W poniedziałek rozpoczęło się 13. Forum Gospodarcze TIME "Gospodarka EU 2030". Podczas licznych paneli dyskusyjnych debatowano o prawnych aspektach cyfrowego biznesu, finansowaniu odbudowy gospodarki po pandemii czy perspektywach rozwoju na kolejne lata.
O wykorzystaniu funduszy unijnych na lata 2021-2027 na inwestycje cyfrowe mówił dyrektor departamentu rozwoju cyfrowego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Rafał Sukiennik.
Cyfryzacja głównym tematem konferencji
- Fundusze te będą mogły być wykorzystywane przez różnorodne grono beneficjentów, będą to fundusze w postaci dotacji, jak i zwrotnych instrumentów wsparcia. Wsparcie w obszarze cyfryzacji będzie skoncentrowane na budowie sieci szerokopasmowych, transformacji przemysłowej, cyfryzacji usług i kompetencjach cyfrowych. Ponadto celem będzie wzrost produktywności polskiej gospodarki, będzie finansowana automatyzacja, robotyzacja, poprawa dostępności usług publicznych oraz poprawa innowacyjności - mówił.
Z kolei prezes zarządu Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji Andrzej Dulka zwrócił uwagę, że także branża ICT (technologie informacyjno-telekomunikacyjne) została dotknięta pandemią COVID-19.
- Priorytety biznesowe w tym czasie były takie: na początku była normalna ciągłość biznesowa, to jest oczywiste. Przy pierwszym spowolnieniu firmy optymalizują koszty, szukają oszczędności - to jest naturalne. Patrzymy, gdzie nie wydawać i jak przetrwać kryzys. Następnie firmy adaptują się, budują odporność operacyjną i niektóre z nich widzą celowość inwestycji, widzą szanse, które przed nimi nowa sytuacja gospodarcza tworzy - mówił.
O regulacjach cyfrowej gospodarki mówił z kolei partner w kancelarii prawnej GWW Rafał Duczek.
- Jakie są cele regulacji europejskich? (..) Po pierwsze promowanie inwestycji w sieci o dużej przepustowości, w tym stacjonarnych, ruchomych i bezprzewodowych. Sieć o bardzo dużej przepustowości to albo taka, która w całości składa się z elementów światłowodowych, co najmniej na odcinku do punktu dystrybucji w miejscu świadczenia usługi, albo sieci łączności elektronicznej, która jest w stanie zapewnić w warunkach największego natężenia ruchu podobną wydajność - tłumaczył.
Na konferencji prasowej wypowiadał się też premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, pandemia stała się prawdziwym katalizatorem cyfrowej transformacji, a cyfryzacja przynosi nadzieję na lepsze, jest szansą na przetrwanie, a nawet na przyspieszony rozwój. - Chcemy, żeby Krajowy Plan Odbudowy był prawdziwym impulsem rozwojowym - wskazał.
Jak zaznaczył, jednym z filarów planu jest skokowy wzrost wydatków na szeroko pojętą digitalizację kraju. - Branża ICT będzie forpocztą tej cyfrowej przemiany. Będzie odgrywała kluczową rolę w modernizacji systemu ochrony zdrowia, czy dopasowaniu systemu oświaty do wymogów gospodarki cyfrowej - oświadczył.
Zwracając się do uczestników forum Morawiecki stwierdził m.in. że od cyfryzacji zależy kształt polskiej nowoczesności. - To dla sektora teleinformatycznego kolejna płaszczyzna działań. Efektem tych projektów i inwestycji będzie wzmocnienie polskiej gospodarki, podniesienie jej konkurencyjności i uodpornienie jej na przyszłe kryzysy - powiedział.
Zdaniem Morawieckiego, pełna cyfryzacja w Polsce się powiedzie, ponieważ "Polacy pokochali rozwiązania cyfrowe i coraz więcej osób z nich korzysta - w tym także przy załatwianiu spraw urzędowych”.
- Tylko w ubiegłym roku 4 miliony Polaków założyły Profil Zaufany. W sumie korzysta z niego już ponad 9 milionów obywateli. Natomiast aplikacja m-Obywatel ma już 2 miliony użytkowników i codziennie przybywa nowych - wymieniał. Morawiecki zauważył też, że coraz więcej spraw można załatwić z domowego komputera: elektroniczny PIT, e-recepty, e-zwolnienia, internetowe wnioski 500 plus i wiele, wiele więcej.
- Coraz większa część obsługi biznesu, w tym pełna obsługa tarcz antykryzysowych - jest dostępna w internecie. Urzędowe sprawy jeszcze nigdy nie były tak proste. A to wszystko tylko zapowiedź cyfrowej ery, która dla Polski właśnie rozpoczyna się na dobre - powiedział.
Jak dodał, w 13 Forum Gospodarczym biorą udział najważniejsi gracze na polskim rynku technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych. - Od cyfryzacji (...) zależy kształt polskiej nowoczesności - stwierdził Morawiecki.
Forum Gospodarcze TIME
Forum Gospodarcze TIME to największe wydarzenie sektora ICT w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest neutralną platformą dialogu ekspertów, wymiany wiedzy i informacji, wpisaną w kalendarz największych konferencji w Europie. Stanowi miejsce ważnej debaty i konsultacji społecznych przedstawicieli Rządu, Komisji Europejskiej oraz regulatorów z przedsiębiorcami.
"Rozmiar rynku Unii Europejskiej daje krajom członkowskim nowe szanse rozwojowe. Jednak skorzystanie z nich wymaga ścisłej współpracy i szybkiej modernizacji ram regulacyjnych. Wspólne działanie pozwoli przyspieszyć przechodzenie od koncepcji do praktycznego wdrożenia zharmonizowanych rozwiązań" - czytamy w opisie wydarzenia.
13 edycja Forum Gospodarczego TIME odbywa się w dniach 8-11 marca. Patronat medialny nad wydarzeniem ma m.in. TVN24, a jednym z partnerów jest TVN Grupa Discovery.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock