Hausner o Polskim Ładzie: to nie jest niedoróbka, mówimy o czymś, co jest partactwem legislacyjnym

Źródło:
TVN24 Biznes
Jerzy Hausner o Polskim Ładzie
Jerzy Hausner o Polskim ŁadzieTVN24
wideo 2/8
Jerzy Hausner o Polskim ŁadzieTVN24

Zmiany podatkowe z Polskiego Ładu budzą dużo wątpliwości wśród zwykłych obywateli i ekspertów. - Mówimy o czymś, co jest partactwem legislacyjnym, to nie jest niedoróbka - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Jerzy Hausner, były wicepremier i minister gospodarki. Jego zdaniem wprowadzanie Polskiego Ładu powinno być zawieszone.

Na początku 2022 roku weszły w życie zmiany w podatkach, zapowiadane przez PiS w ramach programu Polski Ład. Najważniejsze elementy reformy to wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, wzrost progu podatkowego do 120 tys. zł. Jednocześnie zniknęło odliczenie składki zdrowotnej od podatku. Na początku stycznia, kiedy część pracowników otrzymała swoje pensje, w których uwzględnione zostały zmiany, okazało się, że są przypadki wśród m.in. nauczycieli, emerytów oraz funkcjonariuszy służb mundurowych, gdy w porównaniu z grudniowymi pensje styczniowe były zdecydowanie, nawet o kilkaset złotych, niższe.

W efekcie problemów rząd najpierw wydał dodatkowe rozporządzenie w sprawie zaliczek na PIT, które miało spowodować, że styczniowe pensje wypłacane kolejnym pracownikom nie będą niższe niż te grudniowe. Ponadto pracodawcy i ZUS mieli zwracać pracownikom i emerytom nadpłacony podatek. Kolejną łatą nałożoną na Polski Ład ma być ustawa przyjęta kilka dni temu przez Sejm.

Polski Ład - Jerzy Hausner komentuje

- Mówimy o czymś, co jest partactwem legislacyjnym, to nie jest niedoróbka. Niedoróbek mamy bardzo wiele i można by mnożyć przykłady, tutaj mamy do czynienia z czymś, co trudno z czymkolwiek porównywać. (...) Niemalże codziennie ktoś pokazuje kolejną lukę, kolejny błąd, kolejne nieporozumienie. Z drugiej strony są działania, często bez właściwej podstawy prawnej, które mają to korygować, aż dochodzimy do tego momentu, który jest w ogóle przedziwny, kiedy premier mówi, że możecie sobie wybrać system rozliczania się podatkowego - komentował Jerzy Hausner, obecnie przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Fundacja GAP.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Chodzi o słowa premiera Mateusza Morawieckiego z końca stycznia br., kiedy zapowiedział, że jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 roku.

Były wicepremier był pytany, czy odpowiedzialność za obecne zamieszanie powinien ponieść ktoś z resortu finansów, czy raczej z Prawa i Sprawiedliwości w związku ze słowami Jarosława Kaczyńskiego z lipca 2021. Prezes PiS stwierdził wówczas, że Polski Ład "to jest program partii, a nie program rządowy".

- Trudno powiedzieć, że jedna osoba jest za to odpowiedzialna. W istocie rzeczy całe ugrupowanie, które chciało budować na tym swoje powodzenie wyborcze, ponosi za to odpowiedzialność - ocenił Hausner. - Ale najważniejsze jest to, że my za to płacimy, czasami finansowo, ale czasami przez to, że nie wiemy, jaka jest nasza sytuacja, że się denerwujemy, że nie jesteśmy pewni, że zamiast zajmować się pracą, zajmujemy się po prostu wyjaśnianiem tej chorej sytuacji - dodał były minister gospodarki.

Hausner, mówiąc o zmianach podatkowych z Polskiego Ładu, stwierdził, że "widzi nie tylko słabość rozwiązań legislacyjnych, ale także to, że cały pomysł nie był dobrze domyślany". - On nie był dobrze skonsultowany, rozważony, był po prostu robiony po to, żeby jak najszybciej osiągnąć efekt, który był przede wszystkim efektem komunikacyjnym, marketingowym i polityczno-wyborczym, a nie rzeczywistym efektem rozwojowym - stwierdził były wicepremier.

Zdaniem Hausnera powinno się zawiesić wprowadzanie Polskiego Ładu. - To jest oczywiste. Każdy rozsądny człowiek powie: w taki sposób, jak on został wprowadzony, powinien być natychmiast zawieszony, a jednocześnie powinny być dobrze przygotowane i przeprowadzone zmiany systemu podatkowego - ocenił.

Środki z Funduszu Odbudowy dla Polski

Jerzy Hausner mówił również o funduszach europejskich, w tym środkach z Funduszu Odbudowy. - Z punktu widzenia tych środków, które były planowane, mamy impas. Mamy sytuację, w której bez porozumienia z Komisją Europejską, a to porozumienie wymaga zmian, które nie są podejmowane, bo są pozorowane, najprawdopodobniej - przynajmniej na razie - nie tylko nie skorzystamy z Krajowego Planu Odbudowy, ale nie skorzystamy też z normalnych budżetowych pieniędzy - wskazał.

Jak tłumaczył, oznaczałoby to, że nie będziemy w stanie dokonać modernizacji naszej gospodarki. - Nie będziemy w stanie sfinansować koniecznej transformacji energetycznej. Będziemy w sytuacji, w której będziemy narzekać na Komisję Europejską, ale nie sięgamy i nie wykorzystujemy środków, które mogłyby problem rozwiązywać - wskazał gość "Faktów po Faktach" w TVN24. W jego ocenie "gospodarka jest kładziona na ołtarzu polityki".

Fundusz Odbudowy to środki, które mają ożywić gospodarkę UE po pandemii COVID-19. Aby otrzymać wsparcie, państwa członkowskie muszą przedstawić KE swoje plany odbudowy. Polski Krajowy Plan Odbudowy trafił do Brukseli na początku maja 2021 roku. Nasz kraj nadal czeka na zielone światło od Komisji Europejskiej.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w październiku 2021 mówiła, że chce wpisania do polskiego KPO jasnego zobowiązania do likwidacji Izby Dyscyplinarnej, do przeprowadzenia zmian w systemie dyscyplinarnym dla sędziów oraz rozpoczęcia procesu przywracania sędziów odsuniętych od orzekania.

Dodatkowo komisarz do spraw budżetu Johannes Hahn mówił pod koniec stycznia br., że Komisja Europejska może zaproponować zamrożenie funduszy strukturalnych dla Polski i Węgier w związku z obawami o praworządność jeszcze przed zaplanowanymi na 3 kwietnia wyborami na Węgrzech.

Stanowisko Rady Gospodarczej przy Marszałku Senatu

Na początku lutego br. Rada Gospodarcza przy Marszałku Senatu RP opublikowała stanowisko w sprawie utraty reputacji ekonomicznej Polski. Członkami Rady są m.in.: Jerzy Hausner, Henryka Bochniarz, Zbigniew Jakubas, Adam Kiciński, Henryk Orfinger, Michał Świerczewski, Marek Belka, Janusz Jankowiak oraz Andrzej Rzońca.

"Jesteśmy świadkami wielu niekorzystnych zjawisk w polskiej gospodarce jak chaos związany z wprowadzaniem Polskiego Ładu, wysoka inflacja, ogromny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Do tego dochodzi obniżenie poziomu wiarygodności ekonomicznej naszego państwa, co potęguje negatywne zjawiska i blokuje skuteczne przeciwdziałanie im" - możemy przeczytać w stanowisku.

ZOBACZ STANOWISKO

Jak tłumaczył Hausner, "wiarygodność to nie jest coś, co jest zerojedynkowe". - Wiarygodność może być niska, może być wysoka, jeśli jest niska lub jest obniżana, to się za to płaci wysokie koszty. To jest tak samo jak z wiarygodnością kredytową - stwierdził. Były minister gospodarki wskazywał, że skutkiem obniżenia wiarygodności jest wyższy koszt zaciągnięcia długu.

Budżet 2022

Jerzy Hausner mówił też o sytuacji budżetu państwa. Ustawa budżetowa na 2022 rok zakłada, że deficyt nie może przekroczyć 29,9 mld zł. - Już w tej chwili dokonywane są takie interpretacje lub takie zmiany, które powodują, że w dniu, w którym pan prezydent (Andrzej Duda - red.) podpisał budżet państwa, który zakładał mniej więcej 30-miliardowy deficyt, to wiemy, że jak się policzy to wszystko, co w tej chwili jest tarczą antyinflacyjną, to, co już obiecane, to, co będzie uruchomione, jeśli się policzy te ustępstwa, które są w tej chwili szybko czynione w ramach Polskiego Ładu, to my (...) mówimy w istocie rzeczy o tym, że deficyt jest trzykrotnie wyższy - stwierdził.

Na dodatek - jak mówił - deficyt, który jest zapisany w ustawie budżetowej, nie pokazuje obrazu finansów publicznych. - Bo znacząca część finansów publicznych jest poza układem budżetowym, bo to jest też kolejna fikcja, w której żyjemy. Niektórzy złośliwi mówią, że premier (Mateusz Morawiecki - red.) ma raj wydatkowy w ramach funkcjonowania Banku Gospodarstwa Krajowego, czy Polskiego Funduszu Rozwoju, tylko że to unieczytelnia całą sytuację gospodarczą - powiedział Jerzy Hausner.

- To powoduje, że obraz tej sytuacji jest niejasny, nieklarowny. Żyjemy w pewnej fikcji ekonomicznej - podsumował.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl