Stopy procentowe w kwietniu pozostały na dotychczasowym poziomie. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat zwraca jednak uwagę, że dość dobre dane na temat inflacji w marcu sprawiły, że przewidywany moment obniżki coraz bardziej się przybliża, co wpływa na WIBOR. Ekspert wyliczył, ile może wynieść rata w kolejnych miesiącach.
W środę Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku.
Stopy procentowe a raty kredytów. O ile mogą spaść?
Z punktu widzenia kredytobiorców kluczowe są stawki WIBOR (trzymiesięczny 3M lub sześciomiesięczny 6M), które obok marży banku stanowią podstawę obliczenia wysokości raty.
Dlatego, jak tłumaczy ekspert, "pierwsze, ale bardzo niewielkie, obniżki rat kredytów hipotecznych możemy zobaczyć już w kwietniu".
- Wynika to z faktu, że stawka WIBOR 6M spadła do poziomu 5,76 pierwsze, ale bardzo niewielkie, obniżki rat kredytów hipotecznych możemy zobaczyć już w kwietniu procent, co jest najniższym poziomem od listopada 2023 roku - tłumaczy ekspert.
Czytaj więcej: "Zarabiają kuriozalnie dużo". Ministra pokazuje wykres >>>
Z notowań kontraktów FRA wynika ponadto, że już za trzy miesiące WIBOR 3M może wynosić 5,53 procent (obecnie 5,85 procent), za 6 miesięcy 4,97 procent, a za 9 miesięcy 4,6 procent.
Jarosław Sadowski zwraca uwagę, że na szybkie obniżki szczególnie mocno liczą zapewne osoby, które zaciągały kredyty w czasie pandemii, gdy stopy procentowe były rekordowo niskie. - Gdyby powyższe prognozy się sprawdziły, to rata takiego kredytu, na kwotę 400 000 złotych i okres 30 lat, spadłaby do końca roku o 310 złotych (z 2 921 złotych do 2 611 złotych). Oczywiście odbywałby się to stopniowo. Dla przykładu obniżka lipcowa (o 0,25 punktu procentowego) może obniżyć ratę o 63 złote - wylicza analityk.
Stopy procentowe a zdolność kredytowa
Sadowski zwraca uwagę, że spadek stóp procentowych będzie miał pozytywny wpływ również na osoby dopiero planujące zaciągnięcie kredytu hipotecznego.
- Obniżki stóp procentowych nie tylko obniżą ich raty, ale także podwyższą zdolność kredytową. Osoba, która przy obecnych stopach może liczyć na kredyt w wysokości 400 000 złotych, po obniżkach o 1,25 punktu procentowego będzie mogła uzyskać już około 453 286 złotych, czyli o 13 procent więcej - podkreśla ekspert.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock