Prawo, polityka i SKOK-i. Najważniejsze daty


Dwadzieścia lat obowiązywania ustaw o SKOK-ach to czas, w którym na zmianach w prawie ich dotyczących piętno odciskała polityka. Dopiero trzy lata po utworzeniu pierwszej kasy powstała pierwsza całościowa regulacja prawna dotycząca SKOK-ów. Wcześniej kasy działały na podstawie ustawy o związkach zawodowych.

14 grudnia 1995 roku - Sejm II kadencji, zdominowany przez koalicję SLD-PSL, przyjmuje pierwszą ustawę o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Ma ona obowiązywać od 1996 roku. W ustawie są m.in. zapisy, że za "zapewnienie stabilności finansowej kas oraz sprawowanie nadzoru nad kasami dla zapewnienia bezpieczeństwa zgromadzonych w nich oszczędności oraz zgodności działalności kas z przepisami ustawy" odpowiada Kasa Krajowa SKOK. Również Kasa Krajowa ma reprezentować kasy przed organami administracji państwowej, określać normy dopuszczalnego ryzyka w działalności kas, a także udzielać kasom pożyczek i kredytów. Może również zawieszać działalność kas i ustanawiać w nich zarząd komisaryczny. Taki stan prawny trwa ponad 10 lat. W międzyczasie zmieniają się przepisy dotyczące nadzoru finansowego.

Przełom?

21 lipca 2006 roku - Sejm V kadencji uchwala ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym, zakładającą utworzenie Komisji Nadzoru Finansowego. Komisja ma zebrać w jednym ręku nadzór nad rynkiem finansowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym. Od początku 2008 roku w kompetencjach KNF ma być także nadzór bankowy, znajdujący się dotąd w strukturach NBP. Jednym z głównych twórców ustawy jest PiS-owski wiceminister finansów Cezary Mech, wcześniej szef Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi. Przeciw ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym głosuje ówczesna opozycja na czele z PO, obawiając się zbyt silnej pozycji nowej Komisji, jako "supernadzorcy". Wcześniej jednak posłowie koalicji PiS-Samoobrona-LPR odrzucają poprawkę autorstwa posłów PO, by nowo powstała KNF objęła swoim nadzorem także SKOK-i. Pierwszym przewodniczącym KNF zostaje Stanisław Kluza, przez dwa miesiące minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. 11 kwietnia 2008 roku - Do Sejmu VI kadencji, w którym koalicję rządzącą stanowią PO i PSL, trafia projekt nowelizacji ustawy o SKOK-ach z 1995 roku, podpisany przez posłów Platformy. Projekt zakłada, że działalność kas i Kasy Krajowej SKOK podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, a Kasa Krajowa w swojej działalności nadzorczej wobec kas powinna kierować się wytycznymi KNF. KNF miałaby też prawo zawieszać mające problemy kasy, na wniosek Kasy Krajowej. Projektodawcy proponują zawężenie zadań Kasy Krajowej oraz zmianę zasad podziału nadwyżki SKOK. Pierwsze czytanie projektu odbywa się 23 lipca 2008 roku, nie staje się on jednak ustawą - zajmująca się nim podkomisja przerywa pracę na początku 2009 roku. 21 kwietnia 2008 roku - Dziesięć dni po projekcie posłów PO do Sejmu wpływa projekt ustawy o spółdzielniach, będący inicjatywą ustawodawczą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W przepisach przejściowych tego projektu zawarte są artykuły zmieniające ustawę o SKOK-ach z 1995 roku, m.in. zakładające objęcie SKOK-ów nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Pozycja Kasy Krajowej jest jednak silniejsza niż w projekcie posłów PO. To Kasa Krajowa SKOK, zgodnie z propozycją prezydenta, ma np. wykonywać decyzje nadzorcze KNF. Projekt zostaje odrzucony w pierwszym czytaniu 25 lipca 2008 roku, głosami koalicji PO-PSL. Posłowie tych ugrupowań argumentują w debacie, że kwestie SKOK-ów trzeba uregulować w oddzielnym projekcie, a nie dołączać ich do ustawy o spółdzielniach.

Po nowemu

19 marca 2009 roku - Do Sejmu trafia nowy projekt ustawy o SKOK-ach, całkowicie zastępujący ustawę z 1995 roku, również autorstwa PO. Zostaje uchwalony przez Sejm 5 listopada 2009 roku. W myśl ustawy KNF uzyskuje duże uprawnienia nadzorcze wobec SKOK-ów. Zawiera m.in. zapisy, że KNF nie tylko nadzoruje SKOK-i; utworzenie kasy i mianowanie jej władz także wymaga zezwolenia KNF. Ustawa w nowy sposób reguluje też np. minimalne fundusze własne kas. 30 listopada 2009 roku - Prezydent Lech Kaczyński przed podpisaniem kieruje całą ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Zastrzeżenia prezydenta budzą m.in. przepisy, że utworzenie kasy wymaga zezwolenia KNF. Prezydent uważa, że przesłanki odmowy wydania zezwolenia są nieostre. Ponadto - jego zdaniem - ustawa zbyt daleko ingeruje w samorządność i autonomię kas. Kilka dni temu "Gazeta Wyborcza" opisała, jak powstawał tamten wniosek do TK, który przygotowywał ówczesny prawnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a obecny kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda. Według "GW" Duda nie zamówił wtedy niezależnych ekspertyz w sprawie SKOK-ów, ponieważ wystarczyły mu te sporządzone w interesie Krajowej Kasy SKOK, a które uznawały kontrolę KNF nad SKOK-ami za niekonstytucyjną. Duda miał też wtedy przynieść pozbawioną autorstwa opinię prawną, której fragmenty wstawiono do prezydenckiego wniosku do Trybunału, a także, w czasie prac nad skargą, przyjąć w Pałacu Prezydenckim prezesa Kasy Krajowej Grzegorza Biereckiego i szefa rady nadzorczej SKOK Adama Jedlińskiego.

Decyzja prezydenta

10 marca 2011 r. - Prezydent Bronisław Komorowski decyduje o ograniczeniu skierowanego przez Lecha Kaczyńskiego wniosku do TK, dotyczącego ustawy o SKOK-ach. Komorowski wycofuje zastrzeżenia wobec przepisów ustanawiających nad działalnością SKOK-ów nadzór KNF, choć niektóre pytania poprzednika pozostawia w skardze. 12 stycznia 2012 roku - Trybunał Konstytucyjny uznaje, że dwa przepisy ustawy o SKOK-ach, które zaskarżył prezydent Kaczyński, a pozostawił prezydent Komorowski, są niezgodne z konstytucją. Po usunięciu przez Sejm 25 maja 2012 roku niezgodności z konstytucją wskazanych przez TK ustawa wchodzi w życie. Powoduje to, że w październiku 2012 roku SKOK-i po raz pierwszy trafiają pod "skrzydła" KNF, kierowanej od końca 2011 roku przez Andrzeja Jakubiaka, byłego zastępcy Hanny Gronkiewicz-Waltz na stanowiskach prezesa NBP i prezydenta Warszawy. 19 lipca 2012 roku - Do Sejmu trafia projekt nowelizacji ustawy z 2009 roku, autorstwa Platformy Obywatelskiej. Zakłada on, że w SKOK-ach muszą być takie same gwarancje depozytów, jak w bankach, zwiększa też uprawnienia nadzorcze KNF względem SKOK-ów. Ustawa zostaje uchwalona 19 kwietnia 2013 roku. Prezydent Bronisław Komorowski podpisuje ją, ale w czerwcu 2013 roku kieruje do Trybunału Konstytucyjnego, podobny wniosek składa w TK też grupa posłów.

Najnowszy krok

9 lutego 2015 roku - Ministerstwo Finansów kieruje do konsultacji kolejną nowelizację ustawy o SKOK-ach i o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Ma on dostosować obecne przepisy do zasad udzielania pomocy publicznej w UE. "Istotą rozwiązań zawartych w projekcie jest dostosowanie przepisów regulujących procesy restrukturyzacji spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do zasad udzielania pomocy publicznej instytucjom kredytowym, określonych w komunikatach Komisji Europejskiej" - argumentuje MF.

Według resortu zmiany mają zapewnić otwartą i konkurencyjną procedurę przejęcia kasy dla wszystkich krajowych oraz zagranicznych instytucji kredytowych. Projekt zostaje negatywnie zaopiniowany przez Kasę Krajową SKOK m.in. dlatego, że "w wyniku projektowanych zmian kasy będą mogły być przejmowane nie tylko, jak do tej pory, przez banki krajowe, lecz również przez banki zagraniczne". "Rozwiązania te uniemożliwiają zastosowanie najbardziej pożądanego sposobu rozwiązania problemów, z jakimi borykają się kasy, jakim byłaby ich autosanacja" - głosi opinia Kasy Krajowej SKOK wobec projektu.

Autor: mn / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP