Nowe święto państwowe 27 grudnia. Czy to dzień wolny od pracy?

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Duda o święcie narodowym w rocznicę powstania wielkopolskiego
Duda o święcie narodowym w rocznicę powstania wielkopolskiegoTVN24
wideo 2/4
TVN24Duda o święcie narodowym w rocznicę powstania wielkopolskiego (wideo z września 2021)

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w zeszłym roku trafił do kalendarza świąt państwowych. Nowe święto obchodzone jest 27 grudnia. Nie jest to jednak dzień wolny od pracy.

Jak czytamy w ustawie, która ustanowiła nowe święto państwowe 27 grudnia, przepisy zostały przygotowane "w hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej".

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego jest obchodzony 27 grudnia. Choć 27 grudnia jest świętem państwowym, nie jest to dzień wolny od pracy.

Nowe święto po raz pierwszy było obchodzone w 2021 roku.

Nowe święto państwowe 27 grudnia

Sejm przyjął ustawę 1 października 2021 roku, a 28 października jednogłośnie poparł ją Senat. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 23 listopada 2021 roku w budynku Hotelu Bazar, z którego balkonu przemawiał do Wielkopolan Ignacy Jan Paderewski, którego wystąpienie uznawane jest za zarzewie powstania.

O ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym od czerwca 2021 roku apelowały wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją i upowszechnianiem historii. Przypominano, że tego dnia w 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie - największy na terenie zaborów zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy.

"Jako dumni potomkowie Powstańców Wielkopolskich, tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków" - pisali pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Inicjatorami apelu były Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. W lipcu inicjatywę poparli poznańscy radni.

Na początku września pomysłodawcy przekazali prezydentowi apel w tej sprawie.

Powstanie Wielkopolskie

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych.

Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: MK Lasek / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości