Orlen zainwestuje 13,5 miliarda złotych. "To największa petrochemiczna inwestycja w Europie"

Źródło:
PAP
Jacek Sasin: szukamy strategicznego partnera dla nowego, powiększonego Orlenu
Jacek Sasin: szukamy strategicznego partnera dla nowego, powiększonego OrlenuPolskie Radio
wideo 2/9
Jacek Sasin: szukamy strategicznego partnera dla nowego, powiększonego OrlenuPolskie Radio

Budowa kompleksu Olefin III w Płocku to największa inwestycja petrochemiczna w Europie – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek. Kompleks o wartości około 13,5 miliarda złotych jest realizowany w ramach Programu Rozwoju Petrochemii. Jego ukończenie zaplanowano do końca 2024 roku, a uruchomienie w roku 2025.

W poniedziałek PKN Orlen podpisał umowę o współpracy w celu finalizacji negocjacji obejmujących budowę Olefin III w formule EPCC (Engineering, Procurement, Construction and Commissioning) z preferowanymi oferentami, spółkami: koreańską Hyundai Engineering oraz hiszpańską Técnicas Reunidas. Jak podał płocki koncern, utworzona została spółka celowa Orlen Olefiny, która według planu będzie odpowiedzialna za realizację inwestycji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Kiedyś tradycyjne paliwa przejdą do historii"

- Dziś mamy dzień największej inwestycji XXI wieku w Europie. Na tę chwilę jest to największa petrochemiczna inwestycja w Europie, budowa Olefin, budowa nowoczesnej polskiej, podkreślam – polskiej petrochemii, która zbilansuje import i zapewni nam bezpieczeństwo w wielu branżach, petrochemii, która zapewni nam stabilność, ale również stabilność cenową – powiedział prezes PKN Orlen podczas konferencji prasowej w Płocku.

Jak oznajmił Obajtek, budowa kompleksu Olefin III pochłonie ok. 13,5 mld zł, przy czym będzie generowała ok. 165 mln podatków, a zysk operacyjny roczny z tego przedsięwzięcia wyniesie ponad 1 mld zł. - Takich inwestycji nam trzeba, by rozwijać i wzmacniać polską gospodarkę – podkreślił prezes PKN Orlen. Zapowiedział, że na terenie, gdzie będzie realizowane przedsięwzięcie, obejmującym 100 ha, będzie pracowało ok. 10 tys. osób, w tym także z wielu krajowych podmiotów.

Jak podkreślił Obajtek, spółka ta i jej grupa kapitałowa rozwija się nie tylko w zakresie produkcji paliw, ale bardzo mocno stawia na detal, na aktywa za granicą, a także na energetykę. - Koncern patrzy również bardzo daleko w przyszłość. Nie będzie przyszłości, jeżeli nie będziemy rozwijać polskiej, nowoczesnej petrochemii – powiedział prezes PKN Orlen.

Ocenił przy tym, iż "drugą gałęzią każdej silnej gospodarki jest nowoczesna petrochemia". Zwrócił uwagę, że nowoczesna petrochemia otacza nas wszędzie, w tworzywach, w motoryzacji, w przemyśle budowlanym, rolnictwie, w branżach spożywczej czy farmaceutycznej. - Kiedyś tradycyjne paliwa przejdą do historii i trzeba będzie przerabiać ropę właśnie na petrochemię – wskazał.

"Ta inwestycja będzie nowoczesna"

Prezes PKN Orlen przypomniał, iż w ostatnim czasie płocki koncern otworzył w Płocku innowacyjne Centrum Badawczo-Rozwojowe. Jak zauważył, "ta baza badawczo-rozwojowa jest potrzebna między innymi, by rozwijać dalsze łańcuchy petrochemiczne", także by zabezpieczać klientów, rynek, by ceny zarówno w rafinerii, jak i petrochemii były stabilne. - Ta inwestycja będzie nowoczesna, będzie mniej emisyjna – zapowiedział Obajtek, odnosząc się do budowy kompleksu Olefin III. Dodał, iż jedna tona produktu będzie tam emitowała mniej CO2 o 30 proc.

- Ale również ta inwestycja zapina taką firmę, jak Lotos, w łańcuch petrochemiczny. Właśnie dlatego między innymi zdecydowaliśmy się na akwizycję Grupy Lotos – wyjaśnił szef PKN Orlen. Wspomniał zarazem, iż Grupa Lotos ma aktualnie "jeden filar swojej działalności – to jest branża rafineryjna". - My zepniemy Lotos w petrochemię i Lotos będzie do tej instalacji produkował wkład – dodał Obajtek, mówiąc o efektach budowy Olefin III. Jak ocenił, formuła włączenia Grupy Lotos w segment petrochemii przyszłego, zintegrowanego koncernu to duża szansa dla tej spółki.

"Jesteście państwo na dobrej drodze"

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin uważa, że budowa przez PKN Orlen kompleksu Olefin III to wielkie wydarzenie, nie tylko dla tej spółki i przemysłu petrochemicznego, ale także dla Polski. Dodał, iż inwestycje takie "budują naszą gospodarczą przyszłość, które będą przekładają się, i już się przekładają na życie wszystkich Polaków". Podkreślił, że właśnie poprzez inwestycje nasz kraj będzie mógł znacznie szybciej wychodzić z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, wrócić na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego i dużo szybciej podnosić poziom życia obywateli.

Sasin wskazał jednocześnie, że budowa Olefin III "wzmocni Orlen, również po tej stronie dochodów, wypracowanego zysku". - To jest rzeczywiście coś, co napawa optymizmem, jeśli chodzi o przyszłość i ekonomiczną moc Orlenu – dodał. Ocenił, iż inwestycja ta sprawia, że multienergetyczny koncern, czyli powiększony o PGNiG i Grupę Lotos, będzie koncernem energetyczno-chemicznym. Podkreślił, że będzie to "taki koncern, który w tym zmieniającym się świecie, w czasach transformacji energetycznej, wprowadzania nowych paliw, nowych źródeł energii, nie będzie koncernem przezywającym kryzys".

Jacek Sasin przeczytał też list napisany z tej okazji przez prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, iż Polska oczekuje, by Orlen stał się najpotężniejszym biznesowym liderem zrównoważonej transformacji co najmniej w Europie Środkowej. - Jesteście państwo na dobrej drodze i kroczycie nią pewnie, ale pragniemy jeszcze więcej. Chcemy, aby Orlen jak najszybciej stał się najpotężniejszym biznesowym liderem zrównoważonej transformacji - chciałoby się powiedzieć - co najmniej w Europie Środkowej i tego od państwa oczekuje Polska i miliony Polek i Polaków – zaznaczył wicepremier.

"Ma istotne znaczenie"

Prezes Hyundai Engineering Chang Hag Kim wspomniał, że cały proces negocjacji kontraktu, dotyczącego Olefin III, ze względu na pandemię COVID-19, prowadzony był w formie wideokonferencji. - To ogromny zaszczyt być wybranym jako preferowany oferent do realizacji projektu – oświadczył. Ocenił zarazem, że inwestycja "z pewnością przyczyni się do wzrostu gospodarczego Polski". Dodał, iż budowa kompleksu instalacji "ma istotne znaczenie, gdyż spowoduje, że Polska umocni swoją pozycję na rynku petrochemicznym, a przede wszystkim stworzy wiele miejsc pracy". - Obiecujemy dołożyć najwyższą staranność w trakcie całego procesu wykonania projektu – zapewnił Chang Hag Kim.

Prezes Técnicas Reunidas Juan Llado przekazał, że zespoły obu firm, które będą realizowały projekt Olefin III, w tym dyrektorzy, kierownicy i menedżerowie, przeprowadzą się do Płocka na czas trwania inwestycji. - Będziemy mieli tutaj od samego początku naszą bazę – zapowiedział. - Musimy wykonać ten projekt na poziomie światowym. Obiecuję, że na takim właśnie poziomie stworzymy ten projekt – zadeklarował Juan Llado.

Jak zapowiedział PKN Orlen, budowa kompleksu Olefin III w jego głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2024 r., a jego uruchomienie planowane jest na początek 2025 r. Kompleks powstanie na działce spółki położonej na terenie sąsiadującej z miastem gminy Stara Biała. Jak powiedział Obajtek, na terenie inwestycji będzie pracowało około 10 tys. osób.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: orlen.pl

Pozostałe wiadomości

Bez mrożenia cen prądu opłaty za energię mogą od lipca znacznie wzrosnąć. - Już teraz rachunki zjadają największą część naszych dochodów - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jolanta, właścicielka kwiaciarni na warszawskim Mokotowie. Niepokoją się także zwykli klienci firm energetycznych, z których część już dostała wyższe zaliczki na energię na drugą połowę roku.

"Prąd nas wykończy". Co dalej z rachunkami za energię?

"Prąd nas wykończy". Co dalej z rachunkami za energię?

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska chce nałożyć na producentów nowe obowiązki. Mają oni umożliwić tanią i szybką naprawę sprzętów po gwarancji, zapewnić dostęp do tanich części zamiennych czy przedłużyć ważność gwarancji w przypadku awarii sprzętu w trakcie jej trwania. Unia chce także ukrócić celowe postarzanie sprzętów.

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot padły dwie główne wygrane, każda w wysokości 60 milionów euro. Zwycięskie kupony wysłano w Niemczech i Słowenii. W Polsce padły dwie wygrane drugiego stopnia - po blisko 15,4 miliona złotych każda.

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego przy Komisji Nadzoru Finansowego przestrzega przed oszustami, którzy rozsyłają fałszywe SMS-y i podszywają się w nich pod Pocztę Polską. Wyłudzają dane oraz informacje o kartach płatniczych.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Rząd rekomenduje kontynuowanie prac nad projektem Koalicji Obywatelskiej zakładającym ujawnianie majątków małżonków najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne. Chodzi o rodzinę między innymi prezydenta, premiera, ministrów, marszałków Sejmu i Senatu oraz posłów i senatorów.

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Źródło:
tvn24.pl

Na granicy biedy żyje 13,7 procent Polaków - wynika z raportu Szlachetnej Paczki. Części osób nie stać na podstawowe zakupy, uregulowanie czynszu czy opłacenie rachunków za media. W raporcie zwrócono też uwagę na znaczne nierówności w obrębie - uważanych za bogate - miast.

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

Źródło:
PAP

Poseł Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) zapowiedział, że na czwartkowym posiedzeniu sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej najprawdopodobniej zajmie się wnioskiem o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Źródło:
tvn24.pl

Tesla planuje zwolnić około 400 osób zatrudnionych w gigafabryce w Gruenheide w okolicach Berlina. To około 3 procent wszystkich pracowników tego zakładu. Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, ma nadzieję, że cięcia zostaną zrealizowane w ramach programu dobrowolnych odejść.

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Źródło:
Reuters

PKO Bank Polski poinformował, że wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie logowania do bankowości internetowej iPKO. Nowe rozwiązanie ma chronić konta klientów przed cyberprzestępcami. Aby skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, będzie trzeba je włączyć.

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Orlen Trading Switzerland przekazał około 400 milionów dolarów na dostawy ropy z Wenezueli - poinformował we wtorek zarząd spółki. Pieniądze zapłacone pośrednikom przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. Najwięcej środków trafiło do 25-latka z Hongkongu, który kilka lat wcześniej założył własną firmę w Dubaju.

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów w uwagach do projektu ustawy prądowej napisało, że bez zmiany szykowanej regulacji beneficjenci bonu energetycznego będą musieli dodatkowo zapłacić PIT od otrzymanego świadczenia. Wcześniej swoje zastrzeżenia do projektu zgłosiło także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Źródło:
PAP

Konwersja WIBOR-u na WIRON stanęła pod znakiem zapytania. Trwa ponowna analiza wskaźników referencyjnych. Ostateczna decyzja ma zapaść w czerwcu. Niezależnie od niej WIBOR ma przestać być kwotowany z końcem 2027 roku. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

We wtorek Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi ujawnienia oświadczeń majątkowych między innymi małżonków osób publicznych, a także prezesów spółek Skarbu Państwa. Nowe przepisy miałyby objąć między innymi posłów, senatorów, prezydentów, burmistrzów, a także wójtów.

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

Źródło:
PAP

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Źródło:
Onet

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przekazał we wtorek przewodniczący rady Liwiusz Laska.

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Źródło:
PAP

Wielka fuzja na rynku modowym może zostać zablokowana. Takie konsekwencje może przynieść wniosek Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, która domaga się zaniechania połączenia spółek Tapestry z Capri, właścicielem marki Michael Kors. Zdaniem regulatorów stworzenie nowego potentata modowego mogłoby negatywnie wpłynąć na konkurencję na rynku.

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Źródło:
Reuters

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o stworzenie ram prawnych dla działalności kantorów internetowych. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów zapowiada przekazanie do Sejmu projektu w tej sprawie w czwartym kwartale tego roku.

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2024 roku wzrosła o 6,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Największy wzrost odnotowano w kategorii pojazdy mechaniczne (+13,5 proc. ), paliw (+11,2 proc. ) i żywności (+6,6 proc.).

Najnowsze dane ze sklepów

Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Enea to kolejna polska firma zainteresowana budową małych reaktorów jądrowych. - Uznajemy SMR-y za bardzo interesującą i przyszłościową linię biznesową w grupie, szczególnie w perspektywie odchodzenia od miksu z dominującym udziałem węgla - przekazał dyrektor departamentu rozwoju projektów innowacyjnych Łukasz Nowakowski. Pierwszy reaktor jądrowy ma powstać w 2035 roku.

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej przekazało, że firmy pożyczkowe w marcu bieżącego roku udzieliły łącznie ponad milion nowych pożyczek o łącznej wartości 1,722 miliarda złotych. - Marcowy wynik sprzedaży był najwyższy w historii - ocenił Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej.

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku wyjazd na majówkę (1-5 maja) zadeklarowało 43 proc. Polaków, czyli o 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej. Największym powodzeniem będą cieszyć się krótkie wyjazdy po kraju, najczęściej w góry. Jak spędzimy tegoroczną majówkę i ile na nią wydamy?

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Źródło:
PAP, POT

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters