TVN24 Biznes | Z kraju

"Z powodu ataku na Polskę zostałeś powołany do cyberwojska". Ostrzeżenie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępcówTVN24
wideo 2/5
TVN24Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT) Ministerstwa Obrony Narodowej ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod przedstawicieli Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Jak wskazano, przestępcy w wiadomościach e-mail rozsyłają informacje o rzekomym powołaniu do cyberwojska.

Jak czytamy w komunikacie CSIRT MON w ramach kampanii phishingowej, rozesłano fałszywą wiadomość e-mail podpisaną rzekomo przez Dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni - gen. bryg. Karola Molendę. W treści wiadomości zawarta była nieprawdziwa informacja o "powołaniu jej odbiorców do cyberwojska".

Fałszywe wiadomości rozesłano z różnych adresów e-mail, w tym: cybermiledupl@gmail.com; narodowecentrumncbc@gmail.com oraz karolmolendacybermil@gmail.com.

Zespół CSIRT MON zapewnił, że podjął czynności zabezpieczające.

Fałszywe powołania do cyberwojska

Do komunikatu dołączono także treść wiadomości od oszustów.

"Z powodu ataku na Polskę zostałeś powołany do cyberwojska. Proszę o potwierdzenie gotowości na stronie CYBER . MIL . EDU . PL lub usprawiedliwienie swojej niedyspozycyjności. Sytuacja jest dramatyczna, obecnie tylko dzięki dostawom prądu z Niemiec i Szwecji nasze państwo jest w stanie funkcjonować. Nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, dlatego zdecydowałem się powołać specjalistów z sektora prywatnego, co do których posiadamy informacje, że są ekspertami w dziedzinie informatyki i cyberbezpieczeństwa" - czytamy w treści e-maila.

W wiadomości zawarto link do formularza umieszczonego na stronie internetowej, którego zadaniem było zebranie danych osobowych o jej adresatach.

Do nowej kampanii oszustów odniósł się na Twitterze dyrektor NCBC Karol Molenda. "Najlepszą metodą by dołączyć do mojego zespołu jest strona https://cyber.mil.pl oraz https://zostanzolnierzem.pl. Jeśli dasz się nabrać na prosty numer ze stroną CYBER MIL EDU PL - proszę nie aplikuj do nas..." - napisał Molenda.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości