Nie będzie paraliżu na torach. Związkowcy z Przewozów Regionalnych odwołują strajk

Z kraju

Crusier/wikimedia.orgZarząd Przewozów Regionalnych oraz kolejowe związki zawodowe zawarły dziś porozumienie o odwołaniu planowanej na poniedziałek akcji strajkowej

Zarząd Przewozów Regionalnych oraz kolejowe związki zawodowe zawarły dziś porozumienie o odwołaniu planowanej na poniedziałek akcji strajkowej - informują Przewozy Regionalne.

Jak tłumaczą, wszystkie strony zaangażowane w proces uzdrawiania spółki chcą w tej chwili skupić się na opracowywaniu szczegółów planu restrukturyzacji, tak by jak najszybciej mógł on trafić do Komisji Europejskiej.

Porozumienie

Dzisiejsze porozumienie podpisano w obecności podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Sławomira Żałobki oraz wiceprezesa Agencji Rozwoju Przemysłu Marka Szczepańskiego.

Do rozmów strony mają powrócić po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską szczegółowego planu restrukturyzacji Przewozów Regionalnych.

Głównym postulatem strony społecznej pozostaje Pakt Gwarancji Pracowniczych.

Poparcie marszałków

Jak stwierdził Sławomir Żałobka, podsekretarz stanu w MIiR, "strona społeczna, podobnie jak wszystkie inne strony zaangażowane w tej chwili w proces restrukturyzacji Przewozów Regionalnych, są świadome, że jeszcze nigdy działania naprawcze spółki nie były tak zaawansowane".

- Odzyskanie przez spółkę rentowności jest niezbędne, by umożliwić Polakom swobodne poruszanie się zwłaszcza w obszarach swoich regionów. Jest to bardzo ważne, bo dzięki transportowi kolejowemu realizowanemu przez Przewozy Regionalne mieszkańcy z mniejszych miejscowości lub peryferiów dużych aglomeracji miejskich mają możliwość dogodnego i przystępnego cenowo codziennego dojazdu do pracy, szkół, urzędów czy zakładów opieki zdrowotnej – dodał.

Tomasz Pasikowski, prezes Przewozów Regionalnych tłumaczył, że "osiągnięcie porozumienia ze stroną społeczną było możliwe przede wszystkim dzięki wczorajszemu poparciu planu restrukturyzacji przez trzynastu marszałków województw".

Dodał, że "dzięki tym pozytywnym decyzjom, możemy teraz przejść do kolejnego etapu procesu restrukturyzacji jakim jest przedłożenie do Komisji Europejskiej szczegółowego planu działań naprawczych co w efekcie pozytywnie przełoży się na jakość świadczonych przez nas usług przewozowych".

Plan restrukturyzacji

Przewoźnik w oświadczeniu poinformował, że scenariusz restrukturyzacji spółki Przewozy Regionalne zakłada, że partner strategiczny reprezentujący Skarb Państwa, którym będzie Agencja Rozwoju Przemysłu, po objęciu jesienią większościowego pakietu udziałów wniesie do spółki środki finansowe w wysokości 770 mln zł.

Zostaną one przeznaczone zarówno na pozbycie się historycznych długów, jak i na jej restrukturyzację i rozwój spółki. Fundusze te zostały zarezerwowane w tegorocznym budżecie państwa. Dzięki restrukturyzacji Przewozy Regionalne będą mogły odzyskać długotrwałą rentowność, a także zdolności inwestycyjne m.in. w nowy tabor i jego modernizację, z korzyścią przede wszystkim dla pasażerów, którzy otrzymają dobrą jakościowo i przy tym rozsądną cenowo usługę - czytamy.

Maszyniści zapowiadają strajk. "Doprowadzono nas na skraj bankructwa"tvn24

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Crusier/wikimedia.org