Dni wolne od pracy w 2021 roku. Podpowiadamy, kiedy wziąć urlop

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?TVN24
wideo 2/5
TVN24Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?

Planując urlop w 2021 roku, warto zwrócić uwagę na dni ustawowo wolne od pracy. Dobrze organizując swój wypoczynek będzie przynajmniej kilka okazji, by w prosty sposób go wydłużyć. Podpowiadamy, kiedy najlepiej wziąć urlop w 2021 roku.

Dni wolne od pracy 2021

Dni świątecznych w 2021 roku będzie tyle samo co w roku poprzednim – 13. Niestety prawie połowa z nich wypadnie w weekendy. Tym ważniejsze jest, by dobrze zaplanować swój urlop i wykorzystać możliwości, jakie przynosi tegoroczny kalendarz. Wiele osób ma przy tym nadzieję, że dzięki szczepieniom przeciwko koronawirusowi COVID-19 w tym roku łatwiej będzie o wakacyjny wyjazd.

Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem, gdy święto wypada w sobotę, to pracodawca ma obowiązek oddania za niego pracownikowi dnia wolnego. W 2021 roku dwukrotnie będzie miała miejsce taka sytuacja – 1 maja oraz 25 grudnia. Dodatkowy dzień wolny nie przysługuje natomiast za święto wypadające w niedzielę.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Majówka 2021

Pierwszą dobrą okazją do dłuższego wolnego był sam początek roku, gdy wzięcie 4 dni urlopu (4, 5, 7 i 8 stycznia) dawało w sumie 10-dniowy wypoczynek. Kolejny to Wielkanoc ze względu na wolny od pracy Poniedziałek Wielkanocny.

Dobra okazją do dłuższego urlopu jest majówka. Ponieważ 1 maja wypada w sobotę, będzie można za to święto odebrać dzień wolny. Jeżeli odbierze się go 4 maja, to biorąc 3 kolejne dni urlopu (5, 6 i 7 maja) zapewnimy sobie aż 9 dni wolnych od pracy.

Kolejnego długiego weekendu możemy spodziewać się w czerwcu, a to za sprawą Bożego Ciała wypadającego w czwartek 3 czerwca. Biorąc wówczas wolne w piątek zyskamy cztery dni wolnego z rzędu.

Jeśli weźmiemy z kolei cztery dni wolnego (poniedziałek, wtorek, środę i piątek od 31 maja do 2 czerwca oraz 4 czerwca), to będziemy mogli cieszyć się z dziewięciu dni wolnego, bo 29 - 30 maja oraz 5-6 czerwca to weekendy.

Kiedy urlop w 2021 roku?

Gorzej pod tym względem wypada sierpień. Będące tradycyjnie szczytem sezonu urlopowego Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) wypada w niedzielę. W rezultacie nie przyniesie nam to żadnego dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Na więcej dni wolnych liczyć możemy natomiast w listopadzie. Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada w 2021 roku w poniedziałek, zaś Święto Niepodległości (11 listopada) w czwartek. W tym drugim przypadku wystarczy więc wziąć wolny piątek, aby cieszyć się czterodniowym wypoczynkiem. Możemy również zdecydować się na dłuższe wolne biorąc 4 dni urlopu (8, 9, 10 i 12 listopada) i uzyskując w ten sposób aż 9 dni bez pracy.

Święta Bożego Narodzenia wypadają w sobotę i niedzielę. Choć będzie można odebrać dzień wolny za przypadający w sobotę 25 grudnia pierwszy dzień świąt, da to nam i tak jedynie trzy dni przerwy od pracy. Dodatkowy dzień wolny będzie nam przysługiwał za 1 stycznia 2021 - Nowy Rok.

Oto pełna lista dni ustawowo wolnych od pracy w 2021 roku:

1 stycznia - Nowy Rok (piątek)

6 stycznia – Objawienie Pańskie / święto Trzech Króli (środa)

4 kwietnia - Niedziela Wielkanocna

5 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny

1 maja - Święto Pracy (sobota)

3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja (poniedziałek)

23 maja - Zesłanie Ducha Świętego (niedziela)

3 czerwca - Boże Ciało (czwartek)

15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego (niedziela)

1 listopada - Wszystkich Świętych (poniedziałek)

11 listopada - Święto Niepodległości (czwartek)

25-26 grudnia - Boże Narodzenie (sobota-niedziela)

Dłuższe urlopy w 2021 rokuPAP Infografika

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock