TVN24 Biznes | Z kraju

Kiedy powrót do szkoły? Pełny harmonogram przywracania nauki stacjonarnej

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Zalewska o powrocie uczniów do szkółTVN24
wideo 2/7
TVN24Zalewska o powrocie uczniów do szkół

Po miesiącach nauki zdalnej rząd ogłosił harmonogram pełnego powrotu uczniów do szkół. Pierwsze do zajęć stacjonarnych wróciły dzieci klas 1-3 szkół podstawowych. Jak będzie przebiegał powrót pozostałych uczniów do szkół? Dowiedz się, kiedy skończy się nauka zdalna.

Premier ogłasza powrót do szkół

O powrocie uczniów do szkół mówiło się od początku roku, jednak trzecia fala zachorowań na COVID-19 zmusiła do odłożenia tych planów w czasie. Dopiero 19 kwietnia sytuacja epidemiczna w Polsce poprawiła się na tyle, aby ponownie otwarte zostały żłobki i przedszkola. 26 kwietnia w jedenastu województwach uczniowie z klas 1-3 rozpoczęli zajęcia w trybie hybrydowym, a ci z pozostałych klas nadal mieli uczyć się zdalnie.

28 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił harmonogram powrotu do szkół. Zgodnie z nim wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych jeszcze przed wakacjami zakończą naukę zdalną i wrócą do zajęć w trybie stacjonarnym.

Bezpieczeństwo uczniów zapewnić ma zaostrzony reżim sanitarny, który będzie obowiązywał w placówkach oświatowych. Podczas przerw sale lekcyjne mają być wietrzone, zaś w weekendy w szkołach przeprowadzana będzie dezynfekcja.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Powrót do szkoły - harmonogram

Kolejny etap powrotu do szkół nastąpił po majówce. Pierwsze wróciły najmłodsze dzieci, które na nauce zdalnej tracą najwięcej.

Etapy powrotu do nauki stacjonarnej:

- 4 maja – powrót do szkół uczniów klas 1-3 szkół podstawowych – zajęcia w trybie stacjonarnym,

- 17 maja – powrót do szkół uczniów klas 4-8 szkół podstawowych oraz wszystkich uczniów liceów i innych szkół ponadpodstawowych – zajęcia w trybie hybrydowym,

- 31 maja – powrót do szkół wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – zajęcia w trybie stacjonarnym.

Nauka w formie hybrydowej oznacza, że na zmianę część uczniów będzie przychodzić na zajęcia stacjonarne, zaś część będzie uczestniczyć w nauczaniu zdalnym. Zajęcia organizowane będą przez dyrektorów placówek tak, aby jednocześnie na terenie szkoły nigdy nie przebywała więcej niż połowa wszystkich uczniów.

Przedstawiony harmonogram oznacza, że od 29 maja zakończy się nauka zdalna. Rząd zastrzegł jednak, że kolejne etapy przywracania nauki stacjonarnej w szkołach będą uzależnione od sytuacji epidemicznej w kraju. W przypadku ponownego wzrostu zachorowań na COVID-19 możliwa będzie zmiana podanego harmonogramu.

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN