Piotr i Paweł w środę zamknie kolejne dwa sklepy, które "nie osiągają zakładanych wyników". Wcześniej, od 30 września do 4 października, sieć zamknęła osiem placówek. Jak wskazują przedstawiciele Piotra i Pawła te decyzje są elementem planu restrukturyzacji wdrażanego po objęciu firmy postępowaniem sanacyjnym. - Piotr i Paweł nie znika z rynku - zapewnia rzecznik prasowy sieci Aleksander Rosa.
"Zbadaliśmy nasze sklepy pod kątem sześciu parametrów, wśród których były takie elementy jak: dodatnia EBITDA (wynik operacyjny przed zapłatą odsetek do zobowiązań i podatkiem dochodowym - red.), lokalizacja, potencjał, konkurencja znajdująca się wokół, a także to, czy dany sklep znajduje się w tej części miasta, gdzie możemy liczyć na naszych docelowych klientów" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, Marek Miętka, prezes zarządu Piotra i Pawła.
"Zamykamy zatem te sklepy, które w aktualnej sytuacji rynkowej nie osiągają zakładanych wyników i jest to element naszego planu" - dodał.
Zamykane sklepy
Przypomnijmy, że w ostatnich kilkunastu dniach zamknięto osiem sklepów należących do sieci, znajdujących się w:
- Warszawie przy ulicy Pileckiego,
- Szczecinie przy ulicy Struga,
- we Wrocławiu przy ulicy Krzywoustego,
- Grudziądzu przy ulicy Chełmińskiej,
- Pruszczu Gdańskim przy ulicy Dobrowolskiego,
- Pile przy ulicy Ogińskiego,
- Warszawie przy ulicy Magicznej,
- Łodzi przy Alei Politechniki.
Kolejne dwa zostaną zamknięte w najbliższą środę. Chodzi o następując placówki:
- Gdańsk, ulica Limbowa,
- Grudziądz, ulica Włodka.
W efekcie liczba otwartych sklepów należących do sieci spadnie do 110.
"Piotr i Paweł nie znika"
Rzecznik prasowy sieci Aleksander Rosa podkreślił jednak, że "Piotr i Paweł nie znika z rynku". "Wręcz przeciwnie, umacniamy swoją pozycję w miejscach, gdzie są nasi klienci. W większości miast, gdzie zamknęliśmy jeden czy dwa nasze sklepy mamy więcej placówek w innych lokalizacjach i na ich rozwoju będziemy się koncentrować" - zapewnił w informacji przesłanej tvn24bis.pl.
"Już wkrótce pokazany zostanie nowy wzorcowy sklep Piotra i Pawła w prestiżowej lokalizacji w Poznaniu. Wszystko po to, aby przyciągnąć nowych i odzyskać stałych klientów sklepów sieci" - podkreślił prezes Marek Miętka.
Postępowanie sanacyjne
Sieć Piotr i Paweł złożyła wniosek o ogłoszenie sanacji na początku września br. Była to odpowiedź firmy na pojawiające się wnioski o ogłoszenie upadłości, które składali dostawcy sieci (postępowanie sanacyjne wstrzymuje możliwość ogłoszenia upadłości).
Postępowanie sanacyjne oznacza, że sieć przez rok będzie chroniona przed wierzycielami, ale musi na bieżąco spłacać aktualne zobowiązania.
Zgodnie z ustaleniami branżowego portalu wiadomoscihandlowe.pl, 10 września w sądzie znalazło się pięć wniosków: cztery dotyczące Piotr i Paweł S.A. oraz jedno dotyczące Grupy Kapitałowej Piotr i Paweł.
Ogólnopolska sieć handlowa Piotr i Paweł działa od 1990 roku. Współtwórcami firmy byli bracia Piotr i Paweł Wosiowie.
Rynek
Pod względem przychodów największą siecią handlową w Polsce jest Biedronka, mająca około 2,8 tys. sklepów w ponad tysiącu miejscowościach. Właścicielem obiektów jest portugalski koncern Jeronimo Martins. Ponad pięć tysięcy sklepów należy do spółki Żabka Polska.
Pod szyldem Carrefour działa blisko 900 sklepów, Lidl ma w Polsce ponad 600 placówek, a liczba marketów Tesco wynosi ok. 400.
Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl