Kilkaset projektów za miliardy euro. W Polsce ma powstać 51 tys. miejsc pracy

Z kraju

ShutterstockW najbliższych latach w Polsce ma zostać zrealizowanych 205 projektów inwestycyjnych

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) na rok 2017 i lata następne ma w planach 205 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 4,3 mld euro, które pozwolą utworzyć 51 tys. miejsc pracy - poinformował szef PAIiIZ Tomasz Pisula.

- Mam nadzieję, że sporą część uda się wdrożyć już w 2017 roku. Część z nich - taki jest naturalny cykl inwestycyjny - może się trochę przeciągnąć i będzie zasilała lata następne, ale jeżeli chodzi o liczbę projektów, wartość, oraz liczbę osób, które zagraniczni przedsiębiorcy mają zatrudnić, widzimy wyraźne tendencje zwyżkowe - podkreślił w rozmowie z PAP. Według niego wzrost w skali roku może wynieść nawet 20 proc.

Podsumowanie 2016 roku

Pisula przypomniał, że w 2016 roku Agencja pomogła stworzyć kilkanaście tysięcy miejsc pracy. - W projektach mamy kolejnych 51 tys. Ile z tego zmaterializuje się w 2017 r. - zobaczymy. Będziemy starali się, aby było ich jak najwięcej - dodał. W 2016 r. Agencja zakończyła 58 projektów o łącznej wartości ok. 1,3 mld euro, które przyczyniły się do powstania blisko 12 tys. miejsc pracy. Obsługiwała m.in. inwestycje koncernów Daimler, LG Chem, Toyota oraz Bombardier.

PAIiIZ weszła do Polskiego Funduszu Rozwoju i zmienia się w Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Pod nowym szyldem zacznie działać, gdy tylko uzyska wpis do KRS.

W październiku ubiegłego roku informowaliśmy, że Ministerstwo Rozwoju podpisało umowę z koncernem Daimler AG dotyczącą budowy fabryki w Jaworze. O tej inwestycji w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS mówili Rafał Orłowski oraz Sławomir Majman (13.10.2016):

Eksperci o inwestycji Daimlera: jeden z największych projektów przemysłowych Europy tego roku

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: