Liczba wolnych miejsc pracy w Polsce wzrosła o 68,5 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Na koniec września 2021 roku poszukiwano pracowników na ponad 153 tysiącach stanowisk - poinformował Główny Urząd Statystyczny. W ocenie ekonomistów PKO BP "sytuacja na rynku pracy staje się coraz bardziej napięta".
GUS podał, że wyniki badania za trzeci kwartał 2021 roku wskazują, iż pomimo trwającej w Polsce epidemii COVID-19 "sytuacja na rynku pracy poprawiła się w porównaniu z rokiem poprzednim". Wskaźnik wolnych miejsc pracy na koniec września wyniósł 1,25 proc. i był wyższy niż przed rokiem i w drugim kwartale 2021.
Łączna liczba wolnych miejsc pracy w Polsce notowana na koniec trzeciego kwartału 2021 roku wyniosła 153,5 tysiąca. Oznacza to wzrost o 68,5 proc. w porównaniu do sytuacji przed rokiem. Dla porównania w analogicznym okresie 2020 roku odnotowano spadki w stosunku do 2019 roku, zarówno liczby wolnych miejsc pracy (o 38,7 proc.), jak i liczby miejsc pracy nowo utworzonych (o 16,4 proc.) i zlikwidowanych (o 24,1 proc.).
Praca w Polsce. Wolne miejsca
Na koniec września br. 35,7 tysiąca, czyli niemal jedną czwartą ogółu wolnych miejsc pracy stanowiły miejsca nowo utworzone. Liczba wolnych nowo utworzonych miejsc pracy była większa o 94,9 proc. niż w końcu trzeciego kwartału poprzedniego roku. Z danych GUS na koniec września br. wynika, że w trzecim kwartale zlikwidowano 57,8 tysiąca miejsc pracy, podczas gdy przed rokiem było to 62,4 tysiąca miejsc.
Liczba wolnych miejsc pracy na koniec września br. była większa niż w drugim kwartale tego roku. W ujęciu kwartalnym zmalała natomiast liczba nowo utworzonych miejsc pracy oraz zlikwidowanych.
Niemal jedna czwarta (34,3 tysiąca) wolnych miejsc pracy dotyczyła podmiotów prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego. Dużo, bo 22,5 tysiąca wolnych miejsc pracy było również w budownictwie oraz sekcji handel; naprawa pojazdów samochodowych - 19,3 tysiąca miejsc.
W trzecim kwartale br. największy wzrost, bo ponad trzykrotny, liczby wolnych miejsc pracy w skali roku wystąpił w sekcji zakwaterowanie i gastronomia. "Do sekcji o znacznym wzroście miejsc pracy należała również sekcja informacja i komunikacja" - czytamy.
Badanie popytu na pracę objęło podmioty zatrudniające przynajmniej 1 osobę. "W końcu trzeciego kwartału 2021 r. wolnymi miejscami pracy dysponowało 42,7 tys. spośród 635,1 tys. jednostek sprawozdawczych" - wyjaśnił GUS.
Wolne miejsca pracy we wrześniu - komentarze
Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zwrócił uwagę, że obecny wynik jest trzecim najwyższym wynikiem w ostatniej dekadzie i "ustępuje tylko rekordowym odczytom z 2018 roku (wówczas max 165 tys.)". "Skala niedoborów jednak hamuje, bo Q/Q już tylko +7 proc." - zauważył.
Ekonomiści PKO BP również zwrócili uwagę na wysoką liczbę wolnych miejsc pracy. "Liczba wolnych miejsc pracy w gospodarce narodowej w 3q21 była wyższa niż przed pandemią. Chociaż tworzy się ciągle znacznie mniej miejsc pracy niż przed pandemią, to są problemy z ich wypełnianiem, a sytuacja na rynku pracy staje się coraz bardziej napięta" - napisali na Twitterze.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock