Zapomniałeś zapłacić mandat za jazdę bez biletu? Sprawdź, kiedy ulega przedawnieniu

Z kraju

TVN24 BiSPrzedawniony mandat za jazdę bez biletu

Jazda "na gapę" może skończyć się dla nas otrzymaniem wysokiego mandatu. Czy jest szansa na ominięcie zapłaty? Po jakim czasie mandat ulega przedawnieniu? Wyjaśniał to Paweł Blajer w rozmowie z adwokat Martą Lech w programie "Biznes dla Ludzi".

Roszczenie z tytułu niezapłaconego mandatu za jazdę bez biletu ulega przedawnieniu.

- Termin ten wynosi rok - powiedziała Marta Lech. Jak dodaje, "zgodnie z prawem przewozowym roczny termin należy liczyć od daty kiedy ten mandat powinien zostać zapłacony".

Jeżeli data nie została określona, to wówczas termin liczony jest od prawdopodobnej daty, czyli od dnia, w którym zostaliśmy przyłapani na jeździe "na gapę".

- Jeżeli przez rok nic się nie wydarzy, to wówczas można być pewnym, że roszczenie się przedawniło - stwierdziła adwokat.

Choć jak zwróciła uwagę Lech, "należy mieć na uwadze inne okoliczności, wystawca tego mandatu może pójść również do sądu".

Zakład (wystawca - red.) ma rok czasu żeby podjąć jakąkolwiek czynność przed sądem, która może przerwać bieg terminu przedawnienia. Jak zauważyła Lech, "może wystąpić o wydanie nakazu zapłaty".

Przedawnienie egzekucji

Jeżeli w terminie roku wystąpi o nakaz zapłaty, to "wówczas termin przedawnienia ulega zawieszeniu".

Jak teoretyzuje adwokat Marta Lech, "jeśli taki nakaz zapłaty został wydany w 2004 roku i został jeszcze w tym samym roku został do nas wysłany, a my go nie podjęliśmy i przez 10 lat podmiot nic nie robił żeby wyegzekwować tą należność, to również dojdzie do przedawnienia egzekucji".

- Wtedy nie ma znaczenia pierwotny termin przedawnienia, tylko ma znaczenie, czy w ciągu dziesięciu lat od daty nadania nakazu zapłaty organ zwrócił się do nas w postępowaniu egzekucyjnym o zapłatę należności. Jeśli tego nie zrobił, to również przedawnieniu ulega postępowaniu egzekucyjne - dodała.

Skąd wiemy o czynnościach?

- Jeśli chcemy wiedzieć, czy coś dzieje w tej sprawie z różnych względów, to powinniśmy zwrócić się z takim pytaniem do wystawcy tego mandatu na jakim etapie jest postępowanie Należy jednak pamiętać, że naszym obowiązkiem jest zapłata za przejazd - powiedziała Lech.

Jak dodaje, "zakład ma prawo dochodzić swoich należności wszelkimi możliwymi sposobami przewidzianymi przez przepisy".

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku o godz. 18.15 w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ