Weto pracodawców na wyższą płacę. Ale rząd znalazł sposób

Z kraju

ShutterstockPraca minimalna na poziomie 2 tys. zł w 2017 roku nie uzyskała zgody Rady Dialogu Społecznego

Rządowa propozycja podwyższenia płacy minimalnej do 2 tys. zł w przyszłym roku nie uzyskała akceptacji Rady Dialogu Społecznego. Rada Ministrów wyda więc rozporządzenie - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rada Ministrów przekazała Radzie Dialogu Społecznego propozycję podniesienia minimalnego wynagrodzenia za pracę w połowie czerwca. Zgodnie z propozycją, w 2017 r. wynagrodzenie to miałoby wynieść 2 tys. zł, tj. o 150 zł więcej, niż wynagrodzenie w roku bieżącym. Termin zakończenia negocjacji upłynął 15 lipca.

Płaca minimalna

Jak informuje na swojej stronie MRPiPS, 14 lipca odbyło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego, na którym nie doszło do uzgodnienia wysokości minimalnego wynagrodzenia na rok przyszły.

"W związku z powyższym, zgodnie z ustawą z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, decyzję w tym zakresie podejmie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Terminem granicznym wydania rozporządzenia jest 15 września br." - brzmi komunikat.

Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1850 zł. Propozycja rządu miała być negocjowana ze stroną społeczną,tu jednak nie osiągnięto porozumienia.

MRPiPS proponowało podniesienie płacy minimalnej w przyszłym roku o 70 zł, tj. o 3,7 proc. do 1920 zł. W poprzednich latach podwyżki minimalnej pensji wynosiły 4-8 proc. Jak wynika z danych GUS, tyle zarabia ok. 13 proc. ogółu zatrudnionych na etacie.

Płaca minimalna w górę. Wszystko co musisz wiedzieć:

Płaca minimalna w górę. Wszystko co musisz wiedziećTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock