Miała dopłacić 50 groszy, zaciągnięto na nią kredyty na ponad 20 tysięcy złotych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/2
TVN24 BiSEksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi

Mieszkanka Gniezna dostała wiadomość SMS-em, że musi dopłacić niewielką kwotę do przesyłki. Kiedy kobieta chciała uregulować płatność, wykradziono jej dane bankowe i zaciągnięto na nią kredyty na ponad 20 tysięcy złotych. Przed oszustami podającymi się za firmę kurierską przestrzega gnieźnieńska policja.

Z treści wiadomości od "firmy kurierskiej" wynikało, że adresowana do kobiety paczka została zatrzymana z tytułu niedopłaty w wysokości 50 groszy. W SMS-ie podany był link do strony, na której należało się zalogować i uregulować płatność.

"Ktoś wziął na nią kredyt"

"Podczas logowania do aplikacji banku, pokrzywdzona została poproszona o podanie swoich danych osobowych oraz loginu i hasła do konta. W trakcie logowania strona internetowa, z którą się łączyła, wielokrotnie się zawieszała. Po pewnym czasie kobieta zauważyła na swoim koncie, że ktoś wziął na nią kredyt, a niedługo później zorientowała się, że został wzięty kolejny kredyt" – podała policja.

Okazało się, że łącznie na jej dane osobowe wzięto kredyty na prawie 23 tys. zł.

Policja zaapelowała o ostrożność i przypomniała, że nigdy nie należy logować się do kont bankowych poprzez otrzymane drogą elektroniczną linki.

Kolejne ostrzeżenie

To kolejne ostrzeżenie, które pojawiło się w ostatnich dniach. Kilka dni temu informowaliśmy o oszustach podszywających się pod firmę InPost. W ubiegłym tygodniu także Poczta Polska ostrzegała przed cyberprzestępcami podającymi się za spółkę, którzy wysyłają wiadomości nakłaniające do kliknięcia w podejrzany link.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes