Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"
"Mierzymy się z sytuacją trudną"
"Mierzymy się z sytuacją trudną"TVN24
wideo 2/3
"Mierzymy się z sytuacją trudną"TVN24

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Jak podała "Rzeczpospolita", z aktualnych dokumentów Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), które trafiły do rządu, wynika, że już w 2026 roku niedobory mocy mogą sięgnąć 4,2 GW. Gazeta dla porównania wskazała, że największy blok węglowy w Polsce w Kozienicach ma moc 1 GW.

"Niedobór mocy w 2034 roku może wynieść 9,4 GW. A to scenariusz zakładający wybudowanie realizowanych obecnie elektrowni gazowych o łącznej mocy 4,5 GW. Braki mocy i tak będą jeszcze ogromne" - napisał dziennik.

Prognozy i scenariusze energetyczne

- Mierzymy się z sytuacją trudną, bo jesteśmy w procesie dekarbonizacji i coraz szybciej będziemy musieli w najbliższych latach zamykać elektrownie na węgiel, które cały czas stanowią podstawę naszego systemu energetycznego. Ale potrzebujemy w to miejsce nowych źródeł dyspozycyjnych, które będą nam zapewniały energię w czasie, kiedy jej nie możemy wyprodukować z odnawialnych źródeł - podkreślił Tomaszewski.

Dodał, że "w tym momencie znajdujemy się dokładnie w takim czasie", gdyż "od tygodnia mamy do czynienia ze zjawiskiem 'dunkelflaute' - z niemieckiego ciemna cisza, w której nie ma produkcji ani energii z energii fotowoltaicznej, ani wiatrowej i czymś musimy tę dziurę wypełnić".

- To się zdarza głównie w miesiącach jesienno-zimowych. Ani słońca, ani nie wieje. Więc musimy tą "lukę generacyjną" czymś wypełnić i do tej pory przez lata wypełnialiśmy ją węglem, ale z każdym kolejnym rokiem tego węgla będziemy mieli w naszym miksie energetycznym coraz mniej i coś musimy postawić. Za jakieś 15 lat w dobrym scenariuszu będzie to energetyka jądrowa, ale przez ten okres przejściowy musi być to inna technologia i tą technologią będzie gaz - wyjaśnił ekspert.

Podkreślił, że nasza infrastruktura energetyczna węglowa "będzie w największej mierze wygaszona w drugiej połowie obecnej dekady i na początku lat 30.", a to "oznacza, że musimy już teraz podejmować decyzje w sprawie tego, by budować nowe elektrownie gazowe, które będą mogły zastąpić te moce węglowe".

- Inaczej ryzyko blackoutu, czyli pojawienia się niezapowiadanej przerwy w dostawie prądu, znacznie wzrośnie. Nie jest jeszcze za późno, ale sytuacja na pewno jest bardzo wymagająca. Potrzebujemy nowego systemu wsparcia, nowych mechanizmów, które dadzą inwestorom możliwość postawienia tego rodzaju bloków - wskazał Tomaszewski.

"Inaczej ryzyko blackoutu znacznie wzrośnie"
"Inaczej ryzyko blackoutu znacznie wzrośnie"TVN24

Zaznaczył, że "gaz też emituje dwutlenek węgla, też nie jest neutralny z punktu widzenia klimatu i "to nie jest łatwa decyzja, żeby tego rodzaju elektrownię postawić, ponieważ jako Unia Europejska dążymy do neutralności klimatycznej, którą musimy osiągnąć w 2050 roku", a "ta elektrownia popracuje 30-40 lat, więc trzeba od razu przygotować plan, co po tym gazie, co w tej elektrowni spalać".

Jak zapobiec brakom prądu?

Tomaszewski wskazał, że "jest kilka mechanizmów, które nas chronią przed taką już zupełnie awaryjną sytuacją".

- To przede wszystkim import energii i tutaj też regulacje unijne będą wymuszały na nas otwieranie coraz bardziej granic energetycznych na większy wlew tego importu. Mamy do czynienia z różnymi mechanizmami zabezpieczającymi system - powiedział.

Dodał też: - Jeden z tych mechanizmów został uruchomiony tydzień temu przez naszego operatora. To było tak zwane przywołanie na rynku mocy. To polega na tym, że operator w sytuacji, w której na przykład obecnie się mierzymy, gdy jest bardzo niska produkcja energii z OZE i duże zużycie energii, bo jest chłodno i potrzebujemy dużo prądu, nakazuje wszystkim konwencjonalnym elektrowniom, które mają podpisane kontrakty z operatorami, żeby w tym momencie zaczęły produkować energię.

Uspokoił, że jest "sporo różnych rodzajów mechanizmów, które nas chronią", ale ostrzegł jednocześnie, że "jeżeli nie podejmiemy teraz decyzji, które zabezpieczą nas w przyszłości, możemy mieć do czynienia również z taką sytuacją".

- Do ostatnich stopni zasilania doszło w sierpniu 2015 roku, 9 lat temu. I doszło do nich latem, kiedy okazało się, że nasze elektrownie węglowe nie są w stanie dostarczyć energii do systemu, bo nie mają wody do chłodzenia. Było zbyt gorąco, było zbyt wysokie zużycie energii ze względu na wykorzystanie klimatyzatorów - przypomniał Tomaszewski.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wszelkie wyliczenia dotyczące skutków wprowadzenia wolnej Wigilii są tak naprawdę pisane palcem po wodzie - stwierdziła w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak oceniła, nowe przepisy nie powinny być nadmiernie uciążliwe dla gospodarki.

"Bardzo duża ulga dla milionów polskich pracowników"

"Bardzo duża ulga dla milionów polskich pracowników"

Źródło:
PAP

W śledztwach związanych z aferą GetBack 131 osób usłyszało zarzuty. Wobec 98 z nich skierowała akty oskarżenia - przekazał w piątek prokurator Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Dodał, że w postępowaniu poszkodowanych jest ponad 9,2 tysiąca podmiotów, zarówno osób fizycznych, jak i prawnych.

Tysiące poszkodowanych w głośnej aferze. Prokuratura: 131 osób usłyszało zarzuty

Tysiące poszkodowanych w głośnej aferze. Prokuratura: 131 osób usłyszało zarzuty

Źródło:
PAP

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli projekt nakazujący podawanie informacji o widełkach płacowych w każdym ogłoszeniu o pracę - wynika z informacji znajdujących się na stronach Sejmu. Pracodawca nie będzie mógł także zakazać pracownikowi ujawniania wysokości pensji.

Projekt w sprawie wynagrodzeń. Nowy obowiązek

Projekt w sprawie wynagrodzeń. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Będziemy wnioskować do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy w sprawie wolnej Wigilii, bo nierówno traktuje pracowników – poinformował szef handlowej Solidarności Alfred Bujara. Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka zapowiedziała wcześniej, że jeszcze przed świętami prezydent Andrzej Duda zorganizuje konsultacje społeczne dotyczące ustawy o wolnej Wigilii.

"Będziemy wnioskować do prezydenta o zawetowanie tej ustawy"

"Będziemy wnioskować do prezydenta o zawetowanie tej ustawy"

Źródło:
PAP

Unia Europejska i Wspólny Rynek Południa (Mercosur) zakończyły negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu - przekazała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Umowie sprzeciwia się Francja, krytyczne są także Polska i Włochy.

Finał negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu. Spór w UE

Finał negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu. Spór w UE

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił budżet na 2025 rok z deficytem w wysokości 289 miliardów złotych. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Prawie 300 miliardów złotych deficytu. Sejm uchwalił budżet

Prawie 300 miliardów złotych deficytu. Sejm uchwalił budżet

Źródło:
PAP

Blisko 1576 złotych - tyle przeciętna polska rodzina przeznaczy na tegoroczne świąteczne zakupy, wynika z raportu IBRiS. To więcej niż w ubiegłym roku, ale zarazem mniejsza część tej kwoty zostanie przeznaczona na prezenty.

Ile wydamy w tym roku na święta? Prezenty coraz mniej ważne

Ile wydamy w tym roku na święta? Prezenty coraz mniej ważne

Źródło:
PAP

Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy, która wydłuża urlop macierzyński rodzicom wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Nowela trafi teraz do podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków. Jest decyzja

Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Sejm przyjął w piątek senackie poprawki do nowelizacji ustawy likwidującej składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i obniżającej minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Skorzysta prawie milion osób

Zmiany w składce zdrowotnej. Skorzysta prawie milion osób

Źródło:
PAP

"Wigilia będzie dniem wolnym od pracy od przyszłego roku. Ustawa w tej sprawie przeszła przez parlament i trafi teraz do podpisu prezydenta" - napisało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka zapowiedziała, że jeszcze przed świętami prezydent Andrzej Duda zorganizuje konsultacje społeczne dotyczące ustawy.

Wolna Wigilia z poprawkami. Posłowie zdecydowali

Wolna Wigilia z poprawkami. Posłowie zdecydowali

Źródło:
PAP

Producent wódki Stoli złożył wniosek o upadłość. Decyzja dotyczy wyłącznie działalności koncernu na terenie Stanów Zjednoczonych. Jako uzasadnienie swojego wniosku firma wskazała mniejszy popyt na napoje spirytusowe, poważny cyberatak, który sparaliżował jej działalność, oraz kilkuletnią walkę z Rosją w sądzie.

Producent znanej wódki złożył wniosek o upadłość

Producent znanej wódki złożył wniosek o upadłość

Źródło:
CNN

Na wniosek ministry klimatu i środowiska, premier Donald Tusk odwołał Joannę Piekutowską ze stanowiska Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - poinformował resort klimatu i środowiska. Wkrótce ma być ogłoszony konkurs na to stanowisko.

Główna Inspektor Ochrony Środowiska odwołana ze stanowiska

Główna Inspektor Ochrony Środowiska odwołana ze stanowiska

Źródło:
PAP

Elektrownia atomowa na wyspie Beznau w Szwajcarii - najstarsza w Europie i jedna z najstarszych na świecie - zostanie zamknięta w 2033 roku. Poinformowała o tym w czwartek szwajcarska grupa energetyczna Axpo w komunikacie. Greenpeace domaga się natychmiastowego wycofania jej z użytku.

Najstarsza elektrownia atomowa w Europie zostanie zamknięta

Najstarsza elektrownia atomowa w Europie zostanie zamknięta

Źródło:
PAP

Władimir Putin podpisał w czwartek dekret pozwalający klientom zagranicznym kupującym gaz rosyjski płacić za niego w innych bankach niż Gazprombank, który został objęty amerykańskimi sankcjami.

Putin zmienia zasady płatności za gaz

Putin zmienia zasady płatności za gaz

Źródło:
PAP

- Dyskusja o obniżce stóp procentowych zacznie się od października 2025 roku, nie będzie to dyskusja, która doprowadzi do obniżki stóp w przyszłym roku, to się przesuwa na 2026 rok - powiedział w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Szef NBP o obniżce stóp procentowych. "To się przesuwa"

Szef NBP o obniżce stóp procentowych. "To się przesuwa"

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 5 grudnia.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed możliwą obecnością fragmentów metalu w suplemencie diety Propolis Forte. "Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie serii produktu" - czytamy w komunikacie.

Tabletki na gardło wycofane. Możliwa obecność fragmentów metalu

Tabletki na gardło wycofane. Możliwa obecność fragmentów metalu

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie wyklucza udostępnienia w tym roku odcinka autostrady A2 Groszki - Siedlce Zachód - przekazał rzecznik GDDKiA Szymon Piechowiak. Jak zaznaczył, prace dobiegają końca, jednak data ich zakończenia będzie zależała od warunków pogodowych.

Nowy odcinek autostrady do końca roku? "Czynimy intensywne starania"

Nowy odcinek autostrady do końca roku? "Czynimy intensywne starania"

Źródło:
PAP

Shell i Equinor powołały joint-venture, by wspólnie zająć się wydobyciem ropy i gazu z brytyjskiej części Morza Północnego - przekazał w czwartek norweski koncern Equinor. Norwegowie i Brytyjczycy w nowej spółce mają mieć po 50 procent udziałów.

Paliwowi giganci łączą siły

Paliwowi giganci łączą siły

Źródło:
PAP

Strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok wyniesie około 7,4 miliarda złotych - wynika z ustaleń serwisu Business Insider. Rok wcześniej strata wynosiła niemal 21 miliardów złotych.

NBP pod kreską. Szykuje się potężna strata

NBP pod kreską. Szykuje się potężna strata

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie prokuratury prowadzą przeszukania w budynkach fundacji Lux Veritatis - wynika z informacji tvn24.pl. Chodzi o umowę zawartą z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Agenci CBA weszli do fundacji Lux Veritatis

Agenci CBA weszli do fundacji Lux Veritatis

Źródło:
tvn24.pl

Najwyższy w Norwegii podatek od osób fizycznych (PIT) za 2023 rok wyniósł około 350 milionów koron (w przeliczeniu 130 milionów złotych). Zapłaciła go 29-letnia Katharina Andresen, której rodzina posiada firmy z branży tytoniowej i nieruchomości.

Zapłaciła najwyższy podatek w kraju

Zapłaciła najwyższy podatek w kraju

Źródło:
PAP

Chińscy hakerzy z zespołu nazwanego Salt Typhoon ukradli metadane dużej liczby klientów największych firm telekomunikacyjnych - poinformowali przedstawiciele administracji USA. Włamanie uznawane jest za największy atak na firmy telekomunikacyjne w historii USA i wciąż może być w toku.

Największy taki atak w historii. "Duża liczba osób"

Największy taki atak w historii. "Duża liczba osób"

Źródło:
PAP