Ugody z frankowiczami. PKO BP przekroczył kolejną granicę

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Buda: do programu Pierwsze Mieszkanie będą się kwalifikowały mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego
Buda: do programu Pierwsze Mieszkanie będą się kwalifikowały mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnegoTVN24
wideo 2/5
TVN24Buda: do programu Pierwsze Mieszkanie będą się kwalifikowały mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego

PKO Bank Polski poinformował, że zawarł do tej pory ponad 20 tysięcy ugód z frankowiczami. Bank obserwuje zwiększoną liczbę wniosków składanych przez klientów "mimo wysokiego poziomu złotowych stóp procentowych".

Biuro prasowe PKO BP przekazało nowe informacje dotyczące ugód z frankowiczami. Jak wskazano, 73 proc. spraw, które trafiają do Sądu Polubownego przy Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, zakończyło się podpisaniem ugody.

"Mimo wysokiego poziomu złotowych stóp procentowych na przełomie listopada i grudnia obserwujemy zwiększenie liczby wniosków składanych przez klientów o prawie 100 proc. w porównaniu z poprzednimi miesiącami II i III kwartału 2022 roku. Naszym zdaniem, program spełnia swoje założenia – stał się realną pomocą dla osób spłacających swoje kredyty hipoteczne w CHF: pozwala uwolnić się od ryzyka walutowego oraz jest wygodną i pewną alternatywą dla długotrwałej i kosztownej drogi sądowej" - napisali przedstawiciele największego banku w Polsce.

"Staramy się aktywnie zachęcać klientów do mediacji z bankiem m.in. poprzez kampanie telefoniczne, pisemne zaproszenia do mediacji czy zachęty podczas wizyty w oddziale. Prowadzone działania spowodowały wzrost zainteresowania klientów" - dodali.

Ugody z frankowiczami

PKO BP w październiku 2021 roku uruchomił program ugód dla kredytobiorców frankowych, który zakłada konwersję waluty kredytu na PLN, tak jakby od początku był kredytem złotowym.

Na początku listopada oferowanie ugód frankowych rozpoczął również mBank. Bank w "Raporcie finansowym za trzeci kwartał 2022 roku" założył prawdopodobieństwo akceptacji ugód na poziomie 33 proc. całego portfela aktywnego.

Program ugód dotyczących kredytów frankowych uruchomiono też m.in. w Banku Ochrony Środowiska. O pilotażu ugód informowały też BNP Paribas, Santander Bank Polska oraz Bank Pekao.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pkobp.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości