PGE, Enea, Tauron i KGHM chcą budować elektrownię jądrową. Finalna decyzja za dwa lata

PGE, Enea, Tauron oraz KGHM Polska Miedź mają wkrótce stać się partnerami w spółce celowej PGE EJ1 shutterstock.com

PGE, Enea, Tauron oraz KGHM Polska Miedź mają wkrótce stać się partnerami w spółce celowej PGE EJ1 powołanej do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej. Prezes PGE Marek Woszczyk zapowiedział w środę w Opolu, że finalizowana jest zmiana umowy spółki celowej.

Woszczyk spotkał się w środę ze studentami i pracownikami Politechniki Opolskiej, gdzie dał wykład m.in. o obecnej kondycji i wyzwaniach stojących przed PGE. Był na nim pytany m.in. o perspektywy budowy elektrowni jądrowej. Po wykładzie w rozmowie z mediami tłumaczył, że w ciągu najbliższych dni powinna zostać sfinalizowana zmiana umowy spółki PGE EJ1, powołanej do budowy tej elektrowni.

Podzielić się elektrownią

Woszczyk tłumaczył, że do tej pory PGE była stuprocentowym właścicielem dedykowanej do projektu jądrowego spółki. - Pozyskaliśmy do tego projektu innych partnerów (...), a konkretnie firmę Enea, firmę Tauron oraz KGHM Polska Miedź – mówił PAP i wyjaśniał, że po tym PGE będzie funkcjonować w tej spółce nie jako jedyny właściciel, ale jako współwłaściciel wraz z wymienionymi partnerami. - I będziemy wspólnie realizowali ten projekt - zaznaczył.

Prezes PGE wyjaśniał też, że obecnie prace prowadzone w ramach tego projektu skupiają się na dwóch obszarach. Po pierwsze to jest kontynuacja badań lokalizacyjno-środowiskowych, które mają określić optymalną lokalizację przyszłej elektrowni jądrowej i ocenić oddziaływanie na środowisko tej inwestycji. Po drugie – spółka, przy wsparciu generalnego doradcy, przygotowuje się do rozpoczęcia tzw. postępowania zintegrowanego, co musi być poprzedzone przygotowaniem specyfikacji istotnych warunków zamówienia. - To postępowanie będzie zmierzało do wyboru tego podmiotu, który będzie dostawcą technologii, być może naszym partnerem w tymże biznesie (…) Powinno odpowiedzieć też na pytanie w jaki sposób będziemy finansowali tę inwestycję – wyjaśniał Woszczyk.

Kiedy decyzja finalna?

- Wszystkie nasze działania zmierzają do tego, żeby umożliwić ministrowi gospodarki podjęcie finalnej decyzji, tak zwanej decyzji zasadniczej, która definitywnie określi czy elektrownię jądrową w Polsce będziemy ostatecznie budować - podkreślił i przyznał, że "realistycznym terminem” podjęcia tzw. decyzji zasadniczej jest przełom lat 2017/2018.

Pytany o pomysł integracji energetyki uznał, że temat ten "to jest przede wszystkim jednak domena właściciela, akcjonariusza wiodącego". Zaznaczył jednocześnie, iż "poszukiwanie wzrostu wartości grup energetycznych" jest działaniem, które "przyświeca" także zarządowi reprezentowanej przez niego spółki.

- Ja to odczytuję w kontekście zmiany całej architektury rynku energii elektrycznej, ale właśnie nakierowanej na wzrost wartości, na poszukiwanie większych możliwości inwestycyjnych, bo oczywiste jest, że (...) rynek energii elektrycznej tak się ukształtował - nie tylko w Polsce, ale i w Europie czy na świecie – (iż jest – przyp. PAP) to rynek większych niż mniejszych graczy i mimo pewnego postępu technologicznego, który obserwujemy, to wciąż wielkie firmy mają więcej do powiedzenia na tym rynku - wyjaśniał. Dodał przy tym, że "wielkość to przede wszystkim łatwiejsze, lepsze możliwości pozyskiwania kapitału inwestycyjnego". - Lepsze, to znaczy że można pozyskać ten kapitał taniej. Taniej oznacza niższe koszty inwestycji, a na samym końcu lepszą, bardziej atrakcyjną ofertę dla odbiorcy – mówił.

Rozbudowa Opola

Zapewnił też, że prowadzona od ponad roku rozbudowa Elektrowni Opole "przebiega bez najmniejszych zakłóceń i zgodnie z harmonogramem". - Nie dostrzegamy żadnych ryzyk odstępstwa od harmonogramu - mówił.

Dwa nowe bloki na węgiel kamienny o mocy 1800 MW, powstające w Elektrowni Opole, to inwestycja warta ponad 11,5 mld zł. Wybudują je razem konsorcjum firm Rafako SA, Polimex-Mostostal SA i Mostostal Warszawa SA oraz firma Alstom Power Sp. z o.o. Polecenie rozpoczęcia robót PGE wydała 31 stycznia 2014 roku. Zgodnie z kontraktem przekazanie do eksploatacji bloku numer 5 nastąpić ma w drugiej połowie 2018 r., a bloku numer 6 na początku 2019 r.

Pytany o przyszłe dostawy paliwa dla nowych bloków rozbudowywanej Elektrowni Opole Woszczyk zapewniał, że pod tym względem spółka jest "kontraktowo zabezpieczona". - W tej chwili nie dostrzegamy żadnych istotnych ryzyk w tymże obszarze, ale inwestycja jest przez nas (...) na bieżąco monitorowana i gdyby takie elementy się pojawiły, to jesteśmy przygotowani na to, jak zarządzać tymi ryzykami - dopowiedział.

Praca dla Kompanii Węglowej

Zgodnie z podawanymi na etapie rozpoczęcia inwestycji informacjami bloki w opolskiej elektrowni mają zużywać rocznie ponad 4 mln ton węgla, które miała zapewnić Kompania Węglowa w ramach wieloletniej umowy. Woszczyk pytany, czy realizacja planu naprawczego dla Kompanii Węglowej nie zmienia planów w tym zakresie powiedział: - Jesteśmy stroną pewnej umowy (…). Zakładamy, że oczywiście ktoś po drugiej stronie będzie wciąż partnerem tejże umowy, więc nie czujemy się tutaj w tym momencie zagrożeni. Ale powiedziałbym, że analizujemy rozmaite opcje, tak by być przygotowanym na każdy racjonalnie możliwy wariant zdarzeń - mówił.

Zapewniał także, że PGE dysponuje doświadczoną kadrą w Opolu i w całej Grupie, która "jest w stanie absolutnie obsłużyć Elektrownię Opole". - Oczywiście jako firma musimy się zmierzyć z pewnym problemem luki pokoleniowej, pewnego deficytów młodych inżynierów zwłaszcza, którzy znaliby się na energetyce. Nie jesteśmy tu wyizolowani w tym problemie na rynku europejskim (…). Tym bardziej więc liczymy na współpracę z ośrodkami akademickimi, które kształcą przyszłych inżynierów – energetyków i to jest chyba dobra informacja dla wszystkich tutaj, zwłaszcza lokalnie, że tworzymy miejsca pracy na przyszłość – dopowiedział Woszczyk.

Nie chciał natomiast mówić, o ile ewentualnie może zwiększyć się zatrudnienie w Elektrowni Opole po jej rozbudowie. - Natomiast mogę zagwarantować, że przecież po to budujemy tę elektrownię, żeby oferować tutaj miejsca pracy i na pewno będziemy tutaj ludzi potrzebowali - dodał.

Ile elektrowni atomowych znajduje się w sąsiedztwie Polski?
Ile elektrowni atomowych znajduje się w sąsiedztwie Polski?TVN24 BiS

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl