TVN24 Biznes | Z kraju

Czy w najbliższą niedziele obowiązuje zakaz handlu?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele (mat. archiwalny)
Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele (mat. archiwalny)TVN24
wideo 2/5
TVN24Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele

W niedzielę 8 sierpnia sklepy będą zamknięte. Do końca roku czekają nas jeszcze jedynie trzy niedziele handlowe z zakazem handlu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W najbliższą niedzielę otwarte będą mogły być jedynie te placówki, w których za ladą staną ich właściciele lub te wyłączone z zakazu handlu. Kolejna niedziela handlowa wypada 30 sierpnia.

Z powodu pandemii w sklepach należy zakrywać usta i nos przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego. "W sklepach wciąż obowiązkowe jest noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk" - wynika z wyjaśnień zamieszczonych na stronach rządowych.

Zakaz handlu

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z przepisami do końca 2020 roku handlować będzie można jeszcze w trzy niedziele: w ostatnią niedzielę sierpnia, a także w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Zakaz handlu w niedziele i święta w 2020 roku PAP Infografika

Zakaz handlu przewiduje katalog 32 wyłączeń. Nie obowiązuje on m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości