Z kraju

Morawiecki pozbywa się akcji banku. Na konto premiera wpłynie pięć milionów złotych

Z kraju

Morawiecki: To my wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymi
tvn24Morawiecki: To my wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymi

Mateusz Morawiecki złożył dyspozycję sprzedaży wszystkich posiadanych akcji BZ WBK - poinformował Stanisław Starnawski z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju.

Według obecnego kursu akcji (366,7 zł - godz. 15.30) wartość pakietu to 5,03 mln zł.

Na cele charytatywne

Przypomnijmy, że Mateusz Morawiecki jeszcze jako wicepremier w oświadczeniu majątkowym według stanu na koniec 2016 roku wykazał, że jest właścicielem papierów wartościowych. Chodzi o 13711 akcji Banku Zachodniego WBK, które na koniec minionego roku były warte około 4 mln 333 tys. zł, a obecnie ponad 5 mln zł.

Po wejściu w skład rządu, Morawiecki nie pozbył się akcji banku, którego prezesem był przez 8 lat. Ta sprawa budziła spore emocje. Padały bowiem pytania, czy nie dochodzi do konfliktu interesów w sytuacji, kiedy Morawiecki jako minister finansów podejmuje decyzje ważne dla banków, a przy tym jest akcjonariuszem jednego z nich.

W miniony poniedziałek głos w tej sprawie zabrało Ministerstwo Rozwoju. Jak podkreślono w stanowisku resortu, Morawiecki już jako wicepremier zadeklarował, że na czas pełnienia funkcji rządowych "całkowicie zamraża portfel akcji BZ WBK". "Zobowiązał się też nie dokonywać żadnych operacji związanych z obrotem akcjami. A ponadto wszelkie korzyści związane z potencjalnymi dywidendami - w całości przekazywać na cele charytatywne i społeczne, co sukcesywnie realizuje" - dodał resort rozwoju.

W środę Stanisław Starnawski z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju poinformował, że Mateusz Morawiecki złożył dyspozycję sprzedaży wszystkich posiadanych akcji BZ WBK.

Autor: mb / Źródło: PAP Biznes

Raporty:
Pozostałe wiadomości