TVN24 Biznes | Z kraju

Spotkanie zespołu do spraw górnictwa. "Nie ma żadnych ostatecznych ustaleń"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Trudne rozmowy o przyszłości górnictwaTVN24
wideo 2/4
TVN24Trudne rozmowy o przyszłości górnictwa

Nie zapadły żadne ostateczne ustalenia, rozmowy w sprawie górnictwa będą kontynuowane - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin po zakończeniu spotkania zespołu, który ma opracować propozycje zmian w sektorze górniczym. Kolejne rozmowy mają odbyć się w przyszłym tygodniu w Katowicach.

We wtorek odbyło się spotkanie zespołu, który ma opracować propozycje zmian w sektorze górniczym. Uczestniczyli w nim przedstawiciele branżowych związków zawodowych górnictwa oraz strona rządowa. Oprócz szefa MAP obecni byli minister klimatu Michał Kurtyka i pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Spotkanie trwało blisko pięć godzin.

- Rozmawiamy przede wszystkim o tym, jak ten sektor ma dalej funkcjonować i o tym, jak uratować spółki energetyczne w tej bliższej perspektywie, tego dotyczy ta rozmowa - powiedział dziennikarzom po spotkaniu Sasin.

"Rozmawialiśmy o przyszłości energetyki węglowej"

Dopytywany, czy w trakcie obrad była mowa o likwidacji kopalń, odparł: "Nie rozmawialiśmy o tego typu działaniach". Dodał, jednak, że "kiedyś likwidacja kopalń nastąpi".

- Rozmawialiśmy o przyszłości energetyki węglowej i górnictwa w dłuższej perspektywie czasu w relacji z polityką przede wszystkim klimatyczną Unii Europejskiej i również polityką energetyczną Polski, którą przygotowuje Ministerstwo Klimatu - powiedział Sasin.

Minister pytany był o to, czy na spotkaniu padły, jakieś propozycje dla związkowców. - To nie jest tak, że zakończyliśmy rozmowę. Na razie nie ma żadnych ostatecznych ustaleń. Te rozmowy będą kontynuowane - powiedział Sasin.

Jak mówił, z każdym kolejnym spotkaniem będziemy bliżej wypracowania wspólnego stanowiska.

Dziennikarze dopytywali też, kiedy będzie ewentualna decyzja ws. budowy elektrowni atomowej. - To było przedmiotem rozmów. Ostateczne rozstrzygnięcie będzie tutaj wraz z przyjęciem polityki energetycznej Polski. Pan minister (klimatu Michał - red.) Kurtyka umówił się również z obecnymi tutaj przedstawicielami strony społecznej, że będzie z nimi ten projekt dokumentu konsultował - powiedział Sasin.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Propozycje związkowców

Jak poinformował szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz strona społeczna przedstawiła między innymi propozycje zmierzające do ograniczenia importu węgla i energii.

- Jako reprezentanci strony społecznej przedstawiliśmy własne propozycje dotyczące ograniczenia importu węgla i importu energii. Wydaje się, że spotkały się one ze zrozumieniem. Uzgodniliśmy, że strony wspólnie przeanalizują przedstawione propozycje. Sytuacja jest bardzo trudna, a czas nagli. Kolejne spotkanie zespołu odbędzie 18 sierpnia - poinformował.

Jak powiedział Kolorz, podczas wtorkowych obrad najwięcej czasu poświęcono "problemowi systemowych działań średnio- i długoterminowych, związanych z funkcjonowaniem i transformacją sektora węglowego w korelacji z transformacją energetyki". - Między innymi chodzi o inwestycje związane z nowoczesnymi technologiami węglowymi, technologiami niskoemisyjnymi - wyjaśnił szef regionalnej "S". Związkowiec ocenił, że obecnie górnictwo i energetyka stoją przed wyzwaniem jak najszybszego uruchomienia produkcji energii z węgla w taki sposób, aby możliwy był powrót do poziomu sprzed pandemii - zarówno jeśli chodzi o wolumen odbioru węgla z kopalń, jak i produkcji energii w blokach węglowych. Wtorkowe rozmowy Kolorz ocenił jako "trudne". - Obszar zagadnień jest szeroki, przed nami ciężka praca - podsumował lider śląsko-dąbrowskiej "S".

Niecałe dwa miesiące

Zespół ma do końca września wypracować rozwiązania dla pogrążonej w kłopotach Polskiej Grupy Górniczej oraz całej branży. Ma m.in. przeanalizować możliwości produkcji energii elektrycznej z węgla w perspektywie krótkoterminowej oraz inwestycje w energetyce i górnictwie - szczególnie te ukierunkowane na wysokosprawną i niskoemisyjną energetykę. W agendzie prac zespołu znajdą się także kwestie związane z polityką klimatyczną oraz wyjaśnienie roli gazu ziemnego, odnawialnych źródeł energii i węgla kamiennego w miksie energetycznym.

Decyzję o powołaniu zespołu podjęto 28 lipca br. w Katowicach, podczas spotkania związkowców z zarządem PGG oraz wicepremierem Sasinem.

Autor:kris

Źródło: PAP