiązywać od 1996 roku. W ustawie są m.in. zapisy, że za "zapewnienie stabilności finansowej kas oraz sprawowanie nadzoru nad kasami dla zapewnienia bezpieczeństwa zgromadzonych w nich oszczędności oraz zgodności działalności kas z przepisami ustawy" odpowiada Kasa Krajowa SKOK. Również Kasa Krajowa ma reprezentować kasy przed organami administracji państwowej, określać normy dopuszczalnego ryzyka w działalności kas, a także udzielać kasom pożyczek i kredytów. Może również zawieszać działalność kas i ustanawiać w nich zarząd komisaryczny. Taki stan prawny trwa ponad 10 lat. W międzyczasie zmieniają się przepisy dotyczące nadzoru finansowego.

Przełom?

21 lipca 2006 roku - Sejm V kadencji uchwala ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym, zakładającą utworzenie Komisji Nadzoru Finansowego. Komisja ma zebrać w jednym ręku nadzór nad rynkiem finansowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym. Od początku 2008 roku w kompetencjach KNF ma być także nadzór bankowy, znajdujący się dotąd w strukturach NBP. Jednym z głównych twórców ustawy jest PiS-owski wiceminister finansów Cezary Mech, wcześniej szef Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi. Przeciw ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym głosuje ówczesna opozycja na czele z PO, obawiając się zbyt silnej pozycji nowej Komisji, jako "supernadzorcy". Wcześniej jednak posłowie koalicji PiS-Samoobrona-LPR odrzucają poprawkę autorstwa posłów PO, by nowo powstała KNF objęła swoim nadzorem także SKOK-i. Pierwszym przewodniczącym KNF zostaje Stanisław Kluza, przez dwa miesiące minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. 11 kwietnia 2008 roku - Do Sejmu VI kadencji, w którym koalicję rządzącą stanowią PO i PSL, trafia projekt nowelizacji ustawy o SKOK-ach z 1995 roku, podpisany przez posłów Platformy. Projekt zakłada, że działalność kas i Kasy Krajowej SKOK podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, a Kasa Krajowa w swojej działalności nadzorczej wobec kas powinna kierować się wytycznymi KNF. KNF miałaby też prawo zawieszać mające problemy kasy, na wniosek Kasy Krajowej. Projektodawcy proponują zawężenie zadań Kasy Krajowej oraz zmianę zasad podziału nadwyżki SKOK. Pierwsze czytanie projektu odbywa się 23 lipca 2008 roku, nie staje się on jednak ustawą - zajmująca się nim podkomisja przerywa pracę na początku 2009 roku. 21 kwietnia 2008 roku - Dziesięć dni po projekcie posłów PO do Sejmu wpływa projekt ustawy o spółdzielniach, będący inicjatywą ustawodawczą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W przepisach przejściowych tego projektu zawarte są artykuły zmieniające ustawę o SKOK-ach z 1995 roku, m.in. zakładające objęcie SKOK-ów nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Pozycja Kasy Krajowej jest jednak silniejsza niż w projekcie posłów PO. To Kasa Krajowa SKOK, zgodnie z propozycją prezydenta, ma np. wykonywać decyzje nadzorcze KNF. Projekt zostaje odrzucony w pierwszym czytaniu 25 lipca 2008 roku, głosami koalicji PO-PSL. Posłowie tych ugrupowań argumentują w debacie, że kwestie SKOK-ów trzeba uregulować w oddzielnym projekcie, a nie dołączać ich do ustawy o spółdzielniach.

Po nowemu

19 marca 2009 roku - Do Sejmu trafia nowy projekt ustawy o SKOK-ach, całkowicie zastępujący ustawę z 1995 roku, również autorstwa PO. Zostaje uchwalony przez Sejm 5 listopada 2009 roku. W myśl ustawy KNF uzyskuje duże uprawnienia nadzorcze wobec SKOK-ów. Zawiera m.in. zapisy, że KNF nie tylko nadzoruje SKOK-i; utworzenie kasy i mianowanie jej władz także wymaga zezwolenia KNF. Ustawa w nowy sposób reguluje też np. minimalne fundusze własne kas. 30 listopada 2009 roku - Prezydent Lech Kaczyński przed podpisaniem kieruje całą ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Zastrzeżenia prezydenta budzą m.in. przepisy, że utworzenie kasy wymaga zezwolenia KNF. Prezydent uważa, że przesłanki odmowy wydania zezwolenia są nieostre. Ponadto - jego zdaniem - ustawa zbyt daleko ingeruje w samorządność i autonomię kas. Kilka dni temu "Gazeta Wyborcza" opisała, jak powstawał tamten wniosek do TK, który przygotowywał ówczesny prawnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a obecny kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda. Według "GW" Duda nie zamówił wtedy niezależnych ekspertyz w sprawie SKOK-ów, ponieważ wystarczyły mu te sporządzone w interesie Krajowej Kasy SKOK, a które uznawały kontrolę KNF nad SKOK-ami za niekonstytucyjną. Duda miał też wtedy przynieść pozbawioną autorstwa opinię prawną, której fragmenty wstawiono do prezydenckiego wniosku do Trybunału, a także, w czasie prac nad skargą, przyjąć w Pałacu Prezydenckim prezesa Kasy Krajowej Grzegorza Biereckiego i szefa rady nadzorczej SKOK Adama Jedlińskiego.

Decyzja prezydenta

10 marca 2011 r. - Prezydent Bronisław Komorowski decyduje o ograniczeniu skierowanego przez Lecha Kaczyńskiego wniosku do TK, dotyczącego ustawy o SKOK-ach. Komorowski wycofuje zastrzeżenia wobec przepisów ustanawiających nad działalnością SKOK-ów nadzór KNF, choć niektóre pytania poprzednika pozostawia w skardze. 12 stycznia 2012 roku - Trybunał Konstytucyjny uznaje, że dwa przepisy ustawy o SKOK-ach, które zaskarżył prezydent Kaczyński, a pozostawił prezydent Komorowski, są niezgodne z konstytucją. Po usunięciu przez Sejm 25 maja 2012 roku niezgodności z konstytucją wskazanych przez TK ustawa wchodzi w życie. Powoduje to, że w październiku 2012 roku SKOK-i po raz pierwszy trafiają pod "skrzydła" KNF, kierowanej od końca 2011 roku przez Andrzeja Jakubiaka, byłego zastępcy Hanny Gronkiewicz-Waltz na stanowiskach prezesa NBP i prezydenta Warszawy. 19 lipca 2012 roku - Do Sejmu trafia projekt nowelizacji ustawy z 2009 roku, autorstwa Platformy Obywatelskiej. Zakłada on, że w SKOK-ach muszą być takie same gwarancje depozytów, jak w bankach, zwiększa też uprawnienia nadzorcze KNF względem SKOK-ów. Ustawa zostaje uchwalona 19 kwietnia 2013 roku. Prezydent Bronisław Komorowski podpisuje ją, ale w czerwcu 2013 roku kieruje do Trybunału Konstytucyjnego, podobny wniosek składa w TK też grupa posłów.

Najnowszy krok

9 lutego 2015 roku - Ministerstwo Finansów kieruje do konsultacji kolejną nowelizację ustawy o SKOK-ach i o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Ma on dostosować obecne przepisy do zasad udzielania pomocy publicznej w UE. "Istotą rozwiązań zawartych w projekcie jest dostosowanie przepisów regulujących procesy restrukturyzacji spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do zasad udzielania pomocy publicznej instytucjom kredytowym, określonych w komunikatach Komisji Europejskiej" - argumentuje MF.

Według resortu zmiany mają zapewnić otwartą i konkurencyjną procedurę przejęcia kasy dla wszystkich krajowych oraz zagranicznych instytucji kredytowych. Projekt zostaje negatywnie zaopiniowany przez Kasę Krajową SKOK m.in. dlatego, że "w wyniku projektowanych zmian kasy będą mogły być przejmowane nie tylko, jak do tej pory, przez banki krajowe, lecz również przez banki zagraniczne". "Rozwiązania te uniemożliwiają zastosowanie najbardziej pożądanego sposobu rozwiązania problemów, z jakimi borykają się kasy, jakim byłaby ich autosanacja" - głosi opinia Kasy Krajowej SKOK wobec projektu.

Autor: mn / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl