Pełnomocnik szefa MON do spraw przestrzeni kosmicznej. Poznaliśmy nazwisko

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Błaszczak o raporcie NIK w sprawie szkolenia w armii: to wycinek całości
Błaszczak o raporcie NIK w sprawie szkolenia w armii: to wycinek całościPolskie Radio
wideo 2/4
Polskie RadioBłaszczak o raporcie NIK w sprawie szkolenia w armii: to wycinek całości

Pułkownik Marcin Górka został pełnomocnikiem ministra obrony narodowej do spraw przestrzeni kosmicznej - poinformował resort na Twitterze. Jego zadaniem będzie między innymi "opracowanie i implementacja resortowej strategii wykorzystania przestrzeni kosmicznej".

Minister Mariusz Błaszczak utworzył urząd pełnomocnika ministra obrony narodowej do spraw przestrzeni kosmicznej w poniedziałek. Wtedy weszła bowiem w życie decyzja w tej sprawie, którą opublikowano na stronach MON.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Pełnomocnik do spraw przestrzeni kosmicznej

Zgodnie z przepisami, pełnomocnika powołuje i odwołuje minister obrony narodowej. Nazwisko pełnomocnika poznaliśmy w środę.

"Minister @mblaszczak powołał płk. Marcina Górkę na Pełnomocnika MON ds. przestrzeni kosmicznej" - poinformował resort na Twitterze. "To realizacja założeń NATO, które uznało przestrzeń kosmiczną za nową domenę działań. Do zadań Pełnomocnika należy implementacja Polskiej Strategii Kosmicznej i dokumentów wykonawczych" - dodano.

Nadzór merytoryczny nad pracą pełnomocnika będzie sprawował sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa.

Zadania pełnomocnika

W rozporządzeniu ministra wskazano, że "pełnomocnik realizuje zadania w zakresie opracowania i implementacji resortowej strategii wykorzystania przestrzeni kosmicznej".

Na tej podstawie będzie przedstawiał Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego "propozycje dotyczące planowania, inicjowania, przygotowania, koordynowania i nadzorowania programów, projektów i procesów realizowanych w resorcie obrony narodowej w obszarze budowy zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej" między innymi do pozyskiwania satelitarnych zobrazowań Ziemi oraz obserwacji, rozpoznania i budowy świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej.

Do zadań pełnomocnika będzie też należało przygotowanie strategii resortu obrony narodowej w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Ponadto pełnomocnik będzie reprezentował MON, "w charakterze eksperckim, na forum Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej, Europejskiej Agencji Obrony i Europejskiej Agencji Kosmicznej".

Zgodnie z rozporządzeniem pełnomocnik do dnia 31 sierpnia 2020 roku przygotuje "projekt decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie powołania Zespołu Zadaniowego do spraw Operacyjnego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej, stanowiącego organ doradczy pełnomocnika". Obsługę administracyjną pełnomocnika zapewnia Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego.

Na ostatnim szczycie NATO w grudniu ubiegłego roku w Londynie sojusznicy potwierdzili uznanie przestrzeni kosmicznej za kolejną domenę działań Sojuszu po lądzie, wodzie, powietrzu i cyberprzestrzeni.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: MON

Pozostałe wiadomości