Co trzecia firma w Polsce miała w ostatnich miesiącach problem ze znalezieniem pracowników, a 3 na 4 pracodawców obawia się, że nie będzie w stanie utrzymać obecnej kadry - wynika z badania zrealizowanego przez Millward Brown na zlecenie Work Service. Jednak wyzwań przed pracodawcami jest więcej.
Aż 68 proc. firm czuje presję płacową ze strony pracowników, a co trzeciego przedsiębiorcę niepokoi wzrost kosztów zatrudnienia. Według ekspertów Work Service, takie wyniki wskazują, że rynek pracownika w Polsce staje się rzeczywistością. Niestety pracodawcy jeszcze nie do końca wiedzą, jak odpowiedzieć na nowe wyzwania rynkowe.
Gdzie problemy?
Jak wynika z badania Work Service, 33,9 proc. pracodawców w ostatnich miesiącach miała trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników.
Największy problem występował w zakresie zapotrzebowania na kadrę niższego (15,2 proc.) oraz średniego szczebla (11,4 proc.). Natomiast 4 proc. pracodawców miało trudności ze znalezieniem kadry zarządzającej. Co istotne, częściej problemy z rekrutacją miały średnie i duże firmy - odpowiednio 45 proc. i 46 proc. w porównaniu do 30 proc. małych przedsiębiorstw.
Największe zapotrzebowanie na pracowników, głównie niższego szczebla, zgłaszają firmy zajmujące się produkcją. Sektor publiczny jako jedyny miał problem z kadrą zarządzającą.
- Branża produkcyjna ma wyraźny problem w zakresie znalezienia odpowiednich pracowników. 28,4% firm z tego sektora miała wyraźne trudności rekrutacyjne. Jednak z podobnymi wyzwaniami mierzą się również firmy usługowe i handlowe. Krótkoterminową receptą na to zjawisko jest przyciąganie pracowników zza granicy, co obserwowaliśmy już w ubiegłym roku. Bez przyciągania pracowników np. z Ukrainy wiele firm miałoby dziś znaczące trudności z realizacją zamówień - mówi cytowany w raporcie Krzysztof Inglot, pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.
Jak zatrzymać pracownika?
Pracodawcy wskazują również na inne problemy. Utrzymanie pracowników, to dla nich największe wyzwanie na najbliższe miesiące. Wskazało je 72,5 proc. badanych.
Na drugim miejscu, według 68 proc. firm, znajduje się rosnąca presja płacowa wśród zatrudnionych osób. Co trzeci pracodawca wskazał natomiast, że problemem będzie wzrost kosztów zatrudnienia (37,6 proc.) oraz rekrutacja nowych wykwalifikowanych pracowników (37,6 proc.).
Jak jednak czytamy w raporcie, mimo że większość Polaków od zamiaru zmiany miejsca pracy powstrzymałaby podwyżka wynagrodzenia, tylko 40 proc. pracodawców w ten sposób próbowałoby zatrzymać kadrę.
Pracodawcy wybierają alternatywne rozwiązania. Skupiając się na: organizacji szkoleń, warsztatów i aktywności umożliwiających rozwój (66,3 proc.), działaniach employer brandingowych (50,1 proc.) oraz określaniu jasnej ścieżki kariery dla pracowników (43,6 proc.).
Metodologia
Badanie przeprowadzono w styczniu 2016 roku i zostało podzielone na dwie kategorie.
Pracowników – Badanie zrealizowano na próbie osób pracujących (N=517) dobranej z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000(dobranych zgodnie ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania), wyniki poddano procedurze ważenia. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby pracujących to +/-4,4 proc.
Pracodawców – Badanie zrealizowano na próbie pracodawców (N=300) dobranych w kwotach dla wielkości zatrudnienia, po 100 wywiadów dla firm małych (10-49 pracowników), średnich (50-249 pracowników) oraz dużych (250+ pracowników), z uwzględnieniem województwa – miejsca prowadzenia działalności oraz branży firmy. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby to +/- 4,2 proc, a dla wyróżnionych trzech klas wielkości zatrudnienia +/- 10,2 proc.
Wynagrodzenia Polaków na tle Europy:
Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock