Stawki mandatów mocno w górę. Na efekt "nie trzeba było długo czekać"

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24
Antoni Rzeczkowski o nowych stawkach mandatów
Antoni Rzeczkowski o nowych stawkach mandatówTVN24
wideo 2/7
TVN24Antoni Rzeczkowski o nowych stawkach mandatów

Według nowego taryfikatora mandatów już w nocy 1 stycznia ukarano pierwsze osoby - poinformował w rozmowie z TVN24 Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji. Kierowca, który jechał z prędkością 160 kilometrów na godzinę, został ukarany mandatem w wysokości 2,5 tysiąca złotych. Kobieta, która omijała pojazd przepuszczający pieszego na pasach, została ukarana mandatem w wysokości 1500 złotych.

Taryfikator mandatów 2022 - stawki w górę

Antoni Rzeczkowski przypomniał, że od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator. - Policjanci się do niego stosują. Niestety nie trzeba było długo czekać, bo już kilka minut po północy (1 stycznia) policjanci, chociażby na terenie Warszawy na Trasie Siekierkowskiej zatrzymali samochód, który poruszał się z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Kierujący został ukarany mandatem w wysokości 2,5 tysiąca złotych - wyjaśniał.

Wymienił jeszcze jeden przykład ukarania kierowcy mandatem według nowego taryfikatora. Kobieta omijała przepuszczający pieszego na pasach pojazd, którym okazał się policyjny radiowóz. - Została ukarana mandatem w wysokości 1500 złotych - powiedział Antoni Rzeczkowski.

- Policjanci działają zgodnie z nowym taryfikatorem. Przypomnijmy, że on ma służyć poprawie bezpieczeństwa na polskich drogach. Zostały podniesione stawki za wykroczenia, które skutkują występowaniem wypadków drogowych - zaznaczył.

- Mówimy tutaj o karach za przekroczenie prędkości, wykroczeniach popełnianych wobec pieszych, takich jak chociażby nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu - tutaj chodzi o mandaty w wysokości 1500 złotych - wymieniał. Dodał, że zmieniła się także stawka mandatu za nieprawidłowe wyprzedzanie - nowy taryfikator przewiduje za to mandat w wysokości 1000 złotych.

- Również warto pamiętać, że zmieniła się kwota mandatu za korzystanie z telefonu komórkowego, w sposób wymagający trzymania słuchawki w ręku podczas kierowania pojazdem. Taki mandat wynosił do tej pory 200 złotych, teraz jest to 500 złotych - mówił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Mandaty 2022. Wyższe kary dla kierowców

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw podwyższa maksymalną wysokość grzywny nakładanej przez sąd - z 5 do 30 tys. zł.

Przepisy zwiększają również wysokość grzywny, którą można nałożyć w postępowaniu mandatowym (przez policję) - z 500 zł do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń - do 6 tys. zł. Nowe stawki mandatów, które obowiązują od 1 stycznia 2022 roku, zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Przekroczenie prędkości

Zgodnie z nowym taryfikatorem mandat za przekroczenie prędkości o 30 km/h wyniesie do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h zapłacimy co najmniej 800 zł, a dalej - o 41-50 km/h - 1000 zł; o 51-60 km/h - 1500 zł; o 61-70 km/h - 2000 zł; o 71 km/h i więcej - 2500 zł.

Grzywna nie niższa niż 4000 zł będzie groziła za niewskazanie wbrew obowiązkowi, na żądanie uprawnionego organu, komu pojazd został powierzony do kierowania lub używania w oznaczonym czasie w postepowaniu w sprawach o przestępstwo.

2000 zł wyniesie mandat za jazdę autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych. Według nowego taryfikatora mandat za korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem wyniesie 500 zł.

Taryfikator mandatów 2022PAP/Maciej Zieliński

Przejście dla pieszych

Wzrosły także mandaty za naruszenia skierowane przeciwko bezpieczeństwu pieszych. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście będzie groził mandat w wysokości 1500 zł. Taki sam mandat może zapłacić kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną i nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Z kolei 1500 zł zapłaci kierujący, który wyprzedzi inny pojazd na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem. Mandat taki będzie groził również za omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Zgodnie z nowym taryfikatorem 800 zł wyniesie mandat za zaparkowanie pojazdu na miejscu dla niepełnosprawnych.

Jazda po alkoholu

2500 zł wyniesie mandat za niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Tyle samo zapłacimy za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu.

Punkty karne

W nowym taryfikatorze punktów karnych wyszczególniono 12 wykroczeń, za które kierowca może otrzymać jednorazowo 15 punktów karnych. Wśród nich znalazło się nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach lub na nie wchodzącemu.

Tyle samo punktów karnych otrzyma na swoje konto również kierowca, który: nie zatrzyma się do kontroli i ucieknie; spowoduje wypadek drogowy; sprowadzi katastrofę w ruchu lądowym; kieruje pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu; kieruje pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego; ominie pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym; wyprzedzi na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.

Zmianą jest również zniesienie szkoleń, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu. Ponadto wprowadzony zostanie mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.

Mandaty za wybrane wykroczeniaPAP/Maciej Zieliński

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości