TVN24 Biznes | Z kraju

Telefon z informacją o włamaniu na konto. Podała dane i straciła ponad 100 tysięcy złotych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"
Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"KWP Poznań
wideo 2/4
KWP Poznań Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"

Osoba podająca się za pracownika banku zadzwoniła do 52-letniej mieszkanki powiatu strzeleckiego i oświadczyła, że na koncie bankowym odnotowano próbę włamania i należy je jak najszybciej zablokować. Kobieta podała swoje dane osobowe oraz dane karty, a następnie w wyniku działań oszusta straciła ponad 100 tysięcy złotych - opisuje sytuację opolska policja.

"Kilka dni temu z 52-letnią mieszkanką powiatu strzeleckiego telefonicznie skontaktował się mężczyzna, podający się za pracownika banku. Mężczyzna oświadczył, że na koncie bankowym kobiety odnotowano próbę włamania. Poinformował ją również, że należy jak najszybciej zabezpieczyć konto przed kradzieżą zgromadzonych pieniędzy. Wystraszona kobieta podała rozmówcy najważniejsze informacje związane z obsługą konta. Już po chwili okazało się, że na jej dane osobowe został zaciągnięty kredyt na kwotę 60 tysięcy złotych" - czytamy w komunikacie policji.

Na tym niestety się nie skończyło, gdyż "w jednym ze sklepów w Polsce posłużono się danymi z karty bankomatowej 52-latki, która została przypisana do jej numeru telefonu". "Policjanci ustalili, że bez wiedzy i zgody kobiety ktoś kupił sprzęt RTV i AGD na kwotę blisko 50 tysięcy złotych. Kobiecie udało się zablokować dostęp do pozostałych środków zgromadzonych na jej koncie" - opisuje policja.

Jak nie dać się nabrać oszustom?

Przy okazji tej historii Komenda Wojewódzka Policji w Opolu podała wskazówki, dzięki którym można ustrzec się przed oszustwem.

"Pamiętajmy:

- nigdy nie udostępniajmy swoich danych, zwłaszcza informacji dotyczących płatności kartą bankomatową;

- nie podawajmy nieznanym osobom haseł, PIN-nów, kodów dostępu do kont bankowych;

- w przypadku kontaktu telefonicznego z osobą podającą się za pracownika banku, zweryfikujmy jego tożsamość. Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania zadzwońmy do banku, w którym mamy konto bądź na jego infolinię i sprawdźmy dokładnie przekazane informacje - nie działajmy pochopnie,

- gdy ustalimy, że na z naszego konta skradziono pieniądze, niezwłocznie zablokujmy konto oraz przypisane do niego karty bankomatowe;

- nie instalujmy nieznanych aplikacji na telefonie;

- nie klikajmy w nieznane linki".

Kolejne ostrzeżenie

To kolejne ostrzeżenie przed oszustami, jakie pojawiło się w ostatnim czasie.

W tym tygodniu informowaliśmy, że oszuści powołują się na Ministerstwo Finansów w trakcie rozmów telefonicznych, które dotyczą rzekomych "nieautoryzowanych transakcji bankowych". Przestępcy mogą nakłaniać do oddzwonienia na numer o podwyższonej płatności.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT) Ministerstwa Obrony Narodowej ostrzegał w poprzednim miesiącu przed oszustami podszywającymi się pod przedstawicieli Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Jak wskazano, przestępcy w wiadomościach e-mail rozsyłają informacje o rzekomym powołaniu do cyberwojska.

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości