Muzyka z chmury. Poznaj kulisy cichej rewolucji. Kiedy pliki wyprą płyty CD?


Rynek muzyki cyfrowej rośnie, jak na drożdżach. Coraz więcej osób, także w Polsce słucha muzyki przez Internet i za nią płaci. Serwisy streamingowe wciąż pozyskują nowych użytkowników, którzy są gotowi co miesiąc płacić abonament. To zmiana, bo Polacy nie lubią płacić za filmy i muzykę z Internetu.

Optymistyczne wieści przyniósł branży muzyki cyfrowej raport International Federation of the Phonographic Industry. To organizacja, która reprezentuje interesy m.in. producentów muzycznych na całym świecie i walczy z piractwem.

Z tegorocznego raportu "Digital Music Report" wynika, że przychody z usług streamingowych (płatnego słuchania muzyki online) wzrosły na świecie aż o 51,3 proc. Lawinowo przybywa też użytkowników tych serwisów nad Wisłą. Według IFPI wartość polskiego rynku muzyki cyfrowej wzrosła w 2013 roku o prawie 45 proc. Wartość sprzedanej w ten sposób muzyki to 33,3 mln złotych, co stanowi 15 proc. całego rynku.

Jest potencjał?

- Rynek muzyki cyfrowej jest w Polsce na etapie intensywnego rozwoju. Trzeba jednak pamiętać, że praktycznie dopiero od roku użytkownicy z Polski mogą w pełni korzystać z różnorodności oferty muzycznej w Internecie. W krótkim okresie bardzo dużo zmieniło się, z rynku, w którym muzyka cyfrowa ograniczała się praktycznie do pobrań na telefony komórkowe, przeszliśmy do intensywnego rozwoju nowych form, w tym streamingu - mówi Marek Staszewski, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video i dodaje, że liczba dostawców muzyki w sieci ciągle rośnie.

- Wśród źródeł muzyki w Internecie znamy 26 stron i portali. Widać więc, że bój o polskiego odbiorcę muzyki cyfrowej jest dość zacięty i będzie zapewne trwał nadal, bo jest o co walczyć w prawie 40-to milionowym kraju - twierdzi Staszewski.

Jak jest na świecie?

Dobrą wiadomością dla europejskich producentów muzyki jest fakt, że pierwszy raz od 12 lat na Starym Kontynencie wzrosła sprzedaż muzyki. Wprawdzie światowe przychody ze sprzedaży muzyki spadły w 2013 roku o 3,9 proc. i wyniosły 15 miliardów dolarów. Jednak duży wpływ na to miał gwałtowny spadek na rynku japońskim, aż o 16,7 proc., gdzie obecnie maleje sprzedaż muzyki na telefony komórkowe i na tradycyjnych płytach CD, a usługi streamingowe są dopiero wprowadzane na rynek. Serwisy Spotify, Deezer, czy WiMP świetnie radzą sobie np. w Szwecji, Norwegii, czy Stanach Zjednoczonych. Nic więc dziwnego, że na całym świecie jest ich coraz więcej, a organizacja IFPI doliczyła się ich około 450. Ich globalne przychody z abonamentu, a także reklam stanowią obecnie 27 proc. wszystkich przychodów ze sprzedaży muzyki cyfrowej. Według danych IFPI ponad 28 mln konsumentów na całym świecie korzysta dziś z muzyki w abonamencie. Rok wcześniej było to 20 mln, a w 2010 roku 8 mln.

Ogromny wzrost zainteresowania licencjonowanymi serwisami z muzyką cyfrową IFPI odnotowało w Ameryce Południowej. W Argentynie rynek ten powiększył się o 69 proc., w Wenezueli o 85 proc., a w Peru aż o 149 proc.

Według Staszewskiego pojawienie się w Polsce serwisów steamingowych wpłynęło na dynamikę rozwoju rynku. - Stało się to oczywiście w dużej mierze dzięki atrakcyjnej ofercie cenowej – dostęp do 20 mln utworów za 20 – 30 zł miesięcznie, czy pakiety wspierane reklamami - czyli dostępne bezpłatnie dla odbiorców - to unikalna oferta na rynku. Dzięki takiej konstrukcji biznesowej jest też szansa, że serwisy streamingowe będą atrakcyjną odpowiedzią na nielegalne serwisy muzyczne - uważa przedstawiciel ZPAV.

Adrian Ciepichał, dyrektor generalny polskiego oddziału WiMP twierdzi, że obecny rozwój rynku muzyki cyfrowej to dopiero początek. - W najbliższych latach jednym z najsilniejszych trendów będzie spadek sprzedaży płyt CD na rzecz wzrostu zasięgu serwisów streamingowych. Liczę także na rosnące potrzeby konsumentów w zakresie konsumpcji muzyki. Między innymi dlatego wprowadziliśmy do naszej oferty usługę WiMP HiFi, czyli streaming plików w formacie bezstratnym flac. Z naszych obserwacji z rynku norweskiego wynika, że osoby które mają konta HiFi słuchają o ponad 40 proc. więcej muzyki od tych, które korzystają z kont Premium. Oznacza to, że ludziom zależy na jakości i są w stanie za nią zapłacić by móc korzystać jeszcze więcej - uważa Ciepichał. Obecnie z WiMP korzysta ponad 520 tys użytkowników w pięciu krajach: Polska, Szwecja, Norwegia, Dania i Niemcy. - Liczba ta stale rośnie, zgodnie z naszymi planami sprzedażowymi - przekonuje Ciepichał. Jednak dokładnej liczby polskich użytkowników firma nie może zdradzić, bo takie informacje mogą wpłynąć na kurs notowanej na sztokholmskiej giełdzie spółki.

Co dalej?

Największe serwisy streamingowe nie tylko pozyskują nowych użytkowników, ale ciągle rozwijają swoją ofertę. WiMP poza wprowadzeniem usługi HiFi ostatnio umożliwia też na oglądanie treści wideo obejmujące m.in. teledyski, materiały z koncertów oraz wywiady z artystami. - Ciągle zwiększamy też liczbę utworów. Obecnie jest ich ponad 23 mln, a będzie więcej, bo nieustannie poszerzane są katalogi wytwórni i digitalizowane starsze piosenki. W przypadku tych drugich często mamy je dużo wcześniej niż konkurencja np. albumy Pod Budą, Dżemu, T.Love - twierdzi Ciepichał.

Natomiast Spotify koncentruje się na rozwoju serwisu, tak aby dostarczać muzykę na całym świecie. - W grudniu 2013 roku wprowadziliśmy Spotify za darmo na wszystkich urządzeniach, co oznacza, że można słuchać ulubionej muzyki bez opłat na telefonie, tablecie i komputerze - twierdzi Przemysław Pluta ze Spotify i dodaje, że jego firma nawiązuje programy partnerskie z producentami sprzętu muzycznego. - Dzięki partnerstwom z firmami Ford i Volvo, w nowych samochodach możliwe jest streamowanie muzyki za pomocą wbudowanych aplikacji - zachwala.

Korzystają też wytwórnie

Prezes Warner Music Poland Piotr Kabaj twierdzi, że wprawdzie rynek muzyki cyfrowej w Polsce rośnie, ale nad Wisłą nadal dobrze sprzedają się płyty kompaktowe. - Wzrosty w sektorze cyfrowym są duże, ale zależą od regionu świata. W Norwegii w ten sposób sprzedaje się 75, a w Szwecji 80 proc. muzyki. W Polsce to tylko 15 proc. całości - uważa Kabaj. - Rynek muzyki cyfrowej w Polsce rośnie, ale zajmujące się tym serwisy działają od niedawna. Ludzie dowiadują się o nich częściej pocztą pantoflową niż z ciekawych kampanii promocyjnych. Brakuje informacji, a często nawet sami artyści nie wiedzą, czy im to pomaga czy szkodzi - mówi Kabaj.

Kabaj twierdzi jednak, że usługi streamingowe to pozytywny trend. - Z badań wynika, że osoby, które kiedyś nielegalnie ściągały pliki, teraz używają płatnych serwisów. W Szwecji co miesiąc ponad 800 tys. ludzi płaci co miesiąc 10 euro abonamentu - mówi Kabaj i dodaje, że to słuszny kierunek, bo coraz więcej osób nie szuka torrentów z nielegalnymi plikami, a woli słuchać muzyki legalnie np. na smarfonach.

- A to dodatkowe przychody także dla wytwórni i artystów. W zeszłym roku Warner Music Poland odnotowało przychody z digitalu na poziomie 10 proc., a w obecny planujemy zakończyć z 15 proc. przychodami - mówi Kabaj. - Ten wzrost będzie coraz bardziej dynamiczny, bo coraz więcej jest serwisów oferujących takie usługi i są coraz bardziej popularniejsze. Przybywa też osób, które są gotowe płacić za dostęp do ogromnej bazy z muzyką - prognozuje.

Walka z robakami?

Zagrożeniem dla branży muzycznej, szczególnie cyfrowej jest piractwo w Internecie. Wciąż miliony plików są pobierane z nielegalnych źródeł na czym miliony złotych tracą wytwórnie i artyści. Według Ireneusza Sikorskiego z GM Records w Polsce brakuje instrumentów prawnych, aby skutecznie walczyć z piractwem.

- To walka z wiatrakami. Wytwórnia może jedynie zagwarantować, że dana płyta nie znajdzie się w sieci przed premierą. Niestety obecne przepisy nie regulują tego, co dzieje się z płytą po premierze. To główny problem ochrony utworów przed piractwem. Od lat walczą z tym artyści, ale bezskutecznie - uważa Sikorski. Podobne zdanie ma szef Warner Music Poland Piotr Kabaj, który mówi, że wprawdzie walka z piratami przynosi skutki, ale wciąż nie widać jej końca. Jego firma odnotowuje rocznie nawet 1,8 tys. przypadków nielegalnego rozpowszechniania plików.

- Wraz z ZPAV mamy systemy, które przeszukują Internet w poszukiwaniu nielegalnych serwisów, gdzie znajdują się np. całe płyty. Gdy dostaniemy taki sygnał to reagujemy natychmiast. Wysyłamy pisma, ostrzeżenia, a następnie załatwiamy takie sprawy przez e-sądy, które działają niezwykle sprawnie. Wiele osób płaci już odszkodowania - mówi Kabaj i porównuje piractwo internetowe do budynku, w którym zalęgły się karaluchy.

- Kiedy w jednym mieszkaniu zrobi się dezynfekcje, to znikają, ale za chwilę karaluchy pojawiają się w innym miejscu, bo internet nie lubi próżni, a zawsze znajdzie się ktoś kto uważa, że muzyka powinna być za darmo - dodaje.

Koniec płyt CD?

Według danych IFPI sprzedaż nagrań na tradycyjnych nośnikach, w tym płytach CD to 51,4 proc. globalnych przychodów sektora fonograficznego. W 2013 roku było to 56 proc. Czy wraz z rozwojem muzyki cyfrowej tradycyjne płyty odejdą do lamusa? Piotr Kabaj, szef Warner Music Poland nie wierzy, że muzyka cyfrowa całkiem wyprze płyty jednak zdecydowanie je zdominuje rynek.

- Płyty będą funkcjonować jeszcze przez kilka najbliższych lat. Wszystko zależy od tego, jak rozwinie się technologia - mówi i dodaje, że 15 lat temu nikt nie myślał, że powstaną serwisy straemingowe. - Tak samo teraz trudno przewidzieć, co się wydarzy. Jednak muzyka cyfrowa w dużym stopniu wyprze kompakty. Trudniej będzie znaleźć dobry sklep muzyczny, bo nie będzie opłacało się go utrzymywać. Rośnie pokolenie osób, które już teraz nie mają w pokojach odtwarza płyt CD i wątpię, aby to się zmieniło. Będą raczej korzystać z serwisów, które będą tylko bardziej rozwinięte niż dzisiaj - prognozuje.

Składanki w odwrocie

W to, że tradycyjne płyty CD znikną nie wierzy też Ireneusz Sikorski z GM Records. - Są gatunki muzyki, które odczują zdecydowanie mniejszą stratę w sprzedaży na rozprowadzeniu cyfrowym niżeli inne. Typowym gatunkiem jest muzyka ciężka; rock, metal, jazz, czyli gatunki dla koneserów, którzy lubią mieć oryginalny egzemplarz z papierową książeczką na półce. Takie osoby nigdy nie ściągną płyty cyfrowej, bo to też forma wyrażania siebie. One się chwalą, że mają tyle a tyle płyt - uważa Sikorski i dodaje, że sprzedaż takich wydań stale rośnie.

- Na wybór koneserów, aż tak nie wpływa cena płyty. Dla nich często nie ma znaczenia, czy wydanie kosztuje 30 czy też 60 zł, bo one i tak kupią kolekcjonerską płytę. Cyfrowa muzyka wpłynie na spadki sprzedaży tradycyjnych płyt muzyki komercyjnej np. pop-u i techno. To są gatunki, które będą się wykruszały, bo tam nie liczy się okładka, sentyment, ale tylko muzyka, a często jeden utwór. Jednak najmocniej ucierpią wszelkiego rodzaju składanki. Wydawanie sezonowej składanki przebojów np. lato 2013 staje się ryzykowne, bo każdy może zrobić sobie swoją składankę, która będzie lepsza, bo całkowicie „nasza” - dodaje.

Muzyka będzie drożej nas kosztować?
Muzyka będzie drożej nas kosztować?tvn24

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

- Opieszałość obecnego rządu odnośnie CPK dziwi, ale przede wszystkim, co jest bardzo bolesne, także kosztuje - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej konferencji na Krynica Forum 2024. Zdaniem spółki informacje przekazane przez głowę państwa są nieprawdziwe.

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Źródło:
PAP

Z powodu uszkodzeń wywołanych powodzią w czwartek nieprzejezdne pozostają dwa odcinki linii kolejowych. Zamknięte są także trzy przejścia graniczne z Czechami - przekazało w czwartek po południu PKP PLK SA na portalu X. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała, że nadal zablokowane są cztery drogi krajowe - trzy w województwie opolskim oraz jedna na terenie województwa lubuskiego.

Zablokowane drogi, utrudnienia na kolei

Zablokowane drogi, utrudnienia na kolei

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

- Kraje, które nawiedziła powódź, będą mogły korzystać z 10 mld euro z funduszu spójności - oznajmiła Ursula von der Leyen w trakcie konferencji prasowej we Wrocławiu. Jak podkreśliła, chodzi o 100-procentowe finansowanie, gdyż "czas jest wyjątkowy i działania muszą być wyjątkowe". Premier Donald Tusk przekazał po spotkaniu z szefową KE Ursulą von der Leyen, że nasz kraj przygotuje plan odbudowy terenów popowodziowych.

Szefowa KE: 10 miliardów euro dla krajów dotkniętych powodzią

Szefowa KE: 10 miliardów euro dla krajów dotkniętych powodzią

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Brazylii nakazał platformie X, należącej do Elona Muska, by nie obchodziła wcześniejszego wyroku o zawieszeniu jej działania na terenie kraju. W przypadku gdy portal nie zastosuje się do wniosku, grozi mu kara w wysokości 920 tysięcy dolarów dziennie.

Platforma X obchodzi nakaz sądu. Grozi jej ogromna kara

Platforma X obchodzi nakaz sądu. Grozi jej ogromna kara

Źródło:
Reuters

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do zwiększenia środków na pomoc dla powodzian, a także na lepsze przygotowanie UE na klęski żywiołowe. Europosłowie chcą, by Fundusz Solidarności był "współmierny do rosnącej liczby i dotkliwości klęsk żywiołowych w Europie".

Więcej pieniędzy dla powodzian. Jest apel Strasburga

Więcej pieniędzy dla powodzian. Jest apel Strasburga

Źródło:
PAP

W sierpniu 2024 roku średnia cena koszyka zakupowego spadła o 17 złotych w skali miesiąca - informuje ASM Sales Force Agency. Autorzy najnowszego "Badania i Raportu Koszyk Zakupowy" podkreślają, że już tylko w pięciu sklepach za zestaw najpopularniejszych produktów użytku codziennego trzeba zapłacić ponad 300 złotych. Gdzie zapłacimy najmniej za zakupy?

Ceny zaczęły spadać. Oto najtańsze sklepy w Polsce

Ceny zaczęły spadać. Oto najtańsze sklepy w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Marcin Wojdat 17 września br. złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PWPW i ze składu Zarządu z dniem 11 października br. ze względów osobistych, które uniemożliwiłyby mu dalsze pełnienie obowiązków - przekazało w czwartek redakcji tvn24.pl Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wojdat był szefem PWPW od 25 stycznia tego roku.

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Źródło:
MSWiA

Platforma rezerwacyjna Booking.com nie może stosować tzw. klauzul parytetowych, czyli zabraniać hotelom oferowania noclegów po niższych cenach na ich własnych stronach lub przez inne platformy - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Booking kontra unijny trybunał. Portal nie może ograniczać ofert

Booking kontra unijny trybunał. Portal nie może ograniczać ofert

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że bez budowy elektrowni atomowych Polska nie będzie w stanie spełnić unijnych wymogów klimatycznych. - Nie możemy dalej być białą plamą na europejskiej mapie cywilnej atomistyki; elektrownie atomowe mają dla nas absolutnie fundamentalne znaczenie - podkreślił.

"Polska nie może być białą plamą na europejskiej mapie"

"Polska nie może być białą plamą na europejskiej mapie"

Źródło:
PAP

Sto sklepów sieci Rabat Detal zostało zniszczonych w wyniku powodzi - przekazała spółka we wpisie w mediach społecznościowych. Jedna z placówek, znajdująca się w Głuchołazach (województwo opolskie), została zalana zaledwie trzy dni po otwarciu.

Sklep zalany trzy dni po otwarciu. Sieć pokazała zdjęcia

Sklep zalany trzy dni po otwarciu. Sieć pokazała zdjęcia

Źródło:
tvn24.pl

Średnia kwota udzielonego kredytu mieszkaniowego w sierpniu wyniosła niemal 422 tysiące złotych - wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej. To najwięcej w historii. Wartość średniego kredytu była o 9,8 procent wyższa niż przed rokiem.

Kwoty "coraz wyższe". Padł rekord

Kwoty "coraz wyższe". Padł rekord

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2024 roku wyniosło 8189,74 złotego, co oznacza wzrost o 11,1 procent rocznie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Analitycy spodziewali się wzrostu o 10,8 procent.

Pensje mocno w górę. Najnowsze dane

Pensje mocno w górę. Najnowsze dane

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unijny sektory turystyczny odrobił straty po pandemii z nawiązką - wynika z danych Eurostatu. Jak podał unijny urząd statystyczny, w 2023 roku wynajęto o 2,3 procent noclegów więcej niż w przedpandemicznym 2019 roku. Platformy świadczące usługi najmu krótkoterminowego odnotowały najbardziej wyraźny wzrost, bo o prawie 30 procent.

Straty z pandemii odrobione

Straty z pandemii odrobione

Źródło:
PAP

Prawie milion euro kary nałożono na biznesmena, który prowadził krótkoterminowy wynajem niemal 200 willi na greckiej wyspie Mykonos bez odpowiedniej rejestracji.

Na czarno wynajmował wille. Olbrzymia kara

Na czarno wynajmował wille. Olbrzymia kara

Źródło:
PAP

- Dochodzą do mnie sygnały, że w niektórych urzędach te procedury znowu stają się barierą dla ludzi. Niektórzy urzędnicy wymagają danych, które nie są potrzebne - powiedział Donald Tusk na zakończenie posiedzenia sztabu kryzysowego. Premier zwrócił się do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor". Podkreślił, że na szczegółową weryfikację przyjdzie jeszcze czas.

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Źródło:
tvn24.pl

Rezerwa Federalna USA zdecydowała w środę o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych (0,5 p.p.). Była to pierwsza obniżka od lutego 2022 r., kiedy zaczęła się seria podwyżek związana z walką z inflacją. Ostatnie cięcie stóp miało miejsce w 2020 r. Ten odważny, ale nieoczekiwany ruch o pół punktu procentowego otwiera drogę do niższych kosztów pożyczek na wszystkie rodzaje kredytów, od kredytów hipotecznych po karty kredytowe.

Amerykański bank centralny obniżył stopy procentowe bardziej, niż oczekiwano

Amerykański bank centralny obniżył stopy procentowe bardziej, niż oczekiwano

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Salon sukien ślubnych z Kłodzka został kompletnie zniszczony. Anna Gdowik prowadziła go w tym miejscu od ośmiu lat. Udało się uratować tylko kilka sukien i maszyny do szycia. - Nie mogę patrzeć na to, co tam się stało - mówi właścicielka. Ale nie przestaje pracować.

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

Źródło:
tvn24.pl

Naczelna Rada Adwokacka (NRA) zaapelowała do ministra sprawiedliwości, by chronić powodzian przed działalnością firm odszkodowawczych i windykacyjnych żerujących na tragedii. Rada chce, by upowszechniać informacje o pomocy prawnej, zwłaszcza tej świadczonej pro bono.

Pomoc prawna dla powodzian i apel do ministra sprawiedliwości

Pomoc prawna dla powodzian i apel do ministra sprawiedliwości

Źródło:
pap, tvn24.pl

Hubert Różyk złożył w środę rano rezygnację z funkcji rzecznika prasowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W ostatnim czasie pojawiły się kontrowersje związane z zapowiedziami programów pomocowych resortu klimatu, w którym zatrudniony był Różyk.

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Źródło:
tvn24.pl

Kiedyś dała tysiącom kobiet szanse na usamodzielnienie się, teraz składa wniosek o bankructwo. Tupperware, działająca od 78 lat amerykańska marka plastikowych pojemników na żywność, która przynosi straty, złożyła wniosek o upadłość i poszukuje nowych właścicieli, próbując przyciągnąć młodszych klientów.

Legendarna marka w tarapatach. Kiedyś pomogła usamodzielnić się kobietom, teraz bankrutuje

Legendarna marka w tarapatach. Kiedyś pomogła usamodzielnić się kobietom, teraz bankrutuje

Źródło:
BBC

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że przepisy nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach eksportowych z lipca 2023 r. są niezgodne z konstytucją. Decyzja TK ma związek z pracami legislacyjnymi nad zawartymi w noweli przepisami Prawa farmaceutycznego, tzw. Apteki dla aptekarza 2.0. - Czeka nas agresywne przejmowanie rynku aptecznego przez sieci - powiedział w środę prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków, odnosząc się do orzeczenia TK.

TK zadecydował w sprawie aptek. "Czeka nas agresywne przejmowanie rynku"

TK zadecydował w sprawie aptek. "Czeka nas agresywne przejmowanie rynku"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma sprawdzić, czy w miejscach objętych powodzią dochodzi do zmów cenowych lub nadużywania pozycji dominującej - poinformował w środę Urząd. Efektem nielegalnych działań może być między innymi wzrost cen produktów pierwszej potrzeby. Za nieuczciwe praktyki przedsiębiorcom mogą grozić potężne kary finansowe.

"Chęć wzbogacenia się na tragedii". Będą kontrole, możliwe potężne kary

"Chęć wzbogacenia się na tragedii". Będą kontrole, możliwe potężne kary

Źródło:
PAP