Najbardziej zadłużone gminy w Polsce. Jednym przypadkiem musiał zająć się rząd i parlament

Z kraju

Ostrowice do rozbiórki. Przez gigantyczny długFakty
wideo 2/4

Warszawa jest najbardziej zadłużoną gminą w Polsce - wynika z danych Ministerstwa Finansów. Jej zobowiązania przekraczają 5 miliardów złotych. Z kolei najwyższy dług w przeliczeniu na mieszkańca jest w Ostrowicach, czyli gminie, której grozi likwidacja.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że Warszawa jest najbardziej zadłużoną gminą w Polsce. Jej należności to ponad 5 miliardów i 126 milionów złotych.

W przeliczeniu na jednego mieszkańca daje to kwotę 2,9 tys. złotych, co lokuje stolicę na 44. miejscu spośród 2478 gmin w Polsce.

Zadłużenie stolicy warto dodatkowo zestawić z rocznymi dochodami samorządu, które sięgają 15 mld złotych, co czyni spłatę zadłużenia łatwiejszą.

Pod względem wartości bezwzględnych drugą najbardziej zadłużoną gminą w Polsce jest Łódź, której zobowiązania wynoszą 2 miliardy i 685 milionów złotych. W przeliczeniu na mieszkańca to 3,9 tys. złotych. Podium zamyka Wrocław, którego dług to 2 mld i 674 mln zł, czyli 4,2 tys. zł na mieszańca. Wysokie zadłużenie ma też Kraków (2,3 mld zł), Lublin (1,3 mld zł), Poznań (1,2 mld zł) oraz Bydgoszcz (1 mld zł).

Najbardziej zadłużone gminy w Polscetvn24

Na mieszkańca

Z danych resortu finansów wynika również, że najbardziej zadłużoną gminą w przeliczeniu na jednego mieszkańca są Ostrowice (woj. zachodniopomorskie). Dług tej gminy to 46,9 mln złotych, co na jednego mieszkańca daje 18,6 tys. złotych. Tak zła kondycja finansowa wynika głównie z zadłużenia w parabankach. Drugą najmocniej zadłużoną na jednego mieszkańca gminą jest Rewal (woj. zachodniopomorskie), którego łączny dług to 55 mln złotych, co w przeliczeniu na mieszkańca daje 14,3 tys. zł. Na trzecim miejscu pod względem zadłużenia na jednego mieszkańca znalazła się gmina Byczyna. Jej zadłużenie to 114 mln zł, czyli 12 tys. zł na mieszkańca.

Zadłużenie gmin na mieszkańca tvn24

Likwidacja?

Przypadkiem gminy Ostrowice zajmie we wtorek Sejm. Posłowie rozpatrzą rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice.

Proponowane przepisy są odpowiedzią "na wyjątkowo trudną sytuację finansową gminy i tworzą podstawy prawne do zniesienia tej gminy i włączenia jej terytorium do gminy lub gmin sąsiednich bez ponoszenia przez nie ciężarów związanych z obsługą i spłatą zobowiązań likwidowanego podmiotu". Zgodnie z propozycją rządową długi gminy ma spłacić budżet państwa. Warto przypomnieć, że w 2015 roku ówczesny wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez ich władze, które zaciągały kredyty w parabankach. Obok Ostrowic, Rewalu i Bielic chodzi o gminy: Białogard, Manowo, Przybiernów i Brojce.

Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: