Podwyżki w gliwickim Oplu. Jest porozumienie

Z kraju

Radosław Drożdżewski/Wikipedia (CC-BY-SA-4.0)W przyszłym roku podwyżka w gliwickim Oplu będzie miała charakter kwotowy

Związki zawodowe działające w General Motors Manufacturing Poland podpisały z pracodawcą porozumienie płacowe na lata 2017-2020. Wyższe wynagrodzenia pracownicy gliwickiej fabryki Opla otrzymają od stycznia tego roku - podała we wtorek śląsko-dąbrowska Solidarność.

Zgodnie z porozumieniem, w tym roku płace zasadnicze pracowników spółki mają wzrosnąć o 4,2 proc., a wraz z wypłatą za marzec załoga otrzyma tysiąc złotych premii. W przyszłym roku podwyżka w gliwickim Oplu będzie miała charakter kwotowy - wynagrodzenie każdego pracownika, poza kadrą zarządzającą, ma wzrosnąć o 350 zł. Natomiast w latach 2019-20 wynagrodzenia zasadnicze mają zwiększyć się o 4,5 proc., a załoga - podobnie jak w tym roku - otrzyma dodatkowe świadczenia w wysokości tysiąca złotych, z wypłatą za marzec.

Podwyżki płac

Szef Solidarności w spółce Mariusz Król ocenił, że zawarte porozumienie spełnia oczekiwania załogi. Związkowcy wyliczyli, że dzięki wynegocjowanym zapisom wynagrodzenie zasadnicze pracownika produkcyjnego z dłuższym stażem pracy wzrośnie w najbliższych czterech latach o ok. 1050 zł. Podwyżka płacy zasadniczej spowoduje też zwiększenie wysokości premii wypłacanej w gliwickim Oplu co pół roku. Oprócz porozumienia płacowego związki zawodowe zawarły też z dyrekcją fabryki porozumienie dotyczące wprowadzenia dodatkowych 5 minut płatnej przerwy w pracy. Dotychczas w zakładzie były dwie przerwy dziennie, trwające 12 i 18 minut. Odtąd mają być trzy przerwy: dwie po 10 minut i jedna 15-minutowa. General Motors Manufacturing Poland zatrudnia ok. 4,1 tys. pracowników. Gliwicka fabryka produkuje Opla Astrę hatchback V generacji, Astrę sedan IV generacji, Astrę GTC oraz kabriolety Cascada.Zakład General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach rozpoczął działalność w 1998 r.

Ubiegły rok był dla GMMP rekordowy pod względem wielkości produkcji. Z linii produkcyjnych zjechało 201 tys. samochodów, najwięcej w 18-letniej historii zakładu. Według przedstawicieli fabryki utrzymujący się popyt na Astrę pozwala prognozować, że również 2017 rok będzie dobry dla zakładu.

Zmiany na rynku pracy w 2017:

Zmiany na rynku pracy w 2017TVN24 BiS

Autor: MS/ag//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Radosław Drożdżewski/Wikipedia (CC-BY-SA-4.0)