TVN24 Biznes | Z kraju

Wizyta w ZUS bez wychodzenia z domu. Usługa obejmie wszystkie placówki

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Opóźnienia w wypłacie świadczeń z ZUS
Opóźnienia w wypłacie świadczeń z ZUSTVN24
wideo 2/3
TVN24Opóźnienia w wypłacie świadczeń z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził e-wizyty, dzięki którym klienci mogą umówić się z ekspertem na zdalną konsultację. Od 4 listopada e-wizyta będzie dostępna we wszystkich placówkach - informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Pierwsze e-wizyty w ZUS ruszyły 19 października w siedmiu oddziałach: trzech w Warszawie, w dwóch w Poznaniu, w Krakowie i we Wrocławiu. Od poniedziałku na wirtualne wizyty w urzędzie można umawiać się w oddziałach ZUS w Chorzowie, Rybniku, Sosnowcu i Zabrzu.

- Nasz rząd na bieżąco wprowadza kolejne usprawnienia, mające na celu pomoc i zadbanie o bezpieczeństwo Polaków w tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii - skomentowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podziękowała specjalistom ZUS za przygotowanie rozwiązań pozwalających załatwiać potrzebne sprawy, pozostając bezpiecznie w domach.

W pierwszym tygodniu działania e-wizyt z nowej możliwości kontaktu z ZUS skorzystało 300 osób. Średnio e-wizyta w ZUS trwała 10 minut. Najdłuższa rozmowa zajęła 28 minut.

Usługa dostępna w całej Polsce

Od 26 października na e-wizyty można umawiać się w kolejnych oddziałach ZUS - w Chorzowie, Rybniku, Sosnowcu i Zabrzu. Od 29 października e-wizyty w ZUS będą dostępne w następnych 14 oddziałach ZUS, a od 4 listopada będzie można je umówić w całej Polsce.

Dzień przed spotkaniem klient ZUS otrzyma SMS-a z przypomnieniem o e-wizycie – na wskazany podczas rejestracji numer telefonu. W dniu e-wizyty godzinę przed spotkaniem otrzyma mail z linkiem. Po kliknięciu w niego nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS.

Jak wyjaśnia Zakład, jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji. Jeżeli klient ma pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości