Dziecko i smartfon. Sprawdź, o czym pamiętać zanim kupisz mu telefon

Z kraju

tvn24bisMłodzież w dobie internetu. "Cały czas są online"

80 proc. polskiej młodzieży non stop jest online. Korzystają ze smartfonów i tabletów. To alarmujące dane, bo rodzice nie kontrolują tego, jak ich dzieci korzystają z internetu.

Anna Rywczyńska z Instytutu Badawczego NASK mówiła, że rodzice często zapominają, że na smartfonie, czy tablecie można tak samo korzystać z internetu, jak przy stacjonarnym komputerze.

Bez kontroli

- Rodzice dają w ten sposób cały internet bez kontroli. Obecnie średni wiek dziecka, które dostaje smartfon wynosi 12 lat. Możemy sobie tylko wyobrazić do czego mają dostęp. Mając takie urządzenie dzieci są online cały czas - mówiła Rywczyńska. Gość TVN24 BiS podkreśliła, że dzieci nie potrafią chronić swojej prywatności. - Korzystają z aplikacji, które są bardzo łatwo dostępne, a wymagają podania bardzo wielu danych. Dzieci nie do końca kontrolują i są w stanie właściwie decydować, dlatego tutaj rola rodzica jest kluczowa, żeby pokazywać na treści, które dziecko może natrafić, bo ten sprzęt jest często po prostu niezabezpieczony - mówiła Rywczyńska. Ekspertka przypomniała, że większość portali społecznościowych jest dostępna od 13 roku życia. - Tymczasem wielu rodziców pomaga swoim pociechom zakładać konta mimo, że nie spełniają tego warunku. Wydaje im się, że to nic złego, że dziecko będzie miało swój profil i będzie ono kontaktowało ze swoimi znajomymi - mówiła Rywczyńska.

Ważne bezpieczeństwo

Jej zdaniem rodzice przed podarowaniem dziecku smarfona powinni odpowiednio zabezpieczyć urządzenie.

- Mogą zablokować strony, których ich dzieci nie powinny oglądać. Mogą zablokować słowa kluczowe, których nie będzie można wyszukać. Istnieje wiele programów, które pomagają to zrobić, ale trzeba pamiętać, że nic nie zastąpi rodzica. Muszą oni rozmawiać ze swoimi dziećmi i pilnować tego, jak dzieci korzystają z telefonów - mówiła Rywczyńska.

Rywczyńska podkreśliła też, że wielu rodziców daje zły przykład dzieciom nie rozstając się z urządzeniami mobilnymi. - Dzieci naśladują ich zachowania. Z badań wynika, że 89 proc. nastolatków śpi ze smartfonem przy głowie. Właściwie go nie wyłącza. To zaburza ich sen, a dzieci bardzo często uzależniają się od smartfonów - mówiła ekspertka.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock