mBank ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod bank. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości e-mail z fałszywą informacją. "Wiadomość zawiera plik ze złośliwym oprogramowaniem" - podkreślono w komunikacie.
mBank zamieścił ostrzeżenie przezd oszustami na swojej stronie. "Przestępcy podszywają się pod nas i wysyłają fałszywe wiadomości e-mail. Piszą o potwierdzeniu rzekomej płatności SWIFT" - czytamy. Przedstawiciele banku wyjaśnili, że wiadomość zawiera plik ze złośliwym oprogramowaniem.
"Jeśli go otworzysz, doprowadzi to do instalacji złośliwego oprogramowania na Twoim komputerze. Może to skutkować przejęciem przez przestępców kontroli nad Twoim urządzeniem. To też bezpośrednie zagrożenie dla Twoich pieniędzy" - ostrzega mBank.
mBank radzi, co zrobić
W przypadku otwarcia takiego załącznika, należy jak najszybciej przeskanować komputer programem antywirusowym w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. "Jeśli możesz, skorzystaj z innego urządzenia i zmień hasło do serwisu transakcyjnego mBanku oraz wszystkich innych kont bankowych, pocztowych i portali społecznościowych" - radzą przedstawiciele banku.
Jak podano, należy również skontaktować się z mLinią pod numerem +48 42 6 300 800.
mBank przypomina także, że fałszywa wiadomość może zawierać link, który kieruje do strony podszywającej się pod naszą bankowość internetową. "Prawdziwa strona do logowania to https://online.mbank.pl/pl/Login" - wskazano.
Przedstawiciele banku radzą klientom, by zachowali ostrożność. "Jeśli otrzymasz e-maila z załącznikiem lub linkiem, którego się nie spodziewasz – nie otwieraj załączników i nie klikaj w linki. Spróbuj najpierw skontaktować się z instytucją, od której rzekomo pochodzi wiadomość" - czytamy.
Oszuści podszywają się pod banki
Oszuści podszywają się pod banki. W ostatnich dniach zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzegał, że oszuści wykorzystują wizerunek Banku BNP Paribas. Cyberprzestępcy stworzyli reklamy, które prowadzą na fałszywą stronę bankowości elektronicznej dla klientów biznesowych.
Z kolei wcześniej PKO Bank Polski opublikował ostrzeżenie przed wiadomościami od oszustów, przypominającymi maile z wyciągiem okresowym.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock