Moody's obniży rating Polski? Morawiecki: nie ma powodów, by rozdzierać szaty

Moody's obniży rating Polski? Morawiecki: to nie jest koniec świata
Moody's obniży rating Polski? Morawiecki: to nie jest koniec świata
tvn24
Moody's obniży rating Polski? Morawiecki: to nie jest koniec światatvn24

- Nie było jednoznacznych sygnałów, które mówiłyby o tym, że nastąpi obniżenie ratingu - mówił w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. 13 maja agencja Moody's ma ogłosić decyzję ws. ratingu Polski. Dodał jednak, że "każdy ruch agencji ratingowych będzie miał znaczenie". - Nam zależałoby, by tego ruchu nie było, ale nie ma co z tego powodu rozdzierać szat. To nie jest koniec świata - mówił Morawiecki.

Prezes Rzepliński ujawnił w czwartek, że Paweł Szałamacha zwrócił się do niego pisemnie, by rozważył powstrzymanie się do 13 maja z publicznymi wypowiedziami, podnoszącymi poziom sporu o Trybunał Konstytucyjny. Uzasadnił to tym, że 13 maja agencja Moody's ma podjąć decyzję ws. ratingu Polski.

Niektórzy analitycy wskazywali, że to wydarzenie nie pozostało bez wpływu na rynek walutowy. Jednak zdaniem wicepremiera Morawieckiego "geopolityka" osłabia złotego, a nie list ministra Szałamachy. - Wojna na Ukrainie, niepewność wobec imigrantów, słabe Chiny, słaby wzrost w strefie euro oraz turbulencje w Stanach Zjednoczonych, gdzie miały być podwyżki stóp procentowych, a będą być może obniżki - wyliczał.

- To są główne przyczyny, które obniżają złotego, ale poza tym, do dla naszych eksporterów na razie jest cały czas bardzo dobry kurs - dodał gość programu "Jeden na Jeden". - Kiedy złoty porusza się w trendzie 4,20-4,50 to ja się nie martwię. Nie chciałbym żeby ona była ani za mocna, ani za słaba - wskazywał Mateusz Morawiecki.

"Sympatyczna formuła"

Wicepremier nie skrytykował decyzji o wysłaniu listu. - Jak ktoś pisze, czy rozważyłby powstrzymanie, to nie jest chyba nic strasznego. To jest bardzo grzeczna, sympatyczna formuła - tłumaczył Morawiecki.

Pytany o to, czy napisałby podobny list do prezesa Rzeplińskiego, odpowiedział, że nie jest ministrem finansów. - Minister finansów rozmawia z rynkami kapitałowymi i na pewno wyważył za oraz przeciw i taki list napisał. Bardzo grzeczny, bezpośredni, bez intencji upubliczniania po to, żeby rzeczywiście polska elita trzymała się razem, jeżeli chodzi o jakość sytuacji gospodarczej - dodał.

Jednocześnie wskazując, że prezes Rzepliński, to "jeden z czołowych polityków opozycji".

Co zrobi Moody's?

W połowie stycznia agencja Standard&Poor's obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB+" z "A-". 13 maja swoją decyzję ma podjąć agencja Moody's. Jak jednak zapewnił wicepremier Morawiecki rząd nie ma żadnych przecieków, jaka będzie decyzja ze strony agencji.

- W normalnych okolicznościach jest tak, że agencje ratingowe wysyłają kilka miesięcy, a już co najmniej kilka tygodni wcześniej bardzo wyraźne sygnały, co do swojej intencji. Po to się to dzieje, żeby ruchy na giełdach i walutach były wygładzone, a nie tąpnięcia. Tych sygnałów na razie było za mało - powiedział.

- Nie było jednoznacznych sygnałów, które mówiłyby o tym, że nastąpi obniżenie ratingu. Zobaczymy jaka będzie decyzja, ponieważ chciałbym żebyśmy byli traktowani poważnie przez agencje ratingowe - dodał Morawiecki.

Mówiąc o konsekwencjach ewentualnej obniżki, minister rozwoju wskazywał na ostatnią decyzję niemieckiego koncernu. - O fundamentach polskiej gospodarki bardziej świadczą decyzje takie jak ta Daimlera, który co jest wielkim naszym sukcesem, zamierza uruchomić produkcję silników w Polsce - mówił wicepremier. - Bardzo trudne negocjacje z Daimlerem praktycznie były przegrane na początku roku. Ale okazało się, że nasza profesjonalna oferta i nasz dialog z nimi przekonał ich do tego - mówił.

- Każdy ruch agencji ratingowych jeżeli byłby, to będzie miał znaczenie i nam zależałoby, by tego ruchu nie było, ale nie ma co z tego powodu rozdzierać szat. To nie jest koniec świata - dodał wicepremier.

Plan Morawieckiego

Wicepremier mówił także o zapowiedzianym na lutowej konferencji tzw. Planie Morawieckiego, jednocześnie zaprzeczając, by ktoś "torpedował" jego działania.

- Mam narzędzia (potrzebne do Planu Morawieckiego - red.), ale jeszcze nie wszystkie, ponieważ czekam na przejście przez Sejm ustawy, która miałaby przekazać w ręce ministra rozwoju kilka instytucji na czele z Bankiem Gospodarstwa Krajowego - wskazywał Morawiecki.

Kiedy to się stanie? - Myślę, że w ciągu kilku najbliższych tygodni, ale niezależnie od tego nie ma tutaj napięć (...) Rząd pracuje bardzo spójnie nad planem na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. O wszystkim razem rozmawiamy. Spotkałem się ostatnio z kilkoma ministrami na bilateralnych uzgodnieniach - powiedział Morawiecki, którego pytano także o to, czy ma "na pieńku" z ministrem finansów Pawłem Szałamachą.

- W sprawie takiej jak gospodarka jest mnóstwo rzeczy, co do których ludzie się nie zgadzają, ale na tym polega spór demokratyczny. Natomiast w najważniejszych sprawach oczywiście się zgadzamy i bardzo często rozmawiamy - tłumaczył wicepremier Morawiecki.

Premier krytykuje?

Pracę ministra rozwoju skomentowała ostatnio premier Beaty Szydło, która w tygodniku "wSieci" powiedziała: "trzymam kciuki za Mateusza Morawieckiego, ale czas przechodzić do konkretów".

- Pani premier Szydło znakomicie rozumie mechanizmy gospodarcze i na pewno się orientuje, że niektóre projekty mogą trwać parę miesięcy, niektóre parę lat, a niektóre zapóźnienia trzeba odrabiać 20 albo nawet 10 lat. Tak jest skonstruowany nasz plan - komentował wicepremier.

O następcy Belki

Wicepremier Morawiecki mówił także o zaprezentowanym w piątek kandydacie na nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego Adamie Glapińskim. Na tym stanowisku zastąpi prof. Marka Belkę, którego kadencja wygasa w czerwcu.

- Prezes Adam Glapiński, gdy zostanie zatwierdzony, to według mojej wiedzy zaprezentuje całą swoją koncepcję i strategię funkcjonowania. NBP ma swój priorytetowy cel, zapewnić stabilność pieniądza i temu na pewno będzie się poświęcał - podkreślił gość programu "Jeden na Jeden".

- Warto, aby NBP miał takie instrumentarium, jak dojrzałe kraje, czy banki centralne krajów zachodu, bo to pomoże reagować w różnych sytuacjach - dodał.

Pytany o pomoc frankowiczom, Morawiecki wskazywał, że "trzeba wypracować kompromis". - Który obywatelom zwłaszcza tym, którzy są w potrzebie będzie dawał możliwość wyjścia z tej sytuacji, czy pułapki jak niektórzy słusznie mówią - podkreślił wicepremier.

Zobacz całą rozmowę.

Gościem programu "Jeden na Jeden" był Mateusz Morawiecki
Gościem programu "Jeden na Jeden" był Mateusz Morawieckitvn24

Autor: mb//km / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rotterdam, największy port w Europie, rozpoczął przygotowania do potencjalnego konfliktu z Rosją - podał "Financial Times". Rezerwuje miejsca dla okrętów z wyposażeniem wojskowym oraz planuje, dokąd przekierować transport cywilny w przypadku wojny.

Największy port Europy przygotowuje się na potencjalną wojnę

Największy port Europy przygotowuje się na potencjalną wojnę

Źródło:
PAP

Po latach napięć i spadku ruchu pasażerskiego lotnisko w Modlinie ma otrzymać nowy impuls rozwojowy. Ryanair zapowiada nowe kierunki i zwiększenie floty, terminal ma zostać rozbudowany, a do portu zaczynają wchodzić nowi przewoźnicy. Nad ambitnymi planami wciąż wisi jednak polityczne ryzyko.

Modlin przyspiesza. Ryanair inwestuje, nowi gracze na horyzoncie

Modlin przyspiesza. Ryanair inwestuje, nowi gracze na horyzoncie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ruszyło odliczanie do przyjęcia euro przez Bułgarię. Państwa Unii Europejskiej zagłosowały we wtorek za przystąpieniem tego kraju do strefy euro 1 stycznia 2026 roku. Bułgaria zostanie 21. krajem Wspólnoty będącym członkiem eurolandu.

Euro w kolejnym kraju. Jest decyzja

Euro w kolejnym kraju. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Wiceminister klimatu Miłosz Motyka przekazał, że możliwe są zmiany w proponowanych przepisach przeciwpożarowych dotyczących domowych magazynów energii. Wcześniej przeciw wymogom proponowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprotestowała branża OZE.

Alarm w branży. Wiceminister zabiera głos

Alarm w branży. Wiceminister zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z najnowszego raportu porównywarki Rankomat wynika, że za obowiązkowe ubezpieczenie OC kierowca musi zapłacić dziś o 14 procent więcej niż przed rokiem. Średnia składka to prawie 700 zł. Gdzie najdrożej? Myli się ten, kto pomyśli, że w Warszawie. Stolica nie trafiła nawet do pierwszej trójki. Najwięcej muszą zapłacić mieszkańcy Gdańska, Wrocławia oraz Łodzi.

Obowiązkowe OC coraz droższe

Obowiązkowe OC coraz droższe

Źródło:
Rankomat.pltvn24.pl

W maju rynek mieszkaniowy się ożywił po obniżce stóp procentowych, jednak jak pokazują najnowsze dane było to chwilowe ożywienie. Jak wynika z raportu Otodom w czerwcu w siedmiu największych miastach sprzedano niespełna 3,1 tysiąca mieszkań.

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Dane nie pozostawiają złudzeń"

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Dane nie pozostawiają złudzeń"

Źródło:
PAP

- Nie wiadomo, kiedy prezes NBP Adam Glapiński zostanie przesłuchany przez sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej w sprawie zarzutów z wniosku o pociągnięcie go do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu - poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z Koalicji Obywatelskiej. Nie wiadomo także, kiedy komisja zakończy prace w tej sprawie.

"Sprawa jest trudna, złożona, skomplikowana" Co z Trybunałem Stanu dla prezesa Glapińskiego?

"Sprawa jest trudna, złożona, skomplikowana" Co z Trybunałem Stanu dla prezesa Glapińskiego?

Źródło:
PAP

Strajk spowodował utrudnienia i opóźnienia na kolei we Włoszech. To kolejny protest w szczytowym okresie wakacyjnych wyjazdów.

Ważna informacja dla turystów. Utrudnienia we Włoszech

Ważna informacja dla turystów. Utrudnienia we Włoszech

Źródło:
PAP

Nowe podejście Stanów Zjednoczonych do energetyki - powrót do klasycznych surowców - mogło "wydawać się dziwactwem", biorąc pod uwagę trendy w uprzemysłowionych państwach. Jednak w ślad za USA podążają inne zachodnie kraje - wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zmiana trendu na Zachodzie. "Coraz więcej krajów obawia się zależności"

Zmiana trendu na Zachodzie. "Coraz więcej krajów obawia się zależności"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Chiny ostrzegły administrację Donalda Trumpa przed ponownym otwieraniem konfliktu handlowego poprzez wznowienie ceł na ich towary w przyszłym miesiącu. Zagroziły także, że podejmą kroki przeciwko tym państwom, które dobiją targu z USA, by odciąć Chiny od łańcucha dostaw.

Chiny ostrzegają Trumpa i grożą odwetem innym krajom

Chiny ostrzegają Trumpa i grożą odwetem innym krajom

Źródło:
Reuters

Służą do omijania sankcji, zakupu broni, ale też ratują prywatne majątki czy pomagają w prowadzeniu działań humanitarnych. - W Rosji, Ukrainie, Izraelu, Iranie, a także w innych powiązanych krajach widzieliśmy, jak kryptowaluty były sposobem na ucieczkę kapitału do bezpiecznych miejsc - tłumaczy w rozmowie z TVN24+ Bartłomiej Mętrak, analityk rynków finansowych XTB. Czy podczas konfliktu wojennego pieniądze zawsze będą na celowniku? - Zawsze tak jest - odpowiada Krzysztof Piech, dyrektor Centrum Technologii Blockchain na Uczelni Łazarskiego.

Kiedy giełdy upadają, a hakerzy atakują. Kryptowaluty w czasach wojny

Kiedy giełdy upadają, a hakerzy atakują. Kryptowaluty w czasach wojny

Źródło:
TVN24+

Prezydent USA Donald Trump pokazał w poniedziałek kopie listów adresowanych do 14 krajów, w których zapowiada wprowadzenie wobec nich nowych stawek celnych. Najwyższe taryfy dotyczą Laosu i Mjanmy (po 40 proc.). Prezydent USA zaznaczył w nich, że w razie nałożenia przez kraje ceł na USA, Waszyngton podniesie swoją stawkę celną o taką samą wysokość.

Donald Trump wysyła listy w sprawie ceł. Wyjaśnia powody decyzji

Donald Trump wysyła listy w sprawie ceł. Wyjaśnia powody decyzji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Jeśli złoty umocni się wobec dolara bardziej niż frank szwajcarski, Polska może stać się 20. gospodarką świata - stwierdził doktor Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej. Podkreślił, że istotną rolę odegrają także demografia i rozwój innowacyjności nad Wisłą.

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Źródło:
PAP

W kwietniu Komisja Europejska nałożyła karę w wysokości 500 milionów euro na Apple za łamanie unijnych przepisów antymonopolowych. W poniedziałek, ostatniego możliwego dnia, koncern złożył odwołanie, twierdząc, że Komisja w swojej decyzji "wykracza daleko poza prawne wymogi".

Apple odwołuje się od gigantycznej kary Komisji Europejskiej

Apple odwołuje się od gigantycznej kary Komisji Europejskiej

Źródło:
Reuters

Laureaci Nagrody Nobla chcą opodatkowania fortun najbogatszych. Siedmioro ekonomistów w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" zaapelowali, by Francja wprowadziła podatek od fortun najbogatszych obywateli. Według ich wyliczeń wprowadzenie 2-procentowego obciążenia miałoby przynieść dochód rzędu 250 mld dolarów.

Grupa noblistów chce opodatkowania najbogatszych

Grupa noblistów chce opodatkowania najbogatszych

Źródło:
PAP

Według danych Dun & Bradstreet Poland, firmy zajmującej się przetwarzaniem i analizą danych o przedsiębiorstwach, każdego dnia z krajobrazu Polski znika przynajmniej 10 sklepów. W ciągu roku zostało zamkniętych około 2 tysięcy sklepów, choć nadal działa ich w Polsce ponad 365 tys.

Ubywa polskich sklepów. Każdego dnia znika ich przynajmniej 10

Ubywa polskich sklepów. Każdego dnia znika ich przynajmniej 10

Źródło:
PAP

Minister finansów USA Scott Bessent ogłosił, że w ciągu dwóch dni zostaną przedstawione nowe umowy handlowe z amerykańskimi partnerami. W środę upływa wyznaczony przez Waszyngton termin na ich wynegocjowanie.

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

Źródło:
PAP

Akcje Tesli spadają o ponad siedem procent. W sobotę szef producenta samochodów elektrycznych Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii. Polityczne zaangażowanie biznesmena budzi kontrowersje wśród części inwestorów.

Kurs Tesli. Mocna reakcja po ogłoszeniu Elona Muska

Kurs Tesli. Mocna reakcja po ogłoszeniu Elona Muska

Źródło:
PAP

Klarowne i zrozumiałe informacje, większa ochrona klientów i zakaz reklam, w których pożyczka pokazana jest jako sposób poprawy poziomu życia - to główne założenia projektu ustawy o kredycie konsumenckim. Nowe regulacje mają dostosować prawo do unijnych dyrektyw.

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Źródło:
PAP

W ramach deregulacji strona społeczna zgłosiła 500 propozycji, powstało około 175 aktów prawnych, a prawie 20 ustaw zostało podpisanych przez prezydenta - przekazał na konferencji prasowej szef Inicjatywy SprawdzaMY, prezes InPostu Rafał Brzoska. Oto najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić.

Deregulacja. To się udało zrobić

Deregulacja. To się udało zrobić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Minister transportu Rosji Roman Starowojt został odwołany przez przywódcę kraju Władimira Putina bez podania przyczyny. Dziennik "Izwiestia" podał, że Starowojt został znaleziony martwy w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Zdaniem gazety polityk prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Chiny sprzeciwiają się używaniu ceł jako narzędzia nacisku - przekazała w poniedziałek rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning. To odpowiedź Pekinu na sformułowane przez prezydenta Donalda Trumpa ostrzeżenie, że USA będą podwyższać cła dla krajów sprzyjających BRICS.

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił zarzuty organizatorowi wydarzeń artystycznych Live Nation, kwestionując regulaminy firmy. UOKiK wskazał w komunikacie, że chodzi o zakaz wnoszenia bagaży na organizowane przez firmę imprezy i obowiązkowe opłaty za zostawienie plecaków i torebek w depozycie.

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

Źródło:
PAP

Czeska rafineria Litvinov wznowiła pracę po piątkowej awarii prądu - podał Unipetrol, który jest częścią grupy Orlen. 

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Źródło:
PAP

Ponad osiem tysięcy gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło też metro i pociągi w południowej części stolicy Austrii. Służby zdołały już przywrócić dostawy energii elektrycznej do większości odbiorców.

Blackout w europejskiej stolicy

Blackout w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Pod pretekstem tak zwanego pakietu antyblackoutowego rząd planuje zniesienie taryf na energię elektryczną, które obecnie chronią odbiorców przed nadmiernymi podwyżkami cen ze strony dostawców energii - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości zrezygnował z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu pierwszej instancji - zwraca uwagę w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Źródło:
PAP

Aparat fotograficzny tylko na czas wakacji, najnowszy smartfon do przetestowania. Najem sprzętu przeżywa boom - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Nowy trend nad Wisłą

Nowy trend nad Wisłą

Źródło:
PAP

W Paryżu doszło w sobotę do wielu lokalnych awarii prądu, których powodem była niedawna fala upałów - poinformował koncern energetyczny Enedis w komunikacie około północy. Awaria dotknęła między innymi część budynków Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP