Obniżka akcyzy o 50 procent dla polskich browarów rzemieślniczych zacznie obowiązywać od początku 2018 roku - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Według analizy resortu finansów na obniżce skorzysta ok. 150 browarów działających w Polsce.
Jak przekonuje Morawiecki, celem Ministerstwa Finansów jest ułatwienie prowadzenia działalności i rozwój małych polskich producentów piwa.
- Podobnie jak inne kraje europejskie, które mają długą historię warzenia piwa, chcemy wspierać dynamiczny rozwój działających w tym obszarze małych i średnich polskich firm. Często rodzinnych i najczęściej funkcjonujących z dala od wielkich miast. Nasi południowi i zachodni sąsiedzi skutecznie dbają o rozwój swoich lokalnych ośrodków piwowarskich. Czemu zatem my - kraj z tradycjami browarniczymi sięgającymi X wieku - mielibyśmy tego nie robić? To się opłaci nam wszystkim – rzemieślnikom piwowarskim, rynkowi, polskim konsumentom i polskiej gospodarce - powiedział.
Jak dodał, kondycja finansów publicznych "pozwalają państwu polskiemu na takie punktowe działania"
Obniżka akcyzy
- Obniżymy akcyzę w maksymalnym stopniu, na jaki pozwala dziś prawo unijne, czyli o 50 procent. Obecnie stawka akcyzy na piwo wynosi 7,79 zł od hektolitra. Obniżamy ją do 3,9 zł. Chcemy w ten sposób pomóc w rozwoju tym małym, lokalnym, rzemieślniczym browarom, które w roku poprzedzającym rok podatkowy sprzedały do 200 tysięcy hektolitrów piwa - powiedział wicepremier.
Według analizy przeprowadzonej przez Ministerstwo Finansów na obniżce skorzysta ok. 150 działających dziś w Polsce browarów.
- Obniżka akcyzy dla polskich rzemieślniczych browarów zacznie obowiązywać od początku 2018 roku. Od strony formalnej obniżka ta będzie wprowadzona stosownym rozporządzeniem Ministra Finansów - wyjaśnił Morawiecki.
Autor: MS / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock