"Nie daj się zrobić w słupa". Resort finansów ostrzega przed grupami przestępczymi

Z kraju


Przestępcy wykorzystują coraz więcej ludzi, jako tzw. słupy, aby wyłudzić podatek VAT - podaje Ministerstwo Finansów. Dlatego resort zainicjował kampanię "Nie daj się zrobić w słupa", przestrzegającą przed wplątaniem się taką działalność. W całym kraju coraz więcej osób kuszonych jest z pozoru atrakcyjnymi propozycjami. Zazwyczaj są to ludzie ubodzy, w potrzebie, poszukujący dorywczej lub stałej pracy.

Słup - jak przypomina ministerstwo - to osoba fizyczna lub osoba prawna zarejestrowana jako przedsiębiorca. Swym nazwiskiem firmuje oszukańcze działanie przestępców, pozostających w ukryciu.

Grupy przestępcze

Celem działania słupa jest wystawienie faktury z podatkiem VAT na jeden z wielu podmiotów funkcjonujących w zorganizowanej grupie przestępczej. Rolą uczestników jest uprawdopodobnienie wiarygodności fakturowanych transakcji, by doprowadzić do wyłudzenia z budżetu państwa podatku VAT, który na wcześniejszym etapie nie został wpłacony. Według ministerstwa Kontrola Skarbowa notuje coraz więcej dramatów osób bezwiednie wciągniętych do zorganizowanej grupy przestępczej, wyłudzającej podatek VAT. - W całym kraju coraz więcej osób kuszonych jest z pozoru atrakcyjnymi propozycjami. Zazwyczaj kuszeni są ludzie ubodzy, w potrzebie, poszukujący dorywczej lub stałej pracy - zauważa resort. Zorganizowana kampania edukacyjno-informacyjna "Nie daj się zrobić w słupa" ma - jak się podkreśla - uchronić kolejne tysiące osób, które pod pozorem łatwego zysku mogą dać się wciągnąć w działalność przestępczą. W ramach akcji ministerstwo i Kontrola Skarbowa przygotowały spot wideo, a także zadedykowały jej stronę internetową www.slupczyoszust.pl.

MF i Kontrola Skarbowa przygotowały stronę internetową www.slupczyoszust.plslupczyoszust.pl

Jakie kary?

Resort przypomina, że za wystawianie fałszywych faktur grożą grzywny do 5,6 mln zł, za wyłudzanie podatku - do 16 mln zł i do 5 lat więzienia, za udział w zorganizowanej grupie przestępczej - do 5 lat pozbawienia wolności, a za oszustwo - nawet do 8 lat za kratami. - Coraz częściej organizatorzy grup przestępczych werbują, nieświadome konsekwencji swojego udziału w procederze, osoby bez żadnego doświadczenia w danej branży, które dokonują zarejestrowania działalności gospodarczej na siebie lub stają się udziałowcami spółek prawa handlowego, jak i członkami jednoosobowych zarządów takich spółek - wyjaśnia cytowana w komunikacie MF wiceminister finansów Agnieszka Królikowska. - Chcemy pokazać konsekwencje związane z wystawianiem fikcyjnych faktur (a więc faktur, które nie dokumentują prawdziwych zdarzeń) i uczestnictwem w karuzeli podatkowej, a także przekonać młodych ludzi, że nie warto wchodzić na drogę przestępstwa - dodaje wiceminister.

Autor: mb / Źródło: PAP