Mamy dwa razy więcej banknotów. Najwięcej jest setek

Z kraju

Ekspert o bezpiecznej wypłacie pieniędzy z bankomatu za granicątvn24
wideo 2/3

Liczba banknotów w Polsce podwoiła się w ciągu dekady - wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski. Obecnie w obiegu najwięcej jest banknotów o nominale 100 złotych, a najmniej o nominale 500 złotych.

NBP poinformował, że liczba banknotów pozostających w obiegu wzrosła w trzecim kwartale tego roku do 2 mld 209,8 mln sztuk. Dekadę wcześniej w obiegu było ich 1 mld 94 mln sztuk.

Jak podał NBP, obecnie w obiegu najwięcej pozostaje banknotów o nominale 100 zł - 1,3 mld sztuk, a najmniej jest banknotów o nominale 500 zł, które do obiegu weszły w lutym roku 2017. Na koniec trzeciego kwartału tego roku tych ostatnich było w obiegu 19 mln sztuk.

Wartość banknotów

Z kolei banknotów o nominale 50 zł było 185,4 mln, tych o nominale 20 zł - 124,1 mln, a o nominale 10 zł było w obiegu 175,8 mln sztuk. Z danych banku centralnego wynika też, że na koniec trzeciego kwartału tego roku wartość banknotów będących w obiegu wyniosła 228,4 mld zł, a wartość monet będących w obiegu wyniosła 5 mld zł. NBP poinformował też, że banknot w Polsce zużywa się średnio po 379 dniach, dopiero po tym czasie trafia ponownie do Narodowego Banku Polskiego i jest wymieniany. Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim, bankowi centralnemu przysługuje wyłączne prawo emitowania banknotów i monet Rzeczypospolitej Polskiej. Zużyte lub uszkodzone banknoty i monety można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

Autor: mp / Źródło: PAP