Drastycznie droższe polskie mariny i wielkie szambo. Żeglarze protestują

Projekt nowej wersji Prawa wodnego zakłada wprowadzenie szeregu zmian, które mogą uderzyć w żeglarzy, których w Polsce są milionyShutterstock

Wyższe opłaty portowe, jakie zamierza wprowadzić resort środowiska, doprowadzą do zanieczyszczenia jezior i spadku zainteresowania żeglarstwem w Polsce - alarmują żeglarze. Takie skutki może przynieść wprowadzenie nowej wersji ustawy Prawo wodne, do której resort środowiska przygotował informacyjnie projekt rozporządzenia. Ministerstwo zapowiada w tej sprawie konsultacje.

Do szefa resortu środowiska został wysłany list podpisany przez przedstawicieli najważniejszych organizacji związanych ze sportami wodnymi, czarterowaniem jachtów, a także przez właścicieli przystani. Wszyscy oni są przeciwni dużym zmianom stawek opłat, zagrażających żeglarzom już od przyszłego roku.

Prawo wodne

Projekt nowej wersji Prawa wodnego został przyjęty przez Radę Ministrów ponad miesiąc temu i według informacji Rządowego Centrum legislacji, został skierowany do Sejmu. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia.

Jak informuje resort, do projektu ustawy - Prawo wodne jako materiał czysto informacyjny dołączono projekt rozporządzenia w sprawie wysokości jednostkowych stawek opłaty rocznej za użytkowanie gruntów pokrytych wodami. To właśnie ten materiał wywołał nad polskimi jeziorami prawdziwą burzę.

Do Ministra Środowiska Jana Szyszko został wysłany list, w którym m.in. właściciele mazurskich marin, przedstawiciele związków sportowych, stowarzyszeń żeglarskich, w którym proszą oni o korektę niektórych zapisów nowej ustawy, godzących środowisko żeglarzy. Dokument podpisało 50 osób. Pełna jego treść znajduje się tutaj.

Ministerstwo uspokaja, że materiał dołączony do noweli ustawy ma charakter "informacyjny"

"Dlatego też w przypadku uchwalenia ustawy - Prawo wodne rozporządzenie w sprawie wysokości jednostkowych stawek opłaty rocznej za użytkowanie gruntów pokrytych wodami będzie przedmiotem odrębnych uzgodnień międzyresortowych i konsultacji." - czytamy w komunikacie Ministerstwa Środowiska, otrzymanym przez tvn24bis.pl.

Stawki w portach

"Według naszych wyliczeń koszt uprawiania żeglarstwa w Polsce stanie się wyższy niż za granicami naszego kraju. To spowoduje odpływ turystów zniechęconych znacznym kosztów, które przełożą się na klienta i zaowocuje drastycznym wzrostem bezrobocia (ciągle najwyższego w naszym województwie) oraz spadkiem dochodów, zarówno dla osób fizycznych jak i samorządów w naszym, dość ubogim regionie oraz prawdopodobne bankructwo wielu z podmiotów." - napisano w liście.

Według obliczeń, za roczny postój jachtu w marinie trzeba będzie zapłacić 5 tys. zł, bez konieczności sporządzania aktu notarialnego. Jak dotąd, średnia cena wynosił około 2 tys. Dla żeglarzy oznacza to drastyczny wzrost kosztów za czarter.

Żeglarze mają mocny argument - zmiany, które proponuje Ministerstwo Środowiska paradoksalnie zagrażają naturze. Zniechęceni podwyżkami opłat portowych żeglarze będą chętniej cumować "na dziko" - przy brzegach lasów, wysp, wśród roślinności. Bardzo często korzystając z chemicznych środków np. przy kąpieli czy opróżniając szamba przyczyniają się do degradacji środowiska.

Opłata za nic?

Resort chce wprowadzić tzw. opłatę denną. Oznaczać to ma, że administrujący portami będą mieć obowiązek płacenia za każdy metr kwadratowy dna, który jest częścią powierzchni portu. Jak dotąd byli z tego zwolnieni, co oznacza, że zmiana spowodowałaby znaczącą podwyżkę opłat dla żeglarzy za przycumowanie do lądu i korzystanie m.in. z usług sanitarnych. Koszt ma być nie większy niż 8,9 zł/mkw. Bosmani są również przeciwni nowej metodzie wyznaczania zajmowanej przez port powierzchni.

W petycji skierowanej do resortu domagają się, aby opłaty dotyczyły jedynie "powierzchni netto pomostów i nabrzeży". W przeciwnym wypadku będą musieli płacić również za obszar, który jest ograniczony np. przez dodatkowe zabezpieczenia i stabilizatory konstrukcji, oddalone o dodatkowe metry od miejsca przycumowania jachtów.

Wodowanie jachtów

Projekt zakłada również brak możliwości dotarcia pojazdem mechanicznym na dno jeziora. To zapis uderzający również w żeglarzy, bowiem wodowania jachtów najczęściej przeprowadza się poprzez zsunięcie przyczepy przymocowanej do samochodu do wody. Wykorzystywanie dźwigu jest nieopłacalne i niepotrzebne.

"Ponadto, planowany Art. 77 zakazuje poruszania się po wodach pojazdami typu amfibie i bojery, a te z kolei są bardzo popularną formą rekreacji w zimie. Żeglarstwo lodowe to sport, w którym Polska odnosi największe sukcesy na świecie" - czytamy w liście właścicieli portów. Resort zamierza ponadto zakazać odgradzania nieruchomości przyległych do wód śródlądowych oraz morskich w odległości nie mniejsze niż 1,5 m od brzegu. To dla bosmanów kolejny cios.

Rzesza poszkodowanych

Żeglarstwo w Polsce jest jedną z najpopularniejszych form rekreacji i sportu. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Polski Związek Żeglarski, aż siedmiu na dziesięciu Polaków miało styczność z żeglarstwem. Z kolei 5 mln osób deklaruje, że co najmniej raz na kilka lat uczestniczą w rejsach jako rekreacyjna, bierna załoga. Duże zainteresowanie spędzaniem czasu na wodzie przyczyniło się wzrostem liczby marin, zarówno na Mazurach, jak i zatokach Bałtyku, a także np. na Jeziorze Solińskim.

Zmiany mogą dotknąć kilku milionów Polaków. Według raportu Polskiego Związku Żeglarskiego, przygotowanego do spółki z portalem sailing.org, w rejsach przynajmniej raz na kilka lat uczestniczy nawet 5 mln osób. Styczność z żeglarstwem miało natomiast ponad 70 proc. społeczeństwa.

Żeglarstwo w Polsce portalzeglarski.pl

Polscy żeglarze chcą pobić światowy rekord żeglugi polarnej:

Autor: PMB//ms / Źródło: tvn24bis, portalzeglarski.pl, kursmazury.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl