Podczas kongresu Impact '21 minister finansów Tadeusz Kościński podkreślił, że rząd nie planuje cięć wydatków publicznych. Poinformował również, że na najbliższe dwa lata zaplanowane są budżety prorozwojowe, które mają rozkręcać gospodarkę.
- Nie planujemy cięć wydatków, głównie z tego powodu, że chcemy, żeby finanse publiczne finansowały konsumpcję publiczną, ale również inwestycje publiczne. (...) To mam nadzieję zachęci, żeby inwestorzy prywatni też zaczęli swoje pieniądze inwestować w polską gospodarkę i to już wtedy trwale będziemy rozwijać gospodarkę - powiedział Kościński.
- Pieniądze, które mamy w budżetach na ten rok, na przyszły rok zaplanowane to budżet prorozwojowy. Chcemy, żeby jak najwięcej rynek się rozwijał, żeby społeczeństwo miało w kieszeni jak najwięcej pieniędzy - dodał.
Minister podkreślił, że przez następne dwa lata rząd chce rozkręcać gospodarkę i powoli obniżać deficyt, aby w 2024 roku spadł on do poziomu około 2,5 proc.
"To jest spowodowane czynnikami zewnętrznymi"
Szef resortu finansów poproszony o komentarz do rosnącej inflacji w Polsce powiedział, że "nie jest fanem dużej inflacji, tylko umiarkowanej" i dodał, że lepiej, żeby była ona niska.
- Myślę, że poziom (inflacji - red.) spadnie do 2,5 procent pewnie za dwa lata dopiero i będzie to adekwatny poziom. Na razie pewnie jest na zbyt wysokim poziomie, ale też trzeba pamiętać, że to jest spowodowane czynnikami zewnętrznymi, zagranicznymi - powiedział Kościński.
Minister ocenił, że finanse publiczne Polski są zdrowe, wpływy podatkowe są bardzo dobre. - Przez pierwszy kwartał widać, że gospodarka dobrze sobie radzi, mimo że mieliśmy dość duży lockdown, eksport rośnie, produkcja przemysłowa rośnie - powiedział szef resortu finansów
Impact'21
Transformacja energetyczna, zielona ekonomia, perspektywy sektora bankowego, cyberbezpieczeństwo oraz ochrona zdrowia - to główne tematy kongresu Impact'21.
Kolejne tematy to system ochrony zdrowia, rozwój rynku kryptowalut oraz cyberbezpieczeństwo. Ponadto goście będą rozmawiać o zarządzaniu i ekonomicznych realiach polskiego sektora sportowego, trendach inwestycyjnych w sztuce w Polsce, czy roli kobiet w biznesie oraz walki z przejawami dyskryminacji.
Dwudniowy Impact'21 został zorganizowany w hybrydowej formule, spotkania odbywają się jednocześnie na trzech scenach. W sumie przez dwa dni zaplanowano wystąpienie 300 przedstawicieli biznesu, nauki, polityki i nowych technologii, którzy poruszać się będą w 15 obszarach tematycznych.
Pierwszego dnia swoje wystąpienie mieli m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz prezes i dyrektor zarządzająca Discovery EMEA Kasia Kieli.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN24