TVN24 Biznes | Z kraju

Co z pensjami w styczniu? Zapowiedź ministra finansów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Kościński o styczniowych pensjach po wejściu w życie Polskiego Ładu (wideo z 25 stycznia 2022)
Kościński o styczniowych pensjach po wejściu w życie Polskiego Ładu (wideo z 25 stycznia 2022)Ministerstwo Finansów
wideo 2/9
Ministerstwo FinansówKościński o styczniowych pensjach po wejściu w życie Polskiego Ładu

Może się okazać, że pod koniec miesiąca niektóre osoby dostaną niższą pensję niż w grudniu. Wszystkie te osoby dostaną wyrównanie - zapowiedział minister finansów Tadeusz Kościński. Resort finansów prowadzi cykl szkoleń - livechatów i webinarów, które są poświęcone podatkowej części Polskiego Ładu.

Od 8 stycznia br. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów ws. przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2022 r. Zgodnie z nim wysokość zaliczek u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny przychód do 12 800 zł brutto powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 r.

Styczniowa pensja niższa przez Polski Ład?

- Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, dostanie niezwłocznie wyrównanie od pracodawcy - podkreślił minister Kościński, cytowany w informacji resortu finansów. Jednocześnie zachęcił takie osoby do kontaktu z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową.

- Z kolei kadry płacowo-finansowe zapraszam między innymi na livechaty i webinary z naszymi ekspertami czy do bazy Q&A, którą można znaleźć na przykład na portalu wiecejwportfelach.gov.pl. Cały czas jesteśmy do państwa dyspozycji. Jesteśmy też w stałym kontakcie ze środowiskiem księgowych, producentami oprogramowania do programów kadrowo-płacowych czy doradcami podatkowymi - powiedział Kościński.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Podatki w Polskim Ładzie - szkolenia

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa prowadzą akcję informacyjno-szkoleniową nt. podatkowego Polskiego Ładu. W 2021 r. odbyło się 20 webinarów i szkoleń, w których wzięło udział ponad 24 tys. osób.

- Od stycznia, chcąc pomóc w interpretacji przepisów związanych z podatkowymi aspektami Polskiego Ładu, w tym tych związanych z rozporządzeniem dotyczącym zaliczek, rozpoczęliśmy cykl livechatów i webinarów. Dotychczas wzięło w nich udział około 67 tysięcy uczestników - poinformował szef MF.

Organizowane są też webinary dla lokalnej społeczności. Działa infolinia Krajowej Informacji Skarbowej, można kontaktować się również przez formularz online. Z ofertą wsparcia dla przedsiębiorców i nauczycieli telefonicznie kontaktowała się Krajowa Administracja Skarbowa - przekazał resort.

Informacje o podatkowej reformie, w tym poradniki i bazę Q&A można znaleźć na portalach podatki.gov.pl i więcejwportfelach.gov.pl. Portale są cały czas uzupełniane - zapewniło MF.

Czytaj więcej: Premier mówił, że "do 12 800 złotych będzie zysk albo neutralność". Ekspertka wyjaśnia, skąd ta kwota >>>

Minister finansów Tadeusz KościńskiMinisterstwo Finansów

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: youtube.com/MinisterstwoFinansow

Pozostałe wiadomości