Prezes Pekao rezygnuje ze stanowiska. Bank podał przyczynę

Z kraju

Dlaczego odwołano Michała Krupińskiego?TVN24 BiS
wideo 2/2

Michał Krupiński nie jest już prezesem Banku Pekao. Bank podał, że chce on kontynuować karierę za granicą. Jego funkcję przejmie dotychczasowy wiceprezes Marek Lusztyn. To nie jedyne zmiany w zarządzie spółki.

"Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna informuje, że w dniu 29 listopada 2019 r. Pan Michał Krupiński złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Banku oraz ze składu Zarządu Banku ze skutkiem natychmiastowym" - poinformował bank.

Przyczyny rezygnacji

"Michał Krupiński motywuje swoją decyzję przede wszystkim chęcią kontynuowania kariery poza Polską" - dodano w kolejnym komunikacie.

Oprócz Michała Krupińskiego z Banku Pekao odeszli wiceprezes zarządu Michał Lehmann oraz członek zarządu Piotr Wetmański. Rezygnacje zostały złożone ze skutkiem natychmiastowym i nie zawierały przyczyn ich złożenia. Rada Nadzorcza na funkcję wiceprezesa zarządu powołała Marcina Gadomskiego. Zaznaczono, że warunkiem powołania jest uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Bank poinformował również, że w piątek rada nadzorcza powołała Marka Lusztyna, dotychczasowego wiceprezesa zarządu banku na funkcję prezesa, "pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz z chwilą uzyskania takiej zgody".

"Do chwili spełnienia powyższego warunku, od którego uzależnione jest powołanie Pana Marka Lusztyna na funkcję Prezesa Zarządu Banku, Rada Nadzorcza Banku powierzyła Panu Markowi Lusztynowi kierowanie pracami Zarządu Banku" - wskazano.

Marek Lusztyn od lipca 2017 r. był wiceprezesem banku nadzorującym działalność Pionu Zarządzania Ryzykami. Pełnił również funkcję członka rad nadzorczych w szeregu spółek zależnych od Banku Pekao (Pekao Leasing, Pekao Bank Hipoteczny, Pekao Investment Banking).

Przed objęciem funkcji wiceprezesa przez blisko 10 lat pracował w strukturach międzynarodowych Grupy UniCredit, ówczesnej spółki-matki Banku Pekao.

Kim jest Michał Krupiński?

Krupiński kierował Pekao od 2017 roku. Prasa od lat nazywa go "złotym dzieckiem PiS".

Według "Gazety Wyborczej" Krupiński miał jeździć do siedziby Prawa i Sprawiedliwości i rozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim oraz biznesmenem Geraldem Birgfellnerem o "atrakcyjnym" kredycie na budowę wieżowców. "Chodzi o kredyt dla Srebrnej (spółki powiązanej z politykami PiS - red.) na budowę biurowca i dla spółek Birgfellnera na przygotowanie inwestycji" - pisała "GW".

Siedzibę banku od siedziby partii dzieli zaledwie kilka minut drogi - jedną ulicą. Do spotkania Kaczyńskiego, Krupińskiego i Birgfellnera miało dojść 21 marca ubiegłego roku.

Birgfellner - jak pisała "GW" - z Krupińskim widział się wcześniej, 4 października i 14 grudnia 2017 roku, a prócz tego wielokrotnie spotykał się z innymi przedstawicielami banku Pekao SA.

"W efekcie Pekao zgadza się na udzielenie pożyczki pomostowej w sumie na 15,5 milionów euro dwóm spółkom Birgfellnera: Nuneatonowi, spółce komandytowej, i Nuneatonowi, spółce z o.o. (ta ostatnia ma być potem przekształcona w Srebrną 2). Termin spłaty: 28 lutego 2020 roku" - podał dziennik.

Ostatecznie - według "Wyborczej" - do wypłaty nie doszło, ponieważ w lipcu 2018 roku Kaczyński zdecydował o "zawieszeniu inwestycji z powodów politycznych", o czym miał powiedzieć na ujawnionym przez "GW" nagraniu.

W 2008 roku Krupiński trafił do Banku Światowego, później pracował dla amerykańskiej instytucji finansowej. Po powrocie PiS-u do władzy został prezesem PZU. Stracił stanowisko w wyniku starcia o wpływy w gospodarce pomiędzy frakcjami Zbigniewa Ziobry i Mateusza Morawieckiego. Ale już po kilku miesiącach został wiceprezesem, a następnie prezesem odkupionego przez Skarb Państwa od Włochów banku Pekao SA.

O banku

Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jednym z trzech największych banków uniwersalnych w Polsce z ok. 200 mld zł aktywów i kapitalizacją rynkową ok. 28 mld zł. Obsługuje ponad 5,5 mln klientów detalicznych oraz co drugą korporację w Polsce.

Od 1998 r. Pekao jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed).

Autor: tol / Źródło: PAP